Jedynie prawda jest ciekawa


„Rektorzy na usługach rządu”

21.09.2013

Rektorzy Politechniki Warszawskiej - prof. Jan Szmidt - i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej - prof. Tadeusz Słomka - wydali oświadczenie, w którym odcinają się od ekspertów współpracujących z zespołem parlamentarnym badającym katastrofę smoleńską. Tę bezprecedensowa sytuacje komentuje dla nas dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Stefczyk.info: - Nagonka na naukowców współpracujących z zespołem parlamentarnym badającym katastrofę smoleńską zatacza coraz szersze kręgi. Do mediów, polityków, dołączyli rektorzy AGH i Politechniki Warszawskiej. Ta sytuacja wygląda coraz poważniej i smutniej.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego: - Rektorzy nie protestowali, gdy usuwano w istotnej części nauczani historii ze szkół, kiedy usuwano klasyków polskiej literatury. Raptem zostali zbulwersowani i natychmiast zaprotestowali. Byliby znacznie bardziej wiarygodni, gdyby protestowali również przy innych okazjach. A tak, stwarzają wrażenie wykonywanie usługi na rzecz rządu.

 

Pytanie, czy ci rektorzy robią to sami z siebie czy może pod jakimś wpływem – mniej lub bardziej bezpośrednim – np. minister nauki, która też włączyła się do ataku na naukowców.

Jeśli dla kogoś jakaś kwestia jest kwestia wątpliwą i osoby, które z racji pełnionych funkcji powinny cieszyć się pewnym autorytetem społecznym, dotąd znane były z faktu zabierania głosu w kwestiach wagi publicznej i robiły to słusznej stronie, to ich opowiedzenie się za jakąś tezą w sytuacji wątpliwej wzmacnia tę tezę. Natomiast jeśli w sytuacjach oczywistych milczały i teraz raptem się wypowiadają, to taka ich wypowiedź nie ma znaczenia przekonywającego.

 

To jest przypadek owych rektorów?

Tak, gdyby oni potwierdzali swoja troskę o dobro publiczne podobnymi wystąpieniami w innych, oczywistych sprawach, w których należało występować, to teraz zabranie przez nich głosu miałoby pewną wagę. Ponieważ milczeli, mogą być spokojnie klasyfikowani jako chcący wesprzeć rząd czy bronić interesów własnych, tak jak oni to rozumieją, a nie obrony prawdy.

 

Not. ruk

[Na zdj. trzeci z lewej prof. Jacek Rońda. Fot. Tomasz Gzell / PAP]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook