Jedynie prawda jest ciekawa


Reportaż z Aten we „wSieci”: „Eurokryzys”

13.07.2015

O kryzysie w Grecji piszą Maja Narbutt i Stanisław Janecki.

- To historyczny moment. Społeczeństwo greckie jest podzielone, ale nastroje eurosceptyczne są coraz silniejsze. Stojąc na placu Syntagma przed parlamentem, reporterzy międzynarodowych stacji telewizyjnych mówią o greckim kryzysie. Jest pusto i spokojnie. Jednak wystarczy impuls, by tysiące wzburzonych demonstrantów znów wyległy na ulice – Maja Narbutt specjalnie dla „wSieci” przygotowała reportaż prosto z Aten.

Reporterka tygodnika, cytując George Katrougalosa, greckiego wiceministra spraw wewnętrznych, podaje, że scenariusz opuszczenia strefy euro przez Grecję nie istnieje – „ (…) gdyby się okazało, że można wchodzić i wychodzić ze strefy euro, wybierać à la carte, na co się ma ochotę, to jaka przyszłość czeka całą Unię? To byłby początek jej końca – zauważa grecki minister.

- Zrelaksowany i przynajmniej z pozoru spokojny jest też premier Aleksis Cipras, kiedy pojawia się w europejskich instytucjach. „Zrzucił krawat jak niewolnik łańcuchy” — napisała o nim jedna z niemieckich gazet i dobrze oddaje to luźny styl oraz nonszalancję Ciprasa. Uśmiecha się do kamer i fotoreporterów, gdy tymczasem na twarzach jego gospodarzy pojawia się coraz mniej maskowana irytacja – pisze Maja Narbutt i podkreśla:  - Politycy europejscy skarżą się w kuluarach, a ostatnio coraz bardziej otwarcie, że Grecy nie są przygotowani do rozmów i nie przedstawiają żadnych konkretów. Przyjeżdżają na negocjacje z karteczkami z niedbale napisanymi po grecku notatkami, nie dotrzymują terminów, ich hasłem jest zaś „maniana”, czyli: „jutro”. Taka nonszalancja intryguje. Trudno ją pojąć. Niektórzy sugerują nawet, że greckiemu rządowi tak naprawdę chodzi właśnie o Grexit, wyjście ze strefy euro i nowy start. Inni twierdzą, że nieoczekiwana pewność siebie demonstrowana przez polityków greckich wypływa z bardzo prostego faktu: to UE bardzo zależy, by jej sztandarowy projekt — unia walutowa — nie posypał się jak domek z kart. W tym wszystkim jest też leciutki szantaż: jeśli Grecja zostanie do reszty upokorzona i odepchnięta, dostanie się pod wpływy Rosji – pisze Maja Narbutt.

Z kolei o Grecji nad Wisłą pisze Stanisław Janecki. Publicysta pisze m.in. o powodach straszenia scenariuszem greckim przez polityków PO.  - Grecja stała się negatywnym punktem odniesienia dla rządowej propagandy z prostego powodu. W ten sposób chce się przykryć oczywiste fakty, że po 2007 r. politycy Platformy robili u nas tyle podobnych rzeczy do decydentów z Aten, że wiele razy Polska bardzo zbliżyła się do greckiego nieszczęścia. Nie ma natomiast żadnych dowodów na to, że PiS zgotuje Polakom los Greków, natomiast są liczne przykłady tego, że taki los chciała im zafundować PO.

Janecki wymienia kilka przykładów realizacji elementów greckiego scenariusza, które zdaniem publicysty - dowodzą, że wielokrotnie Polska rządzona przez partię Tuska balansowała na granicy katastrofy.

Kryzys w Grecji i (nie)bezpieczeństwo finansowe dla Polski – więcej na ten temat w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 13 lipca br., także w formie e-wydania TUTAJ.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook