Jedynie prawda jest ciekawa


Rafalska: 500+ poprawi demografię

11.02.2016

„Nasz program ma wpłynąć przede wszystkim na poprawę dzietności polskich rodzin, nie zapominając o tych rodzinach, które są w trudniejszej sytuacji” - podkreśla w rozmowie z portalem wPolityce.pl minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

„Najpierw mówiono, że zdemolujemy budżet, że nie wywiążemy się z obietnic, a gdy się okazało, że ustawa będzie uchwalona – opozycja zmieniła front i powiedziała, że trzeba dać na każde dziecko. Dzisiaj jest tak wspaniałomyślna, że będąc w opozycji rozdaje pieniądze na każde dziecko. Jak rządziła, zupełnie o dzieciach nie pamiętała. PO przez wiele lat prowadziła antyspołeczną politykę. Myślę, że Polacy to ocenią” - powiedziała minister dla portalu wPolityce.pl. Przyznała, że nie przejmuje się „hejtem” na jej temat. Istotne jest dla niej wprowadzenie realnego programu, który rozwiąże kryzys degraficzny. Podkreśliła, że polskie rodziny potrafią ocenić sprawiedliwie to, co proponuje PiS oraz odrozróżnić to od histerycznej i niesprawiedliwej ocenę opozycji.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, powiedziała,że dla tych co mają np. jedno dziecko czy ci których dzieci przekraczają osiemnasty rok życia, taka rodzina otrzyma wsparcie. 
„Mówiliśmy, że w polskiej rzeczywistości najbardziej zagrożone ubóstwem są rodziny wielodzietne i z dzieckiem niepełnosprawnym. Wiele rodzin - ponad 1 mln 300 tys. znajdzie się w obrębie programu posiadając jedno dziecko – w ramach kryterium 800 zł. Między kryterium dochodowym które wprowadziliśmy, a kryterium pomocy społecznej – mieści się 900 tys. rodzin. Więc naprawdę rodzina otrzyma wsparcie nawet na pierwsze dziecko. Ale równocześnie, ponieważ chcemy poprawić dzietność, chcemy zachęcić tych, którzy dotąd bali się zdecydować na drugie dziecko, bo bali się, że pogorszy się ich sytuacja materialna – gwarantując im to 500 zł. To jest tak, że decyzję o posiadaniu pierwszego dziecka rodziny podejmują niezależnie od warunków materialnych. I trudno na tę decyzję wpłynąć przyznaniem świadczenia. Ale też - mówię uczciwie - braliśmy pod uwagę możliwości budżetu i wybraliśmy to, co pozwoli nam zażegnać kryzys demograficzny" - mówiła.

Minister Rafalska dodała, że podstawowym dochodem rodziny ma być praca, natomiast 500 złotych z projektu ma stanowić dodatek wspomagający rodziny. „Poprawa sytuacji jest ważna. Ale dochód rodziny powinien być oparty o pracę. Absolutnie temu nie zaprzeczamy. To wszystko co się dzieje na rynku pracy, to co jest w konsultacjach i jest związane z minimalną stawką godzinową, próba uporządkowania – mocno patologicznego zatrudnienia, które w Polsce jest – danie poczucia bezpieczeństwa pracy – to wszystko wpływa na te decyzje. Plus jeszcze rozwój sieci instytucjonalnych rozwiązań związanych z opieką nad małym dzieckiem – jak przedszkola czy opieka zdrowotna. Ważna jest też polityka mieszkaniowa. Nad tym wszystkim myślimy” - podkreśliła. 

Szefowa resortu rodziny podkreśliła, że według szacunków GUS, dzięki programowi 500+ powinno narodzić się o 278 tys.więcej dzieci, niż dotychczas.  „To, co było wprowadzane do tej pory – dłuższe urlopy macierzyńskie i inne świadczenia rodzicielskie, nie spowodowało poprawienia dzietności polskich rodzin. Wskaźniki z roku na rok były gorsze. Czyli okazało się, że to były działania niewystarczające. Potrzebna była długofalowa strategia.” - poinformowała Elżbieta Rafalska.

K.R/wPolityce.pl
[Fot.PAP/Tomasz Gzell]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook