Jedynie prawda jest ciekawa


Radziwiłł: Reformujmy system, nie lekarzy!

29.05.2013

"Problemy pacjentów biorą się z niedofinansowania systemu ochrony zdrowia i jego fatalnej organizacji"- uważa prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Stefczyk.info: We Wrocławiu wszczęto postępowanie w sprawie pacjenta, którego przyjęcia odmówił lekarz dyżurny, po czym 25-latek zmarł. Gdzie, jeśli chodzi o takie sytuacje, jest wina - wśród lekarzy czy w systemie?

Konstanty Radziwiłł: Ta konkretna sprawa musi być odpowiednio wyjaśniona przez tych, którzy mają bezpośredni dostęp do szczegółów. Nie ma co teoretyzować. Już w tej chwili w mediach dostępne są różne tłumaczenia tego zdarzenia. Ci, którzy są na miejscu, muszą to zbadać. Wiem już, że sprawą zajmują się prokuratura i Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Można się spodziewać, że ocenią zarówno aspekty organizacyjne, jak również zachowania indywidualnych lekarzy, czy innych osób. Sprawa na pewno zostanie wyjaśniona.

W liście do lekarzy minister Arłukowicz podkreślił, że w przypadkach, które zdarzały się w tym roku, np. śmierć Dominiki, wina leży głównie po stronie lekarzy. Czy mamy rozumieć, że system zdrowia jest pozbawiony wad?

Jest dokładnie na odwrót. Minister w liście, dosyć nietypowym jak na urzędnika państwowego, usiłuje twierdzić, że należy pracować nad etyką lekarską - to z jednej strony jest oczywiste, ale z drugiej - nie jest jego zadaniem jako członka rządu. Główne problemy dotyczące dostępu do służby zdrowia, jakości świadczeń, różnych zjawisk, z którymi borykają się pacjenci, nie są spowodowane nieetycznymi zachowaniami pracowników medycznych, w szczególności lekarzy. Przede wszystkim zależą one od niedofinansowania systemu i jego fatalnej organizacji. Grzechem pierworodnym tego systemu, jest dramatyczna nierównowaga między gwarantowanym zakresem świadczeń, a środkami, które są na to przeznaczone i nie starczają na realizację tych zobowiązań. Skutkuje to różnego rodzaju patologiami, np. wieloletnimi nawet kolejkami, niepłaceniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia za wykonane świadczenia zdrowotne, naciski ze strony organów właścicielskich placówek opieki zdrowotnej, żeby oszczędzać – czasem poza granice bezpieczeństwa pacjentów. Nie chcę twierdzić, że nie zdarza się nieetyczne zachowania pracowników medycznych, w tym także lekarzy. Jednak nie to jest główną przyczyną kłopotów czy nieszczęść w służbie zdrowia. Znacznie więcej zależy tutaj od tego jak minister i inny politycy zorganizują system.

Jaka jest reakcja środowiska lekarskiego na ten list ministra Arłukowicza?

Środowisko lekarskie dosyć jednoznacznie odebrało ten list, jako próbę odwrócenia uwagi opinii publicznej, która widzi niedociągnięcia systemu i przerzucania swojej odpowiedzialności na tych, którzy nie są główną przyczyną tych nieszczęść, czyli na rzekomo nieetycznych lekarzy. Minister w liście twierdzi, że nowelizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej mogłaby w jakiś cudowny sposób uzdrowić system. Nasz KEL jest kodeksem nowoczesnym i zawiera zasady etyczne, których nie trzeba zmieniać. Trzeba także dodać, że zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej odpowiedzialność za właściwy kształt KEL to sprawa samorządu lekarskiego, a nie ministra zdrowia.

A czy minister Arłukowicz coś robi w kierunku reformowania systemu, poza pisaniem listów?

Większość pojawiających się propozycji (i to z reguły w postaci propozycji ustnych zgłaszanych na konferencjach prasowych) to projekty bardzo mało konkretne, które z całą pewnością nie uzdrowią sytuacji. W jakiś sposób ten list jest tego kontynuacją. Również reakcja środowiska lekarskiego pokazuje jak to jest odbierane. Także opinie środowisk czy organizacji pacjentów pokazują, że problemem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań jest brak dialogu. Od wielu lat, jeżeli władze wpadają na jakiś sposób reformowania, to robią to bardziej "po swojemu", kierując się intuicją czy rachubami politycznymi. To niestety nie prowadzi do rzeczywistej naprawy, co zresztą widać na co dzień. Oczywiście nie da się tego systemu naprawić w ciągu jednego dnia. Moim zdaniem, te zdarzające się nieszczęścia są też niepotrzebnie rozdmuchiwane przez media. Skutkiem niektórych takich wydarzeń jest jakaś nerwowa, emocjonalna, PR-owska reakcja, która często wręcz komplikuje rozwiązanie problemu. To, że system źle funkcjonuje, wiemy nie od dziś. Te problemy są na co dzień znane wszystkim pacjentom, którzy korzystają z placówek opieki zdrowotnej, wszystkim pracownikom medycznym, a także zarządzającym służbą zdrowia, którzy stają dziś wobec dramatycznych wyborów, spowodowanych niestabilnością finansową i ogromnymi długami. Problemy zdarzają się także w placówkach przekształconych w spółki, gdzie widmo ujemnego wyniku finansowego, a nawet bankructwa, zaczyna być coraz bardziej realne. Nie ma żadnych wątpliwości, że to system, a nie ludzi w nim pracujących trzeba jak najszybciej zreformować. Odpowiedzialnym za to jest przezde wszystkim minister zdrowia.

rozmawiała Magdalena Czarnecka

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook