Jedynie prawda jest ciekawa

Radziwiłł: Zapomniano o pacjencie

28.12.2011

W służbie zdrowia zapanował chaos związany z nową listą leków refundowanych. Pojawia się coraz więcej komentarzy krytycznych wobec kształtu listy oraz sposobu jej wprowadzenia. Pacjenci przyznają, że są zdezorientowani i zagubieni. O komentarz w tej sprawie portal Stefczyk.info poprosił Konstantego Radziwiłła, byłego prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej:

Lista leków refundowanych w obecnym kształcie jest pewną rewolucją. Jednak trzeba powiedzieć, że rewolucje w służbie zdrowia nie są dobrym rozwiązaniem. Kierunek zmian wprowadzający bardziej racjonalne wydawanie pieniędzy na leki jest słuszny. Jednak mam wątpliwości, czy takie zmiany powinny być dokonywane w trybie, jaki obecnie widzimy. Pierwsze, co niepokoi, to tempo. Gdy robi się coś szybko, nie sposób uniknąć błędów. I już słychać głosy o błędach. One zapewne będą naprawiane dość szybko, ale ta sytuacja budzi niepokój u pacjentów. Poza tym, jeśli robi się duże zmiany, które będą wpływały również na osoby starsze, należy je poprzedzić stosownym wprowadzeniem. To sprawiłoby, że pacjenci by się nie gubili. Wbrew pozorom to nie jest wszystko jedno, czy tabletki są czerwone czy zielone, czy są w takim czy innym pudełku. To też trzeba brać pod uwagę.

Czas wprowadzania rewolucji na liście leków zbiega się w czasie z innym kontrowersyjnym wydarzeniem. Emocje wywołuje ustawa refundacyjna. Lekarze protestują przeciwko nakładaniu na nich nowych wymogów biurokratycznych. Nie zgadzają się na wypełnianie nowych obowiązków, które powinny należeć do pracowników administracyjnych czy komputerów. To wszystko razem powoduje, że pacjenci mają prawo czuć się zagrożeni. Pamiętać należy, że wielu z nich to ludzie przewlekle chorzy, czy starsi, którzy często mają problem ze zrozumieniem zamętu, jaki panuje wokół leków. To nie sprzyja poczuciu ich komfortu.

Tworząc nową listę refundacji leków nie należy szukać oszczędności. Na leki w przeliczeniu na głowę wydajemy mniej niż większość krajów europejskich. Z całą pewnością oszczędności nie należy szukać. Jednak należy tworzyć listę tak, by w sytuacji, gdy są dwa tak samo dobre leki, stosować ten tańszy. Na oszczędzaniu na lekach nas nie stać.

Trudno powiedzieć, czy nowa lista leków refundowanych rzeczywiście jest lepsza, jeśli chodzi o racjonalizację wydatków. Na liście znajduje się dwa i pół tysiąca leków. Z niej nie wynika natomiast, ile za każdy lek trzeba zapłacić w aptece. To wymaga bardzo skomplikowanych obliczeń i poszukiwań. Dziś nie potrafię ocenić, czy lista jest bardziej racjonalna. Skoro takie jest tłumaczenie Ministerstwa Zdrowia można domniemywać, że tak jest. Jednak, nawet wtedy mam wrażenie, że zapomniano przy jej tworzeniu o pacjencie.

not saż
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 2. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 3. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 4. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 5. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 6. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 7. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook