Jedynie prawda jest ciekawa


Radziwiłł: Zapomniano o pacjencie

28.12.2011

W służbie zdrowia zapanował chaos związany z nową listą leków refundowanych. Pojawia się coraz więcej komentarzy krytycznych wobec kształtu listy oraz sposobu jej wprowadzenia. Pacjenci przyznają, że są zdezorientowani i zagubieni. O komentarz w tej sprawie portal Stefczyk.info poprosił Konstantego Radziwiłła, byłego prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej:

Lista leków refundowanych w obecnym kształcie jest pewną rewolucją. Jednak trzeba powiedzieć, że rewolucje w służbie zdrowia nie są dobrym rozwiązaniem. Kierunek zmian wprowadzający bardziej racjonalne wydawanie pieniędzy na leki jest słuszny. Jednak mam wątpliwości, czy takie zmiany powinny być dokonywane w trybie, jaki obecnie widzimy. Pierwsze, co niepokoi, to tempo. Gdy robi się coś szybko, nie sposób uniknąć błędów. I już słychać głosy o błędach. One zapewne będą naprawiane dość szybko, ale ta sytuacja budzi niepokój u pacjentów. Poza tym, jeśli robi się duże zmiany, które będą wpływały również na osoby starsze, należy je poprzedzić stosownym wprowadzeniem. To sprawiłoby, że pacjenci by się nie gubili. Wbrew pozorom to nie jest wszystko jedno, czy tabletki są czerwone czy zielone, czy są w takim czy innym pudełku. To też trzeba brać pod uwagę.

Czas wprowadzania rewolucji na liście leków zbiega się w czasie z innym kontrowersyjnym wydarzeniem. Emocje wywołuje ustawa refundacyjna. Lekarze protestują przeciwko nakładaniu na nich nowych wymogów biurokratycznych. Nie zgadzają się na wypełnianie nowych obowiązków, które powinny należeć do pracowników administracyjnych czy komputerów. To wszystko razem powoduje, że pacjenci mają prawo czuć się zagrożeni. Pamiętać należy, że wielu z nich to ludzie przewlekle chorzy, czy starsi, którzy często mają problem ze zrozumieniem zamętu, jaki panuje wokół leków. To nie sprzyja poczuciu ich komfortu.

Tworząc nową listę refundacji leków nie należy szukać oszczędności. Na leki w przeliczeniu na głowę wydajemy mniej niż większość krajów europejskich. Z całą pewnością oszczędności nie należy szukać. Jednak należy tworzyć listę tak, by w sytuacji, gdy są dwa tak samo dobre leki, stosować ten tańszy. Na oszczędzaniu na lekach nas nie stać.

Trudno powiedzieć, czy nowa lista leków refundowanych rzeczywiście jest lepsza, jeśli chodzi o racjonalizację wydatków. Na liście znajduje się dwa i pół tysiąca leków. Z niej nie wynika natomiast, ile za każdy lek trzeba zapłacić w aptece. To wymaga bardzo skomplikowanych obliczeń i poszukiwań. Dziś nie potrafię ocenić, czy lista jest bardziej racjonalna. Skoro takie jest tłumaczenie Ministerstwa Zdrowia można domniemywać, że tak jest. Jednak, nawet wtedy mam wrażenie, że zapomniano przy jej tworzeniu o pacjencie.

not saż
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook