Jedynie prawda jest ciekawa


Rektor KUL: „Dialog to wymiana darów”

26.12.2016

Dialog to wymiana darów; wymaga on otwarcia się na drugiego człowieka i głębokiej pokory, a jego podstawą jest unikanie przemocy - pisze rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński w liście do wiernych z okazji Bożego Narodzenia.

„Takiego właśnie dialogu, o który niezmiennie apelują kolejni następcy św. Piotra, potrzebuje współczesny świat, potrzebuje nasza ojczyzna” — napisał rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w liście, który w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, będzie czytany w kościołach archidiecezji lubelskiej, gdzie tego dnia tradycyjnie zbierane są datki na te uczelnię. List rektora został też rozesłany do wszystkich parafii w Polsce.

Ks. Dębiński pisze, że we współczesnej kulturze, życiu społecznym, politycznym, gospodarczym „mimo szermowania wezwaniami do tolerancji, dialogu, współpracy”, gubią się fundamentalne prawdy o człowieczeństwie, a nawet stają się one „narzędziem wyrafinowanego wyzysku podejmowanego przez nielicznych, lecz silniejszych, bo bogatszych, dysponujących mechanizmami propagandy, nachalnego nacisku”.

„Miejsce współpracy zajmuje bezwzględna konkurencja w życiu zawodowym, przenoszona na życie małżeńskie i rodzinne, upowszechniana nierzadko już na poziomie wychowania. Równocześnie poszerza się krąg różnego rodzaju wykluczenia społecznego, a spory polityczne przekształcają się w bezwzględną walkę. Taka sytuacja wymaga od nas wszystkich aktywnego i cierpliwego zaangażowania w wolny od uprzedzeń dialog międzyludzki” — napisał rektor KUL.

Ks. Dębiński przypomina, że to dialog w życiu społecznym jest m.in. „instrumentem likwidowania sporów i nieporozumień”, ale nie każda postać komunikacji międzyludzkiej zasługuje na miano dialogu. „Autentyczny dialog musi się bowiem opierać na dwóch nierozłącznych czynnikach - na prawdzie i na miłości. Dialog wymaga zatem otwarcia się na drugiego człowieka, akceptacji i uznania jego godności, a jego uczestnicy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa. Dialog wymaga głębokiej pokory” — napisał rektor.

Przypomniał słowa niemieckiego teologa Karla Rahnera, który twierdził, że aby dialog był możliwy, każda strona musi przyjąć, iż może się czegoś nauczyć od rozmówcy, i jednocześnie chcieć się tego nauczyć. „Dialog jest bowiem wymianą darów, wymianą dóbr” — podkreślił ks. Dębiński.

Przywołując nauczanie papieży Jana Pawła II i Franciszka, rektor KUL wskazał m.in., że dialog to więcej niż wymiana poglądów, krytyka czy polemika, bo jest on spotkaniem z drugim człowiekiem i pomocą w „budowaniu mostów między wszystkimi ludźmi”.

„Postawa dialogu jest formą unikania konfrontacji i odejściem od przemocy” — zaznaczył. Ks. Dębiński powołując się na Prolog z Ewangelii św. Jana - zaczynający się od zdania: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było słowo” - tłumaczy m.in., że chrześcijaństwo „opiera się na dialogu człowieka z Bogiem”. Według niego to otwarcie się Boga na dialog z człowiekiem „powinno i nas skłaniać do otwarcia się na innych ludzi”.

„Uprzywilejowanym miejscem dialogu jest uniwersytet” - uważa rektor KUL. „Idea uniwersytetu wyrasta nie tylko z przekonania, że rozum ludzki może poznawać obiektywną, nawet absolutną prawdę, ale także, że prawdy szuka się we wspólnocie, razem, a nie jeden przeciwko drugiemu” — zaznaczył ks. Dębiński.

Przypomniał, że KUL „w dobie autorytarnej kultury PRL”, był szczególnym ośrodkiem wolnej myśli, otwartym na różne środowiska i poglądy, „a nawet miejscem schronienia dla ludzi, których nie pytał o korzenie etniczne i ideową przeszłość”.

„Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II był zawsze miejscem otwartej debaty, zabraniał zaś uprawiania w swoich murach działalności politycznej, która prowadziłaby do uwikłanych ideologicznie sporów utrudniających rzeczowy dialog” — podkreślił ks. Dębiński.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. Obecnie na ośmiu wydziałach KUL, na 40 kierunkach, kształci się prawie 13 tys. studentów i doktorantów na wszystkich typach studiów. Wśród nich jest ponad 600 cudzoziemców. Uczelnia zatrudnia prawie 2 tys. osób, w tym prawie 1,2 tys. osób to kadra naukowo-dydaktyczna.

Ryb, PAP

Fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook