Jedynie prawda jest ciekawa

Razi mnie brak profesjonalizmu

24.10.2011

Dla mnie, jako zawodnika, rzeczą rażącą jest brak profesjonalizmu panujący w polskiej piłce – mówi w rozmowie z portalem Stelczyk.info Mateusz Prus, wschodząca gwiazda piłki nożnej, bramkarz pierwszoligowego holenderskiego klubu Roda Kerkrade.

Stefczyk.info: Czym różni się szkolenie piłkarzy w Holandii od szkolenia w Polsce?

Mateusz Prus*: Szkolenie piłkarzy różni się diametralnie. Holenderska szkoła - jak wtajemniczeni zapewne wiedzą - jest jedną z najlepszych na świecie. Dzieci są szkolone wszechstronnie. Treningi zaczynają się już w wieku przedszkolnym, a zajęcia prowadzą dobrze opłacani trenerzy z właściwym podejściem. W późniejszym wieku trening zawodnika jest już zindywidualizowany, co pomaga lepiej wykorzystać potencjał każdego z nich. W Polsce taki system zaczyna dopiera raczkować. Wprowadzają go  tylko nieliczne szkółki piłkarskie.

Co Twoim zdaniem powinno zmienić się w polskiej piłce nożnej, aby była na wyższym poziomie?

Powinno się zacząć od zmian w szkoleniu młodzieży. Poza tym powinna się poprawić infrastruktura piłkarska. Co prawda, fajne stadiony już się pojawiają, ale wciąż brakuje odpowiednich obiektów treningowych. Pieniądze są, ale to nie przekłada się na poziom gry. Potrzebni są ludzie z pomysłem, kreatywni i znający się na realiach tego sportu, którzy odpowiednio rozdysponują środki.

Co myślisz o polskiej polityce rozwoju piłki nożnej? Czy jest coś, co Cię razi?

Dla mnie, jako zawodnika, rzeczą rażącą jest brak profesjonalizmu panujący w polskiej piłce. Mam tu na myśli m.in. sytuację finansową klubów. W wielu miejscach dziś są pieniądze, a jutro już ich nie ma i nie wiadomo, kiedy będą.  Zaległości niektórych klubów wobec piłkarzy są ogromne, a kluby bezkarnie wykręcają się od odpowiedzialności. Chodzi tu również o sytuację, że zawodnik potrzebuje operacji, czy zabiegu, a klub nakazuje pokrycie kosztów poszkodowanemu. Jeżeli chodzi o korupcję, to myślę, że na dłuższy czas będziemy mieć z nią spokój i nie należy się na razie o to martwić.

Czy młodym piłkarzom opłaca się szkolić w Polsce, czy za granicą?

Myślę, że szkolenie za granicą to fajna sprawa, ale niewielu na to stać. Nie mówiąc już o opiece osoby dorosłej (o ile mówimy o bardzo młodym kandydacie). Inna sprawa, gdy klub sam się zgłasza i oferuje odpowiednie warunki. Poza tym od szkolenia zależy niewielki procent szans, by zostać dobrym zawodnikiem. Potrzebny jest też talent, ciężka praca połączona z odpowiednią mentalnością, a także kilka innych czynników.

Rozmawiała Magdalena Korzeniewska

*Mateusz Prus: ur. 09.03.1990 w Zamościu, piłkarz, bramkarz holenderskiego klubu Roda JC Kerkrade. W Eredivisie zadebiutował w lutym 2011 roku.

 

[fot. Roda JC Kerkrade]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook