Jedynie prawda jest ciekawa


Rektor KUL: „Dialog to wymiana darów”

26.12.2016

Dialog to wymiana darów; wymaga on otwarcia się na drugiego człowieka i głębokiej pokory, a jego podstawą jest unikanie przemocy - pisze rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński w liście do wiernych z okazji Bożego Narodzenia.

„Takiego właśnie dialogu, o który niezmiennie apelują kolejni następcy św. Piotra, potrzebuje współczesny świat, potrzebuje nasza ojczyzna” — napisał rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w liście, który w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, będzie czytany w kościołach archidiecezji lubelskiej, gdzie tego dnia tradycyjnie zbierane są datki na te uczelnię. List rektora został też rozesłany do wszystkich parafii w Polsce.

Ks. Dębiński pisze, że we współczesnej kulturze, życiu społecznym, politycznym, gospodarczym „mimo szermowania wezwaniami do tolerancji, dialogu, współpracy”, gubią się fundamentalne prawdy o człowieczeństwie, a nawet stają się one „narzędziem wyrafinowanego wyzysku podejmowanego przez nielicznych, lecz silniejszych, bo bogatszych, dysponujących mechanizmami propagandy, nachalnego nacisku”.

„Miejsce współpracy zajmuje bezwzględna konkurencja w życiu zawodowym, przenoszona na życie małżeńskie i rodzinne, upowszechniana nierzadko już na poziomie wychowania. Równocześnie poszerza się krąg różnego rodzaju wykluczenia społecznego, a spory polityczne przekształcają się w bezwzględną walkę. Taka sytuacja wymaga od nas wszystkich aktywnego i cierpliwego zaangażowania w wolny od uprzedzeń dialog międzyludzki” — napisał rektor KUL.

Ks. Dębiński przypomina, że to dialog w życiu społecznym jest m.in. „instrumentem likwidowania sporów i nieporozumień”, ale nie każda postać komunikacji międzyludzkiej zasługuje na miano dialogu. „Autentyczny dialog musi się bowiem opierać na dwóch nierozłącznych czynnikach - na prawdzie i na miłości. Dialog wymaga zatem otwarcia się na drugiego człowieka, akceptacji i uznania jego godności, a jego uczestnicy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa. Dialog wymaga głębokiej pokory” — napisał rektor.

Przypomniał słowa niemieckiego teologa Karla Rahnera, który twierdził, że aby dialog był możliwy, każda strona musi przyjąć, iż może się czegoś nauczyć od rozmówcy, i jednocześnie chcieć się tego nauczyć. „Dialog jest bowiem wymianą darów, wymianą dóbr” — podkreślił ks. Dębiński.

Przywołując nauczanie papieży Jana Pawła II i Franciszka, rektor KUL wskazał m.in., że dialog to więcej niż wymiana poglądów, krytyka czy polemika, bo jest on spotkaniem z drugim człowiekiem i pomocą w „budowaniu mostów między wszystkimi ludźmi”.

„Postawa dialogu jest formą unikania konfrontacji i odejściem od przemocy” — zaznaczył. Ks. Dębiński powołując się na Prolog z Ewangelii św. Jana - zaczynający się od zdania: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było słowo” - tłumaczy m.in., że chrześcijaństwo „opiera się na dialogu człowieka z Bogiem”. Według niego to otwarcie się Boga na dialog z człowiekiem „powinno i nas skłaniać do otwarcia się na innych ludzi”.

„Uprzywilejowanym miejscem dialogu jest uniwersytet” - uważa rektor KUL. „Idea uniwersytetu wyrasta nie tylko z przekonania, że rozum ludzki może poznawać obiektywną, nawet absolutną prawdę, ale także, że prawdy szuka się we wspólnocie, razem, a nie jeden przeciwko drugiemu” — zaznaczył ks. Dębiński.

Przypomniał, że KUL „w dobie autorytarnej kultury PRL”, był szczególnym ośrodkiem wolnej myśli, otwartym na różne środowiska i poglądy, „a nawet miejscem schronienia dla ludzi, których nie pytał o korzenie etniczne i ideową przeszłość”.

„Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II był zawsze miejscem otwartej debaty, zabraniał zaś uprawiania w swoich murach działalności politycznej, która prowadziłaby do uwikłanych ideologicznie sporów utrudniających rzeczowy dialog” — podkreślił ks. Dębiński.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. Obecnie na ośmiu wydziałach KUL, na 40 kierunkach, kształci się prawie 13 tys. studentów i doktorantów na wszystkich typach studiów. Wśród nich jest ponad 600 cudzoziemców. Uczelnia zatrudnia prawie 2 tys. osób, w tym prawie 1,2 tys. osób to kadra naukowo-dydaktyczna.

Ryb, PAP

Fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook