Jedynie prawda jest ciekawa


Rak: Waszczykowski nie chce dominacji mocarstw

29.01.2016

Ekspert ocenia expose wygłoszone przez szefa polskiego MSZ.

Zdaniem eksperta Krzysztofa Raka z Ośrodka Analiz Strategicznych przedstawione w piątek przez szefa MSZ założenia polityki zagranicznej w obszarze bezpieczeństwa są kontynuacją polityki prowadzonej przez rząd PO.

"To nie jest zaskakujące i to dobrze, zważywszy na sytuację, którą mamy na Ukrainie. W podobnym tonie o bezpieczeństwie Polski mówił w swoich wystąpieniach minister Radosław Sikorski"— podkreślił Rak.

Ekspert zwrócił przy tym uwagę, że Waszczykowski nie położył nacisku na budowanie w Polsce stałych baz NATO, ale mówił o wzmocnieniu wschodniej flanki sojuszu. Zdaniem Raka korekty polityki zagranicznej Waszczykowski zasygnalizował mówiąc m.in. o Rosji.

"Szef MSZ krytycznie odniósł się do geopolitycznych poczynań Rosji w regionie, ale zasygnalizował również nieśmiałą próbę wejścia w dialog z Moskwą. Teraz będą oczekiwania na ruch ze strony Moskwy" — mówił Krzysztof Rak z Ośrodka Analiz Strategicznych.

Rak podkreślił, że na uwagę zasługuje również fakt, że Waszczykowski w pierwszej kolejności położył nacisk na stosunki z Wielką Brytanią, a nie na stosunki z Niemcami.

"Dialog z Wielką Brytanią nie będzie łatwy, bo Polska stanowczo sprzeciwi się na przykład ograniczeniom w wymianie gospodarcze, czy jakimkolwiek formom dyskryminacji polskich obywateli" — tłumaczył Krzysztof Rak.

Zdaniem eksperta „sprawdzianem asertywności” prowadzonej przez Polskę polityki zagranicznej będą relacje z Niemcami.

"Jest parę spraw, które nie zostały uregulowane przez lata, na przykład problem nauczania języka polskiego w Niemczech oraz problemy świeże, jak Nord Stream 2" — ocenił ekspert z Ośrodka Analiz Strategicznych.

Rak podkreślił, że jego zdaniem Waszczykowski w swoim wystąpieniu za mało miejsca poświęcił Białorusi.

"Powinien być położony większy nacisk na ocieplenie stosunków z Mińskiem. Nie było za to w ogóle mowy o Litwie, co moim zdaniem jest błędem" — powiedział ekspert Krzysztof Rak.

Nowością w wizji polityki zagranicznej przedstawionej przez szefa MSZ, zdaniem Raka, może być „zawoalowana” krytyka euro.

"Wspólna waluta jest zdaniem ministra jednym z projektów nierealnych" — uważa Krzysztof Rak.

Z kolei „asertywność” polskiej polityki była - zdaniem eksperta - widoczna szczególnie w kwestiach dotyczący przyszłości UE.

"Minister podkreślił, że Polska nie chce dominacji mocarstw w UE, ale równych państw" - mówił ekspert z Ośrodka Analiz Strategicznych. W tej deklaracji zdaniem Raka zabrakło jednak przedstawienia projektu zmian w UE, jakich chce Polska.

mly/wPolityce.pl/PAP

fot. [PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook