Jedynie prawda jest ciekawa


Radwański: Szapiro była zdrajczynią

04.03.2014

Rozmowa z Robertem Radwańskim, trenerem tenisa, ojcem Agnieszki i Urszuli Radwańskich.

Stefczyk.info: Hanna Szapiro, działaczka komunistyczna sprzed II wojny, znana jako Hanka Sawicka, nadal będzie patronką liceum w Kielcach – zdecydowali w referendum uczniowie, pracownicy, rodzice i absolwenci szkoły. Co pan sądzi o takiej patronce?

Robert Radwański: Każdy wie, że Hanna Szapiro była ortodoksyjną komunistką, była propagandystką i stalinówką. To są delikatne określenia. Na pewno u mnie w domu, moja śp. babcia i dziadek, użyliby określeń bardziej dosadnych. Szapiro to była okropna osoba, która jako propagandystka mąciła w głowach ludziom młodym, co było jeszcze bardziej niebezpieczne. To, że zginęła z rąk Niemców z gestapo, jej nie uwiarygadnia. Na takich ludziach, jak ona oparł się potem Stalin zalewając Polskę. Jeśli ktoś o tym nie wie, to znaczy, że jest głupi. Jeśli ktoś o tym wie, ale mimo tego daje zielone światło, by była ona patronem szkoły czy ulicy, to świadczy to o tym co kiedyś mówiłem - mamy do czynienia z osobami, które są żywo zainteresowane, by takie osoby jak Szapiro w świadomości ludzkiej istniały.

Jak pan ją ocenia? Kim dla pana jest Szapiro?

Szapiro dla mnie jest zdrajcą. Ona była zdrajczynią Polski.

O czym świadczy fakt, że do dziś takie rzeczy trzeba w Polsce tłumaczyć, że osoby, które były zdrajcami są symbolami, mają swoje ulice itd.?

Jest dla mnie nieprawdopodobne, że ćwierć wieku po zmianach my wciąż musimy z „kimś tam” się siłować ze zmianami nazw ulic. Robi się wszystko, by w świadomości młodych ludzi pokazać, że tacy ludzie też pracowali dla Polski. A to może być „kupowane”, jeśli ktoś miał dziadka w SB, albo matkę w resorcie... Tu jednak nie chodzi o to, jakie kto ma poglądy, czy jest wierzący czy nie. Hanna Szapiro było osobą straszną. Nie można mieć za symbol szkoły, za patrona kogoś tego typu. To jest strzał w kolano. Jest rzeczą straszną, że nie są tego świadomi ludzie, którzy podejmują w Polsce decyzje.

Dlaczego? Czy to nie przesada?

To znaczy bowiem, że można w Polsce kogoś z zewnątrz zainstalować w Polsce, by rządził w naszym kraju w czyimś imieniu.

Wiem, że oglądał pan konferencję Władimira Putina, który mówił o działaniach rosyjskich na Ukrainie. Jakie ma pan refleksje po tym wystąpieniu?

Słyszeliśmy mantrę o faszystach, bojówkach. To jednak nic nowego. Pan Putin miał wyjątkowo dobry humor, ale to wszystko, co się działo, było złowieszcze. To mi się bardzo nie podobało. Putin pokazywał, że bimba sobie ze wszystkiego i wszystkich oraz, że robi swoje. Za tym uśmiechem stoi jednak bardzo zła sprawa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Andrzej Wiktor]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook