Jedynie prawda jest ciekawa


Rak: Waszczykowski nie chce dominacji mocarstw

29.01.2016

Ekspert ocenia expose wygłoszone przez szefa polskiego MSZ.

Zdaniem eksperta Krzysztofa Raka z Ośrodka Analiz Strategicznych przedstawione w piątek przez szefa MSZ założenia polityki zagranicznej w obszarze bezpieczeństwa są kontynuacją polityki prowadzonej przez rząd PO.

"To nie jest zaskakujące i to dobrze, zważywszy na sytuację, którą mamy na Ukrainie. W podobnym tonie o bezpieczeństwie Polski mówił w swoich wystąpieniach minister Radosław Sikorski"— podkreślił Rak.

Ekspert zwrócił przy tym uwagę, że Waszczykowski nie położył nacisku na budowanie w Polsce stałych baz NATO, ale mówił o wzmocnieniu wschodniej flanki sojuszu. Zdaniem Raka korekty polityki zagranicznej Waszczykowski zasygnalizował mówiąc m.in. o Rosji.

"Szef MSZ krytycznie odniósł się do geopolitycznych poczynań Rosji w regionie, ale zasygnalizował również nieśmiałą próbę wejścia w dialog z Moskwą. Teraz będą oczekiwania na ruch ze strony Moskwy" — mówił Krzysztof Rak z Ośrodka Analiz Strategicznych.

Rak podkreślił, że na uwagę zasługuje również fakt, że Waszczykowski w pierwszej kolejności położył nacisk na stosunki z Wielką Brytanią, a nie na stosunki z Niemcami.

"Dialog z Wielką Brytanią nie będzie łatwy, bo Polska stanowczo sprzeciwi się na przykład ograniczeniom w wymianie gospodarcze, czy jakimkolwiek formom dyskryminacji polskich obywateli" — tłumaczył Krzysztof Rak.

Zdaniem eksperta „sprawdzianem asertywności” prowadzonej przez Polskę polityki zagranicznej będą relacje z Niemcami.

"Jest parę spraw, które nie zostały uregulowane przez lata, na przykład problem nauczania języka polskiego w Niemczech oraz problemy świeże, jak Nord Stream 2" — ocenił ekspert z Ośrodka Analiz Strategicznych.

Rak podkreślił, że jego zdaniem Waszczykowski w swoim wystąpieniu za mało miejsca poświęcił Białorusi.

"Powinien być położony większy nacisk na ocieplenie stosunków z Mińskiem. Nie było za to w ogóle mowy o Litwie, co moim zdaniem jest błędem" — powiedział ekspert Krzysztof Rak.

Nowością w wizji polityki zagranicznej przedstawionej przez szefa MSZ, zdaniem Raka, może być „zawoalowana” krytyka euro.

"Wspólna waluta jest zdaniem ministra jednym z projektów nierealnych" — uważa Krzysztof Rak.

Z kolei „asertywność” polskiej polityki była - zdaniem eksperta - widoczna szczególnie w kwestiach dotyczący przyszłości UE.

"Minister podkreślił, że Polska nie chce dominacji mocarstw w UE, ale równych państw" - mówił ekspert z Ośrodka Analiz Strategicznych. W tej deklaracji zdaniem Raka zabrakło jednak przedstawienia projektu zmian w UE, jakich chce Polska.

mly/wPolityce.pl/PAP

fot. [PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook