Jedynie prawda jest ciekawa


Rafalska: "Walczymy o wyższe wynagrodzenia i emerytury"

18.06.2016

"Propozycję, by płaca minimalna wynosiła 2000 zł złożyła pani premier Szydło. Byłam zaskoczona, ale bardzo zadowolona" -- powiedziała minister Elżbieta Rafalska w rozmowie z "Faktem".

"Wiemy, że każdy wzrost minimalnego wynagrodzenia jest kwestionowany przez pracodawców.Spada bezrobocie, pracownicy są coraz bardziej poszukiwani na rynku pracy. Trzeba więc ich docenić. Gospodarka się rozwija, więc jak nie teraz, to kiedy podnosić pensję minimalną? Polacy nie chcą być tanią siłą roboczą" - zauważyła minister Rafalska.

Elżbieta Rafalska dodała także, że wraz z podwyżką minimalnego wynagrodzenia rząd będzie mógł zaproponować wyższą stawkę godzinową. Będzie także waloryzacja emerytur.

"Przygotowujemy kilka wariantów. Albo wprowadzona zostanie jednoroczna ustawa, która podniesie najniższe świadczenia, albo powstanie zupełnie nowy mechanizm, który wiązać się będzie z podwyżką najniższych świadczeń i wprowadzenia waloryzacji dla pozostałych emerytur i rent" - powiedziała Rafalska.


Podkreśliła jednak, że ogranicznikiem są pieniądze. Rząd na podwyżki może wydać w przyszłym roku 3,3 mld zł. Satysfakcjonujące byłoby świadczenie na poziomie 1000 zł brutto.

Na pytanie "Faktu" o to, kiedy ustawa wejdzie w życie minister odpowiedziała, że zależy to od tego, kiedy ustawa zostanie przyjęta.

"Potem potrzeba jeszcze ok. 9 miesięcy na to, by ZUS mógł przygotować do wypłat swój system informatyczny. Już dzisiaj więc widać, że w pierwszym półroczu 2017 roku w życie nie wejdzie. Chcemy wywiązać się z deklaracji złożonej Polakom, że przywrócimy wiek emerytalny 60 i 65 lat. Ale nie wykluczamy połączenia wieku ze stażem pracy" - mówiła minister.

Elżbieta Rafalska podkreśliła również, że za wcześnie jest jeszcze na mówienie o rozszerzeniu programu 500+.

"Gdybym się nad tym zastanowiła, prędzej zdecydowałabym się na zmianę kryterium dochodowego. Ale nie jestem od fantazjowania" - dodała.

 

wkt/Fakt

 

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook