Jedynie prawda jest ciekawa


Radziwłł: NFZ nie będzie już potrzebny

25.01.2017

"Badania nad zastosowaniem w medycynie marihuany są na tyle lekko zachęcające, żeby kontynuować" - mówi minister Radziwiłł w rozmowie z Super Expressem.

"W niektórych chorobach, np. padaczce dziecięcej odpornej na leczenie, przynosi rzeczywiście ulgę" - dodaje. " Jestem pierwszym ministrem zdrowia, który od roku dla wszystkich pacjentów, jeśli ich lekarze wystąpili z wnioskiem o sprowadzenie tego typu preparatów, wyraża na to zgodę. Co więcej, finansujemy to" - podkreśla. Jak tłumaczy, legalizację medycznej marihuany widzi w taki sposób:

"Wyobrażam sobie, że sprowadzamy do Polski surowce - olejek i susz z marihuany - i tam, gdzie pojawia się recepta od cierpiącego pacjenta, apteka przygotowuje odpowiedni lek. To rozwiązanie wydaje się dobre. Ale dodaje,że jak każda sytuacja psychoaktywna - marihuana jest szkodliwa. 

Mówiąc o reformie służby zdrowia Konstanty Radziwiłł stwierdza:

"Wszyscy chyba chcemy reformować służbę zdrowia, bo mało kto jest z niej zadowolony. Zmiany są więc poza dyskusją. Co się jednak rzuca w oczy, kiedy porównujemy polską służbę zdrowia do lepiej działających systemów opieki zdrowotnej, to różnica w finansowaniu. Więcej od nas wydają na ten cel choćby Czesi czy Słowacy."

Jak dodaje: "Oczywiście, środki publiczne potrzebne są także na inne cele i dlatego dużego zwiększenia finansowania służby zdrowia nie da się zrobić z dnia na dzień. Wiem, że na niektóre świadczenia w kontekście ogólnej biedy w służbie zdrowia wydawaliśmy bardzo dużo. Były wycenione znacznie powyżej kosztów, pozwalając, zwłaszcza niepublicznym podmiotom, dorabiać się fortun."

Mówiąc o potrzebie zmian w służbie zdrowia minister zaznacza: 

"Jestem przekonany, że zdecydowana większość lekarzy jest uczciwa i zależy im na dobru pacjenta. Dla wielu z nich nieznośne jest to, że funkcjonują w systemie, który jest wywrócony do góry nogami. Jeśli uda nam się to uporządkować, poczują ogromną ulgę."

Postulat likwidacji NFZ uzasadnia: 

"Nie należę do grupy tych, którzy uważają, że NFZ to samo zło. Jest po prostu instytucją ubezpieczenia zdrowotnego, do świadczeń której ma prawo większość Polaków. Ale nie wszyscy. Mamy przecież ok. 7 proc. nieubezpieczonych poza tym systemem. Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy Polacy będą uprawnieni do korzystania z publicznej służby zdrowia i wówczas NFZ nie będzie już potrzebny."

Przypomina też, że już w tym roku zostanie w wprowadzona sieć szpitali i nową podstawową opiekę zdrowotną.

ansa/SE

[fot. Fratria]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook