Jedynie prawda jest ciekawa


Razi mnie brak profesjonalizmu

24.10.2011

Dla mnie, jako zawodnika, rzeczą rażącą jest brak profesjonalizmu panujący w polskiej piłce – mówi w rozmowie z portalem Stelczyk.info Mateusz Prus, wschodząca gwiazda piłki nożnej, bramkarz pierwszoligowego holenderskiego klubu Roda Kerkrade.

Stefczyk.info: Czym różni się szkolenie piłkarzy w Holandii od szkolenia w Polsce?

Mateusz Prus*: Szkolenie piłkarzy różni się diametralnie. Holenderska szkoła - jak wtajemniczeni zapewne wiedzą - jest jedną z najlepszych na świecie. Dzieci są szkolone wszechstronnie. Treningi zaczynają się już w wieku przedszkolnym, a zajęcia prowadzą dobrze opłacani trenerzy z właściwym podejściem. W późniejszym wieku trening zawodnika jest już zindywidualizowany, co pomaga lepiej wykorzystać potencjał każdego z nich. W Polsce taki system zaczyna dopiera raczkować. Wprowadzają go  tylko nieliczne szkółki piłkarskie.

Co Twoim zdaniem powinno zmienić się w polskiej piłce nożnej, aby była na wyższym poziomie?

Powinno się zacząć od zmian w szkoleniu młodzieży. Poza tym powinna się poprawić infrastruktura piłkarska. Co prawda, fajne stadiony już się pojawiają, ale wciąż brakuje odpowiednich obiektów treningowych. Pieniądze są, ale to nie przekłada się na poziom gry. Potrzebni są ludzie z pomysłem, kreatywni i znający się na realiach tego sportu, którzy odpowiednio rozdysponują środki.

Co myślisz o polskiej polityce rozwoju piłki nożnej? Czy jest coś, co Cię razi?

Dla mnie, jako zawodnika, rzeczą rażącą jest brak profesjonalizmu panujący w polskiej piłce. Mam tu na myśli m.in. sytuację finansową klubów. W wielu miejscach dziś są pieniądze, a jutro już ich nie ma i nie wiadomo, kiedy będą.  Zaległości niektórych klubów wobec piłkarzy są ogromne, a kluby bezkarnie wykręcają się od odpowiedzialności. Chodzi tu również o sytuację, że zawodnik potrzebuje operacji, czy zabiegu, a klub nakazuje pokrycie kosztów poszkodowanemu. Jeżeli chodzi o korupcję, to myślę, że na dłuższy czas będziemy mieć z nią spokój i nie należy się na razie o to martwić.

Czy młodym piłkarzom opłaca się szkolić w Polsce, czy za granicą?

Myślę, że szkolenie za granicą to fajna sprawa, ale niewielu na to stać. Nie mówiąc już o opiece osoby dorosłej (o ile mówimy o bardzo młodym kandydacie). Inna sprawa, gdy klub sam się zgłasza i oferuje odpowiednie warunki. Poza tym od szkolenia zależy niewielki procent szans, by zostać dobrym zawodnikiem. Potrzebny jest też talent, ciężka praca połączona z odpowiednią mentalnością, a także kilka innych czynników.

Rozmawiała Magdalena Korzeniewska

*Mateusz Prus: ur. 09.03.1990 w Zamościu, piłkarz, bramkarz holenderskiego klubu Roda JC Kerkrade. W Eredivisie zadebiutował w lutym 2011 roku.

 

[fot. Roda JC Kerkrade]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook