Jedynie prawda jest ciekawa

Rak: Waszczykowski nie chce dominacji mocarstw

29.01.2016

Ekspert ocenia expose wygłoszone przez szefa polskiego MSZ.

Zdaniem eksperta Krzysztofa Raka z Ośrodka Analiz Strategicznych przedstawione w piątek przez szefa MSZ założenia polityki zagranicznej w obszarze bezpieczeństwa są kontynuacją polityki prowadzonej przez rząd PO.

"To nie jest zaskakujące i to dobrze, zważywszy na sytuację, którą mamy na Ukrainie. W podobnym tonie o bezpieczeństwie Polski mówił w swoich wystąpieniach minister Radosław Sikorski"— podkreślił Rak.

Ekspert zwrócił przy tym uwagę, że Waszczykowski nie położył nacisku na budowanie w Polsce stałych baz NATO, ale mówił o wzmocnieniu wschodniej flanki sojuszu. Zdaniem Raka korekty polityki zagranicznej Waszczykowski zasygnalizował mówiąc m.in. o Rosji.

"Szef MSZ krytycznie odniósł się do geopolitycznych poczynań Rosji w regionie, ale zasygnalizował również nieśmiałą próbę wejścia w dialog z Moskwą. Teraz będą oczekiwania na ruch ze strony Moskwy" — mówił Krzysztof Rak z Ośrodka Analiz Strategicznych.

Rak podkreślił, że na uwagę zasługuje również fakt, że Waszczykowski w pierwszej kolejności położył nacisk na stosunki z Wielką Brytanią, a nie na stosunki z Niemcami.

"Dialog z Wielką Brytanią nie będzie łatwy, bo Polska stanowczo sprzeciwi się na przykład ograniczeniom w wymianie gospodarcze, czy jakimkolwiek formom dyskryminacji polskich obywateli" — tłumaczył Krzysztof Rak.

Zdaniem eksperta „sprawdzianem asertywności” prowadzonej przez Polskę polityki zagranicznej będą relacje z Niemcami.

"Jest parę spraw, które nie zostały uregulowane przez lata, na przykład problem nauczania języka polskiego w Niemczech oraz problemy świeże, jak Nord Stream 2" — ocenił ekspert z Ośrodka Analiz Strategicznych.

Rak podkreślił, że jego zdaniem Waszczykowski w swoim wystąpieniu za mało miejsca poświęcił Białorusi.

"Powinien być położony większy nacisk na ocieplenie stosunków z Mińskiem. Nie było za to w ogóle mowy o Litwie, co moim zdaniem jest błędem" — powiedział ekspert Krzysztof Rak.

Nowością w wizji polityki zagranicznej przedstawionej przez szefa MSZ, zdaniem Raka, może być „zawoalowana” krytyka euro.

"Wspólna waluta jest zdaniem ministra jednym z projektów nierealnych" — uważa Krzysztof Rak.

Z kolei „asertywność” polskiej polityki była - zdaniem eksperta - widoczna szczególnie w kwestiach dotyczący przyszłości UE.

"Minister podkreślił, że Polska nie chce dominacji mocarstw w UE, ale równych państw" - mówił ekspert z Ośrodka Analiz Strategicznych. W tej deklaracji zdaniem Raka zabrakło jednak przedstawienia projektu zmian w UE, jakich chce Polska.

mly/wPolityce.pl/PAP

fot. [PAP/Marcin Obara]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook