Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Radwański: Tusk ma usta sine od całowania ręki Merkel

02.09.2014

Rozmowa z Robertem Radwańskim.

Stefczyk.info: Wiele osób wątpiło, by premier Donald Tusk miał szanse na wysokie stanowisko w Unii Europejskiej. Jednak został przewodniczącym Rady Europejskiej. Jak Pan to ocenia?

Robert Radwański: Donald Tusk jest politykiem do bólu proniemieckim. Tego nie da się ukryć. Każdy wie o tym, że on ma usta aż zsiniałe od całowania ręki pani Merkel. A Niemcy rządzą w Europie i chcą w kolejnych urzędach mieć swoich ludzi. Tusk należy do takich właśnie osób. Chciałbym, żeby premier Polski nie zapomniał jednak, kim był przez ostatnie siedem lat. Liczę, że będzie prowadził politykę, która będzie propolska, a nie korzystna dla innego kraju.

Sądzi Pan, że Tusk będzie wierny polskim interesom?

Wobec opozycji w kraju pan Tusk jest krnąbrny, złośliwy i twardy. Jednak wobec gremiów zachodnich premier jest bardzo uległy. Będzie nim łatwo manipulować. Na Zachodzie właśnie takich polityków chcą mieć.

Coś dobrego dla Polski może zatem z tego wyniknąć?

Nie wiem, jak obecnie zachowa się Rosja. Jeśli Moskwa będzie chciała skompromitować Tuska, to zapewne ujawni jakieś fakty dotyczącego tragedii smoleńskiej. Rosja może trzymać w szachu Tuska przez jego działania dotyczące katastrofy. Oczekuję pewnego ruchu ze strony Kremla. Jakiejś kontry. To możliwe tym bardziej, że widać obecnie ofensywę na Ukrainie. Rosja otwarcie prowadzi swoje działania, już bez „zielonych ludzików”.

Dla sprawy ukraińskiej to dobrze, że Tusk, człowiek z Europy Środkowej, jest szefem Rady Europejskiej?

Tusk ostatnio prowadził politykę, która próbowała chociaż konsolidować wspólny front działań wobec Rosji. Mowa o wspólnym handlu gazem i ropą z Rosją. To nie był zły pomysł. Moskwa była bardzo krytyczna wobec tej inicjatywy. Sam jestem ciekaw, jak to się potoczy od grudnia. Rok 20105 będzie kluczowy. Sądzę, że dowiemy się czegoś nowego w sprawie smoleńskiej.

Jak nominacja Tuska może wpłynąć na sytuację w kraju i pozycję Platformy? Wybory zbliżają się wielkimi krokami...

Gdy zabraknie króla, zawsze wybucha walka wewnętrzna o schedę. Mam parę kandydatów na premiera, ale sądzę, że wymieniana w tej roli Ewa Kopacz jest niedobrą kandydaturą. Jest kilka innych, ciekawszych osób. Oni mają tyle za pazuchami, że gdy się rzucą sobie do gardeł, to wystarczy patrzeć i czekać...

Obecna sytuacja to szansa dla opozycji?

Rolą opozycji jest obecnie grillowanie rządu Tuska i krytyka nieudolnych rządów PO-PSL. Wiele rzeczy zostało zmarnowanych. Dodatkowo władza działa w smoleńskiej mgle.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Słowa kluczowe:

Donald Tusk

,

Rada Europejska

,

Radwański

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook