Jedynie prawda jest ciekawa

Radwański: Polska jest zagrożona

12.08.2014

Rozmowa z Robertem Radwańskim, trenerem tenisa.

Stefczyk.info: Władimir Żyrinowski mówił ostatnio, że Polska zostanie zmieciona, a decyzja o III wojnie światowej została już podjęta. Polski premier powinien jakoś zareagować czy uspokoić Polaków? Zniknął ostatnio...

Robert Radwański: Nie wydaję mi się, żeby premier Tusk musiał się zajmować tą wypowiedzią. To jest durne pobrzękiwanie, machanie szabelką. Żyrinowski jest znany z głupot, które wygaduje. On przebija naszego Korwina i niektórych świrów w naszym kraju. Ja bym się tym, co on mówi, nie przejmował. Znacznie ważniejsze jest to, co mówi Władimir Putin, Dmitrij Miedwiediew, czy Siergiej Ławrow. Ruski folklor mnie nie interesuje, dla mnie Żyrinowski to jakaś babuszka. On jest uruchamiany, gdy trzeba kogoś postraszyć, więc będzie mówił. On więc straszy i Ukraińców, i nas.

Putin też straszy. Obecnie wysłał „misję pokojową” na Ukrainę, w przy granicach trzyma dziesiątki tysięcy żołnierzy...

I właśnie tego kontyngentu bardziej się boję, tych żołnierzy stacjonujących przy granicy. Widać, że Putin szuka sprytnych sposobów, by Rosja weszła na Ukrainę. Obecnie widzimy jadący w kierunku Ukrainy konwój. Świat mówi, że to pomoc humanitarna, ale wiadomo, że za tym może pójść ochrona konwoju, a wtedy już oficjalnie wojsko rosyjskie będzie na terenie Ukrainy.

Polska jest zagrożona tą sytuacją bezpośrednio?

Jesteśmy zagrożeni. Przypominam, że graniczymy z obwodem królewieckim, graniczymy z Rosją. A w obwodzie królewieckim jest największe na świecie skupisko żołnierzy na metr kwadratowy. Patrzę zatem z obawą raczej w tę stronę. Polska musi dbać o wojsko, trzeba absolutnie wrócić do poboru w kraju.

Dlaczego?

To jest najważniejsze. Już ponad siedem lat nie ma w Polsce poboru. To oznacza, że niemal całe roczniki mężczyzn w wieku 18-25 lat nie miały żadnej styczności z prochem, bronią. Ci ludzie nie wiedzą, co to karabin. Oni biją się na ulicach, walczą, ale lepiej, żeby poszli do wojska, niech tam się wyżywają.

Jaki rząd się jednak na to zdecyduje?

Oczywiście koszty polityczne tej decyzji będą wysokie. Partia, która przywróci pobór, choćby ograniczony, zapewne przegra wybory. Większość ludzi nie chce iść do wojska. To jednak ważne, a dodatkowo pomoże zaktywizować mężczyzn w ogóle. Obecnie widać, że nauka się sfeminizowała. Jest coraz mniej uczących się mężczyzn. Gdy studia chroniły przed wojskiem, chętnych do uczenia się było więcej. Być może po przywróceniu poboru również więcej osób by się uczyło.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Andrzej Wiktor/wSieci]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook