Jedynie prawda jest ciekawa


Raport Millera padł jak ścięta brzoza

26.10.2013

Janusz Wojciechowski: Nikt rozumny nie może juz wierzyć w oficjalne wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.

Trudno dziś nie wrócić do sprawy tragedii smoleńskiej, bo dzieją się wokół niej rzeczy niezwykle ważne, wręcz przełomowe.

Dwudniowa konferencja naukowców, ludzi dobrej woli, badających społecznie różne naukowe aspekty katastrofy smoleńskiej, dostarczyła wielu ważnych ustaleń, ale jedno z nich jest moim zdaniem, i nie tylko moim, absolutnie kluczowe, wysadzające w powietrze całą oficjalną wersje przebiegu i przyczyn tej tragedii.

Pamiętamy wszyscy, główne tezy rosyjskiego raportu komisji nadzorowanej przez Władimira Putina, gorliwie przepisane potem do raportu polskiej komisji Millera. Tej komisji, która wyjaśniła katastrofę w nieznany w dziejach lotnictwa sposób – bez czarnych skrzynek, bez wraku i bez sekcji zwłok ofiar.

Pamiętamy te ustalenia - Mgła, błąd pilotów, samolot był za nisko, ziemia za wysoko, skrzydło zahaczyło i urwało się w jednej trzeciej części na brzozie, samolot obrócił się do góry kołami i runął w smoleński las, rozpadając na tysiące kawałków.

W te raporty oficjalna propaganda kazała nam wierzyć jak w święte księgi. Ktokolwiek miał wątpliwości – jak to się stało, ze samolot ściął brzozę na wysokości 5 metrów i jeszcze się obrócił, mając rozpiętość skrzydeł wynosząca 37 metrów – ten nazywany był natychmiast oszołomem, człowiekiem niespełna rozumu.

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości pytali komisję rządową, kto, jaki ekspert, jaki naukowiec obliczył, że brzoza mogła oderwać skrzydło, i że samolot mógł wykonać taki zadziwiający obrót. Pan Lasek, odpowiedzialny za wyjaśnianie katastrofy żadnych ekspertów nie wskazał.

Tymczasem Chris Cieszewski z amerykańskiego Uniwersytetu Georgii, jeden z prelegentów dwudniowej konferencji smoleńskiej, twierdzi, że dysponuje zdjęciami satelitarnymi, z których wynika, że brzoza w Smoleńsku była ścięta przed 10 kwietnia 2010 roku, czyli przed datą katastrofy.

Jak mówił Ciszewski, nie ma wątpliwości, że drzewo było złamane 5 kwietnia albo - jak dodał reagując na głosy z sali - wcześniej. Zaprezentował również badania grupy ekspertów zajmujących się analizą zdjęć satelitarnych. Szerzej rozwinął swoją myśl w wywiadzie dla portalu internetowego wPolityce.pl. Powiedział między innymi, że kontakt skrzydła z drzewem mógłby trwać ok. 6-8 milisekund. To jest szybkość porównywalna z pociskiem. Przy takiej prędkości gałąź powinna zostać ucięta, a nie jak widzimy na zdjęciach ugięta. Jednocześnie nie byłoby żadnych wystających drzazg, wszystko zostałoby wyrwane. Z punktu widzenia mechaniki drewna, nie jest możliwe, by samolot złamał w taki sposób brzozę. Od początku teoria, że samolot uderzył w tę brzozę i ją złamał, była niewiarygodna. Zdjęcia wykonane niedługo po tragedii sugerowały, że drzewo zostało złamane wcześniej.
 
Ciekawe, co na przełomowe ustalenia Cieszewskiego odpowiedział ekspert rządowy. "To kolejna fantastyczna teoria niczym nieudokumentowana, tylko kiepskiej jakości zdjęciami satelitarnymi, a przecież można to zweryfikować w banalny sposób. Wystarczyło spytać właściciela działki, na której stoi brzoza, kiedy została ona złamana" - powiedział Edward Łojek z rządowego zespołu Laska, pytany o wystąpienie Cieszewskiego.

Ręce opadają. Właściciela działki można spytać... przedstawiciel komisji rządowej, utrzymywanej z pieniędzy podatników, raczy sobie kpić i obrażać inteligencję ludzi. Można by się z niego śmiać, gdyby nie chodziło o tak wielką tragedię, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński i 95 innych osób... 

Przecież jeśli ta brzoza została złamana wcześniej, to znaczy, że ktoś ją celowo złamał. To musiał być ktoś, kto już przygotowywał fałszywe ślady, na kilka dni przed katastrofą. Ta ręka, która złamała brzozę, mogła tez złamać właściciela działki, gdyby ośmielił się pisnąć słowo prawdy. Nie piśnie...

W każdym razie wiemy jedno – brzoza, wbrew temu co o niej przez trzy i pół roku głosi oficjalna propaganda, nie odegrała w katastrofie żadnej roli, samolot się z nia nie zderzył. Główne ustalenie komisji Millera opiera się zatem na fałszu.

Aż trudno to przyjąć do wiadomości, ze wyjaśnianie największej powojennej tragedii, jaka się zdarzyła w Polsce okazuje się być jedną wielką mistyfikacją. Okazuje się być kpiną z ofiar, ich rodzin, okazuje się być obrazą godności Polaków. Ludzie, którzy to czynią, z nieudolności czy złej woli, tracą moralne prawo nie tylko do rządzenia Polska, ale i do udziału w życiu publicznym. Powinni za to ponieść odpowiedzialność prawna i mam nadzieje, że poniosą.

Dziś już tylko człowiek nierozumny, zaczadzony propagandą może jeszcze wierzyć w oficjalne, rządowe wyjaśnienie smoleńskiej tragedii. Wyjaśnienie, które było i jest nadal jednym wielkim zaciemnianiem. Kiedyś wyraziłem taką myśl, ze kłamstwo smoleńskie ucieka na coraz krótszych nogach, ale prawda je dogania. Dziś można powiedzieć, że już je dogoniła.
 

(jest to treść felietonu z cyklu „Spróbuj pomyśleć” wygłoszonego w Radiu Maryja 23 października br.)

Janusz Wojciechowski

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook