Jedynie prawda jest ciekawa


Razi mnie brak profesjonalizmu

24.10.2011

Dla mnie, jako zawodnika, rzeczą rażącą jest brak profesjonalizmu panujący w polskiej piłce – mówi w rozmowie z portalem Stelczyk.info Mateusz Prus, wschodząca gwiazda piłki nożnej, bramkarz pierwszoligowego holenderskiego klubu Roda Kerkrade.

Stefczyk.info: Czym różni się szkolenie piłkarzy w Holandii od szkolenia w Polsce?

Mateusz Prus*: Szkolenie piłkarzy różni się diametralnie. Holenderska szkoła - jak wtajemniczeni zapewne wiedzą - jest jedną z najlepszych na świecie. Dzieci są szkolone wszechstronnie. Treningi zaczynają się już w wieku przedszkolnym, a zajęcia prowadzą dobrze opłacani trenerzy z właściwym podejściem. W późniejszym wieku trening zawodnika jest już zindywidualizowany, co pomaga lepiej wykorzystać potencjał każdego z nich. W Polsce taki system zaczyna dopiera raczkować. Wprowadzają go  tylko nieliczne szkółki piłkarskie.

Co Twoim zdaniem powinno zmienić się w polskiej piłce nożnej, aby była na wyższym poziomie?

Powinno się zacząć od zmian w szkoleniu młodzieży. Poza tym powinna się poprawić infrastruktura piłkarska. Co prawda, fajne stadiony już się pojawiają, ale wciąż brakuje odpowiednich obiektów treningowych. Pieniądze są, ale to nie przekłada się na poziom gry. Potrzebni są ludzie z pomysłem, kreatywni i znający się na realiach tego sportu, którzy odpowiednio rozdysponują środki.

Co myślisz o polskiej polityce rozwoju piłki nożnej? Czy jest coś, co Cię razi?

Dla mnie, jako zawodnika, rzeczą rażącą jest brak profesjonalizmu panujący w polskiej piłce. Mam tu na myśli m.in. sytuację finansową klubów. W wielu miejscach dziś są pieniądze, a jutro już ich nie ma i nie wiadomo, kiedy będą.  Zaległości niektórych klubów wobec piłkarzy są ogromne, a kluby bezkarnie wykręcają się od odpowiedzialności. Chodzi tu również o sytuację, że zawodnik potrzebuje operacji, czy zabiegu, a klub nakazuje pokrycie kosztów poszkodowanemu. Jeżeli chodzi o korupcję, to myślę, że na dłuższy czas będziemy mieć z nią spokój i nie należy się na razie o to martwić.

Czy młodym piłkarzom opłaca się szkolić w Polsce, czy za granicą?

Myślę, że szkolenie za granicą to fajna sprawa, ale niewielu na to stać. Nie mówiąc już o opiece osoby dorosłej (o ile mówimy o bardzo młodym kandydacie). Inna sprawa, gdy klub sam się zgłasza i oferuje odpowiednie warunki. Poza tym od szkolenia zależy niewielki procent szans, by zostać dobrym zawodnikiem. Potrzebny jest też talent, ciężka praca połączona z odpowiednią mentalnością, a także kilka innych czynników.

Rozmawiała Magdalena Korzeniewska

*Mateusz Prus: ur. 09.03.1990 w Zamościu, piłkarz, bramkarz holenderskiego klubu Roda JC Kerkrade. W Eredivisie zadebiutował w lutym 2011 roku.

 

[fot. Roda JC Kerkrade]


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook