Jedynie prawda jest ciekawa


Rafalska: "Walczymy o wyższe wynagrodzenia i emerytury"

18.06.2016

"Propozycję, by płaca minimalna wynosiła 2000 zł złożyła pani premier Szydło. Byłam zaskoczona, ale bardzo zadowolona" -- powiedziała minister Elżbieta Rafalska w rozmowie z "Faktem".

"Wiemy, że każdy wzrost minimalnego wynagrodzenia jest kwestionowany przez pracodawców.Spada bezrobocie, pracownicy są coraz bardziej poszukiwani na rynku pracy. Trzeba więc ich docenić. Gospodarka się rozwija, więc jak nie teraz, to kiedy podnosić pensję minimalną? Polacy nie chcą być tanią siłą roboczą" - zauważyła minister Rafalska.

Elżbieta Rafalska dodała także, że wraz z podwyżką minimalnego wynagrodzenia rząd będzie mógł zaproponować wyższą stawkę godzinową. Będzie także waloryzacja emerytur.

"Przygotowujemy kilka wariantów. Albo wprowadzona zostanie jednoroczna ustawa, która podniesie najniższe świadczenia, albo powstanie zupełnie nowy mechanizm, który wiązać się będzie z podwyżką najniższych świadczeń i wprowadzenia waloryzacji dla pozostałych emerytur i rent" - powiedziała Rafalska.


Podkreśliła jednak, że ogranicznikiem są pieniądze. Rząd na podwyżki może wydać w przyszłym roku 3,3 mld zł. Satysfakcjonujące byłoby świadczenie na poziomie 1000 zł brutto.

Na pytanie "Faktu" o to, kiedy ustawa wejdzie w życie minister odpowiedziała, że zależy to od tego, kiedy ustawa zostanie przyjęta.

"Potem potrzeba jeszcze ok. 9 miesięcy na to, by ZUS mógł przygotować do wypłat swój system informatyczny. Już dzisiaj więc widać, że w pierwszym półroczu 2017 roku w życie nie wejdzie. Chcemy wywiązać się z deklaracji złożonej Polakom, że przywrócimy wiek emerytalny 60 i 65 lat. Ale nie wykluczamy połączenia wieku ze stażem pracy" - mówiła minister.

Elżbieta Rafalska podkreśliła również, że za wcześnie jest jeszcze na mówienie o rozszerzeniu programu 500+.

"Gdybym się nad tym zastanowiła, prędzej zdecydowałabym się na zmianę kryterium dochodowego. Ale nie jestem od fantazjowania" - dodała.

 

wkt/Fakt

 

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook