Jedynie prawda jest ciekawa

Redbad Klijnstra: Duda ma klasę

08.08.2015

„To jest pierwszy prezydent, który jest na poziomie, zna języki, ma kulturę osobistą”.

„Duda ma klasę dyplomatyczną. To jest pierwszy prezydent, który jest na poziomie, zna języki, ma kulturę osobistą” - mówi w wywiadzie dla Onet.pl polski aktor holenderskiego pochodzenia Redbad Klijnstra.

Przyznaje, że pozytywnie przyjmuje zmianę na stanowisku prezydenta. „Myślę, że coś dobrego się stało. A Komorowski był ostatnim symbolem bylejakości sięgającej jeszcze czasów PRL. Niestety skończył również w kiepskim stylu” - podkreślił aktor.

Zwrócił uwagę na liczne wpadki byłego prezydenta. „Przykro mi było, gdy popełniał gafy. Takie rzeczy jak błędy w ortografii. Niuanse. Przykre nawet dla mnie, dla którego polski nie jest ojczystym językiem. Puenta klasy i stylu jest taka, że odchodzący prezydent zostawia Pałac z niemal pustym budżetem dla następcy” - tłumaczył.

Zdaniem aktora Andrzej Duda jest prezydentem na zupełnie innym poziomie. Przewiduje, że będzie kontynuował politykę śp. Lecha Kaczyńskiego. „Prezydentowi Kaczyńskiemu za to co zrobił w Gruzji należy się Nagroda Nobla. No i polityka historyczna prowadzona na najwyższym poziomie. Dzięki niemu mamy Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich. Duda jest wychowankiem Lecha Kaczyńskiego. Pewnie będzie chciał kontynuować budowanie dobrego wizerunku i związanego z nim szacunku dla Polski na arenie międzynarodowej” - zauważa.

Klinijstra zdradza, że za krytykę rządu i przychylne wypowiedzi pod adresem Prawa i Sprawiedliwości spotkały go nieprzyjemne komentarze, a także przestał otrzymywać propozycje pracy w Polsce. „Spotkałem się z sugestią, żeby mnie i koleżankę sympatyzującą z PiS usunąć z obsady Teatru TV. To jest konkret, żadna teoria spiskowa. To była konkretna wypowiedź redaktora odpowiedniej komórki w telewizji sugerującej, że moja koleżanka po fachu i ja mamy nie po kolei w głowie, że ‚odlecieliśmy’ skoro wypowiadamy się publicznie tak jak się wypowiadamy. Innym faktem jest to, że mniej więcej od katastrofy smoleńskiej i moich wypowiedzi, mam coraz mniej pracy w Polsce. Teraz głównie pracuję w Holandii, czyli nie ma zastrzeżeń co do moich kompetencji aktorskich czy reżyserskich” - zaznacza Klijnstra.

TK
[Fot. Profil R.Klijnstra/Facebook]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook