Jedynie prawda jest ciekawa

Radwański: Tusk ma usta sine od całowania ręki Merkel

02.09.2014

Rozmowa z Robertem Radwańskim.

Stefczyk.info: Wiele osób wątpiło, by premier Donald Tusk miał szanse na wysokie stanowisko w Unii Europejskiej. Jednak został przewodniczącym Rady Europejskiej. Jak Pan to ocenia?

Robert Radwański: Donald Tusk jest politykiem do bólu proniemieckim. Tego nie da się ukryć. Każdy wie o tym, że on ma usta aż zsiniałe od całowania ręki pani Merkel. A Niemcy rządzą w Europie i chcą w kolejnych urzędach mieć swoich ludzi. Tusk należy do takich właśnie osób. Chciałbym, żeby premier Polski nie zapomniał jednak, kim był przez ostatnie siedem lat. Liczę, że będzie prowadził politykę, która będzie propolska, a nie korzystna dla innego kraju.

Sądzi Pan, że Tusk będzie wierny polskim interesom?

Wobec opozycji w kraju pan Tusk jest krnąbrny, złośliwy i twardy. Jednak wobec gremiów zachodnich premier jest bardzo uległy. Będzie nim łatwo manipulować. Na Zachodzie właśnie takich polityków chcą mieć.

Coś dobrego dla Polski może zatem z tego wyniknąć?

Nie wiem, jak obecnie zachowa się Rosja. Jeśli Moskwa będzie chciała skompromitować Tuska, to zapewne ujawni jakieś fakty dotyczącego tragedii smoleńskiej. Rosja może trzymać w szachu Tuska przez jego działania dotyczące katastrofy. Oczekuję pewnego ruchu ze strony Kremla. Jakiejś kontry. To możliwe tym bardziej, że widać obecnie ofensywę na Ukrainie. Rosja otwarcie prowadzi swoje działania, już bez „zielonych ludzików”.

Dla sprawy ukraińskiej to dobrze, że Tusk, człowiek z Europy Środkowej, jest szefem Rady Europejskiej?

Tusk ostatnio prowadził politykę, która próbowała chociaż konsolidować wspólny front działań wobec Rosji. Mowa o wspólnym handlu gazem i ropą z Rosją. To nie był zły pomysł. Moskwa była bardzo krytyczna wobec tej inicjatywy. Sam jestem ciekaw, jak to się potoczy od grudnia. Rok 20105 będzie kluczowy. Sądzę, że dowiemy się czegoś nowego w sprawie smoleńskiej.

Jak nominacja Tuska może wpłynąć na sytuację w kraju i pozycję Platformy? Wybory zbliżają się wielkimi krokami...

Gdy zabraknie króla, zawsze wybucha walka wewnętrzna o schedę. Mam parę kandydatów na premiera, ale sądzę, że wymieniana w tej roli Ewa Kopacz jest niedobrą kandydaturą. Jest kilka innych, ciekawszych osób. Oni mają tyle za pazuchami, że gdy się rzucą sobie do gardeł, to wystarczy patrzeć i czekać...

Obecna sytuacja to szansa dla opozycji?

Rolą opozycji jest obecnie grillowanie rządu Tuska i krytyka nieudolnych rządów PO-PSL. Wiele rzeczy zostało zmarnowanych. Dodatkowo władza działa w smoleńskiej mgle.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook