Jedynie prawda jest ciekawa


Raport Janeckiego: "Wiadomości" nokautują "Fakty"!

28.04.2016

Polecamy analizę "wSieci"! Mocne porównanie największych serwisów informacyjnych!

"Wiadomości" TVP wobec „Faktów” TVN są tym, czym piłkarski Real Madryt jest wobec Huraganu Wołomin. To inna półka, inna liga i inna klasa – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Stanisław Janecki.

Publicysta „wSieci” zajął się wnikliwą analizą dwóch zantagonizowanych programów informacyjnych: „Wiadomości” w TVP 1 oraz „Faktów” w TVN. Już na wstępnie zauważa: Tylko w bardzo niewielkim stopniu „Fakty” są programem informacyjnym, zaś „Wiadomości” w bardzo nielicznych materiałach nim nie są. Łatwo się o tym przekonać, analizując oba programy (główne wydania), co zrobiłem między 10 a 20 kwietnia 2016 r.

Dalej autor wskazuje główne różnice: Żaden materiał polityczny „Faktów” nie był przekazem zrównoważonym, gdy chodzi o przedstawienie racji stron, podczas gdy w „Wiadomościach” czasem głosów stron było aż za dużo, przez co niektóre się powtarzały. W „Faktach” często zamiast stanowiska strony była jego karykatura w postaci głosu politycznego rywala wczuwającego się w rolę oponenta. Praktycznie żaden materiał programu TVN nie był też czysty gatunkowo. Większość to były pamflety, rozbudowane opinie, rodzaj skeczów czy też parodii, a nie materiały reporterskie i informacyjne. Materiały „Faktów” są więc albo agitkami, albo czymś rozrywkowym i satyrycznym, najczęściej w wersji „quasi”, bo w formie są eklektyczne. […] Charakterystyczne dla tego programu, czego zupełnie nie ma w „Wiadomościach”, jest aktorskie, a nie dziennikarskie czytanie komentarza. Nawet parodystyczne. Polega to na przedłużaniu wymowy samogłosek, specjalnym akcentowaniu wyrazów (najczęściej na ostatnią sylabę), zwolnieniach, emfazie i teatralnym „zaśpiewie”.

Stanisław Janecki z okresu, w którym oglądał programy informacyjne, wybrał dwa wydarzenia, na których przykładzie najlepiej widać różnice między stacjami: 1050. Rocznicę Chrztu Polski (obchodzoną 14-16 kwietnia) oraz szóstą rocznicę katastrofy smoleńskiej. O rocznicy Chrztu Polski pisze: 14 kwietnia w „Faktach” sprawa chrztu Mieszka I była dopiero trzecim materiałem. Krzysztof Skórzyński skupił się jednak głównie na sprawie nieuczestniczenia w uroczystościach emerytowanego abp. Juliusza Paetza, czym program TVN zajmował się już 12 i 13 kwietnia. Natomiast o rocznicy smoleńskiej autor artykułu pisze: Rocznica katastrofy smoleńskiej w „Faktach” była tylko kolejnym odcinkiem partyjnej „nawalanki”. Niecne zamiary uczestników obchodów zdemaskował Jakub Sobieniowski, dla którego 10 kwietnia 2016 r. był festiwalem wszystkiego, co negatywne: wojny, konfliktu, rozróby, fałszywych oskarżeń, jątrzenia i dzielenia. „W wystąpieniu Antoniego Macierewicza nie znalazłem nawet śladu tego, o czym mówił prezydent” — obwieścił Sobieniowski, nawiązując do postulatu prezydenta o wybaczeniu.

To wszystko dowodzi, że „Fakty” TVN mają tyle wspólnego z programami informacyjnymi, co astrologia z astronomią – zauważa na koniec autor.

Więcej o tym, jakimi programami informacyjnymi są „Fakty” i „Wiadomosci” we „wSieci”, w sprzedaży od 25 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook