Jedynie prawda jest ciekawa


Radwański: Szapiro była zdrajczynią

04.03.2014

Rozmowa z Robertem Radwańskim, trenerem tenisa, ojcem Agnieszki i Urszuli Radwańskich.

Stefczyk.info: Hanna Szapiro, działaczka komunistyczna sprzed II wojny, znana jako Hanka Sawicka, nadal będzie patronką liceum w Kielcach – zdecydowali w referendum uczniowie, pracownicy, rodzice i absolwenci szkoły. Co pan sądzi o takiej patronce?

Robert Radwański: Każdy wie, że Hanna Szapiro była ortodoksyjną komunistką, była propagandystką i stalinówką. To są delikatne określenia. Na pewno u mnie w domu, moja śp. babcia i dziadek, użyliby określeń bardziej dosadnych. Szapiro to była okropna osoba, która jako propagandystka mąciła w głowach ludziom młodym, co było jeszcze bardziej niebezpieczne. To, że zginęła z rąk Niemców z gestapo, jej nie uwiarygadnia. Na takich ludziach, jak ona oparł się potem Stalin zalewając Polskę. Jeśli ktoś o tym nie wie, to znaczy, że jest głupi. Jeśli ktoś o tym wie, ale mimo tego daje zielone światło, by była ona patronem szkoły czy ulicy, to świadczy to o tym co kiedyś mówiłem - mamy do czynienia z osobami, które są żywo zainteresowane, by takie osoby jak Szapiro w świadomości ludzkiej istniały.

Jak pan ją ocenia? Kim dla pana jest Szapiro?

Szapiro dla mnie jest zdrajcą. Ona była zdrajczynią Polski.

O czym świadczy fakt, że do dziś takie rzeczy trzeba w Polsce tłumaczyć, że osoby, które były zdrajcami są symbolami, mają swoje ulice itd.?

Jest dla mnie nieprawdopodobne, że ćwierć wieku po zmianach my wciąż musimy z „kimś tam” się siłować ze zmianami nazw ulic. Robi się wszystko, by w świadomości młodych ludzi pokazać, że tacy ludzie też pracowali dla Polski. A to może być „kupowane”, jeśli ktoś miał dziadka w SB, albo matkę w resorcie... Tu jednak nie chodzi o to, jakie kto ma poglądy, czy jest wierzący czy nie. Hanna Szapiro było osobą straszną. Nie można mieć za symbol szkoły, za patrona kogoś tego typu. To jest strzał w kolano. Jest rzeczą straszną, że nie są tego świadomi ludzie, którzy podejmują w Polsce decyzje.

Dlaczego? Czy to nie przesada?

To znaczy bowiem, że można w Polsce kogoś z zewnątrz zainstalować w Polsce, by rządził w naszym kraju w czyimś imieniu.

Wiem, że oglądał pan konferencję Władimira Putina, który mówił o działaniach rosyjskich na Ukrainie. Jakie ma pan refleksje po tym wystąpieniu?

Słyszeliśmy mantrę o faszystach, bojówkach. To jednak nic nowego. Pan Putin miał wyjątkowo dobry humor, ale to wszystko, co się działo, było złowieszcze. To mi się bardzo nie podobało. Putin pokazywał, że bimba sobie ze wszystkiego i wszystkich oraz, że robi swoje. Za tym uśmiechem stoi jednak bardzo zła sprawa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Andrzej Wiktor]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook