Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Razi mnie brak profesjonalizmu

24.10.2011

Dla mnie, jako zawodnika, rzeczą rażącą jest brak profesjonalizmu panujący w polskiej piłce – mówi w rozmowie z portalem Stelczyk.info Mateusz Prus, wschodząca gwiazda piłki nożnej, bramkarz pierwszoligowego holenderskiego klubu Roda Kerkrade.

Stefczyk.info: Czym różni się szkolenie piłkarzy w Holandii od szkolenia w Polsce?

Mateusz Prus*: Szkolenie piłkarzy różni się diametralnie. Holenderska szkoła - jak wtajemniczeni zapewne wiedzą - jest jedną z najlepszych na świecie. Dzieci są szkolone wszechstronnie. Treningi zaczynają się już w wieku przedszkolnym, a zajęcia prowadzą dobrze opłacani trenerzy z właściwym podejściem. W późniejszym wieku trening zawodnika jest już zindywidualizowany, co pomaga lepiej wykorzystać potencjał każdego z nich. W Polsce taki system zaczyna dopiera raczkować. Wprowadzają go  tylko nieliczne szkółki piłkarskie.

Co Twoim zdaniem powinno zmienić się w polskiej piłce nożnej, aby była na wyższym poziomie?

Powinno się zacząć od zmian w szkoleniu młodzieży. Poza tym powinna się poprawić infrastruktura piłkarska. Co prawda, fajne stadiony już się pojawiają, ale wciąż brakuje odpowiednich obiektów treningowych. Pieniądze są, ale to nie przekłada się na poziom gry. Potrzebni są ludzie z pomysłem, kreatywni i znający się na realiach tego sportu, którzy odpowiednio rozdysponują środki.

Co myślisz o polskiej polityce rozwoju piłki nożnej? Czy jest coś, co Cię razi?

Dla mnie, jako zawodnika, rzeczą rażącą jest brak profesjonalizmu panujący w polskiej piłce. Mam tu na myśli m.in. sytuację finansową klubów. W wielu miejscach dziś są pieniądze, a jutro już ich nie ma i nie wiadomo, kiedy będą.  Zaległości niektórych klubów wobec piłkarzy są ogromne, a kluby bezkarnie wykręcają się od odpowiedzialności. Chodzi tu również o sytuację, że zawodnik potrzebuje operacji, czy zabiegu, a klub nakazuje pokrycie kosztów poszkodowanemu. Jeżeli chodzi o korupcję, to myślę, że na dłuższy czas będziemy mieć z nią spokój i nie należy się na razie o to martwić.

Czy młodym piłkarzom opłaca się szkolić w Polsce, czy za granicą?

Myślę, że szkolenie za granicą to fajna sprawa, ale niewielu na to stać. Nie mówiąc już o opiece osoby dorosłej (o ile mówimy o bardzo młodym kandydacie). Inna sprawa, gdy klub sam się zgłasza i oferuje odpowiednie warunki. Poza tym od szkolenia zależy niewielki procent szans, by zostać dobrym zawodnikiem. Potrzebny jest też talent, ciężka praca połączona z odpowiednią mentalnością, a także kilka innych czynników.

Rozmawiała Magdalena Korzeniewska

*Mateusz Prus: ur. 09.03.1990 w Zamościu, piłkarz, bramkarz holenderskiego klubu Roda JC Kerkrade. W Eredivisie zadebiutował w lutym 2011 roku.

 

[fot. Roda JC Kerkrade]


Warto poczytać

 1. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 2. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 3. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

 4. Google1477x83143-2016 23.10.2016

  W nowym numerze "wSieci"

  W numerze ekskluzywny wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.

 5. wpolitycewildstein 23.10.2016

  Wildstein: Nie potrafimy odróżniać świata wirtualnego od rzeczywistego

  Telewizja cały czas sprawia takie wrażenie, że wszyscy możemy być tymi, którzy są najwyżej.

 6. money-3679731920 23.10.2016

  Kuźmiuk: PO i Nowoczesna przeciw zaostrzeniu sankcji za wyłudzenie VAT

  W ostatni piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji kodeksu karnego przewidujące zaostrzenie sankcji za wyłudzanie podatku VAT na wielką skalę.

 7. oopo32o423432 22.10.2016

  Prof. Piotrowski: "Kanadzie bardziej zależy na CETA"

  "Jeśli ta umowa wejdzie w życie, to zapewni dodatkowych 80 tys. miejsc pracy w Kanadzie. Pozostaje więc pytanie: co zapewni Europejczykom i Polakom?"

 8. zari 22.10.2016

  Zaremba: PiS nie stracił przez "Czarny protest"

  Publicysta "wSieci" o przewadze sondażowej Prawa i Sprawiedliwości.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook