Jedynie prawda jest ciekawa


Radwański: Igrzyska to poroniony pomysł

17.04.2014

Rozmowa z Robertem Radwańskim, trenerem tenisa, ojcem Agnieszki i Urszuli Radwańskich.

Stefczyk.info: w Krakowie wciąż trwają przygotowania do organizacji Igrzysk Olimpijskich. Niedawno natomiast w Komitecie Organizującym imprezę doszło do skandalu, który zakończył się wymianą władz. Czy w Pana ocenie jest sens organizować w Małopolsce Igrzyska?

Robert Radwański: Jestem przeciwnikiem organizacji Igrzysk. Podstawową motywacją w tej sprawie są względy finansowe. Miasto jest miastem turystycznym, ma zabytki, które są studnią bez dna. Pieniądze trzeba wykorzystywać na utrzymanie pięknych zabytków, które kuszą ludzi. Nam nie potrzebna olimpiada, by przyciągać do Krakowa. Szczególnie, że odpowiedniej infrastruktury, dojazdów, połączeń do Krakowa czy Zakopanego nie mamy. Nie mamy również infrastruktury sportowej potrzebnej do organizacji imprezy.

Igrzyska w Krakowie są zatem nierealne?

To są mrzonki. Równie dobrze Kraków mógłby organizować lot na Marsa. To mogłoby kosztować tyle samo, a to też przecież dobry pomysł. Nauka by skorzystała, Kraków byłby sławny. Igrzyska, czy lot na Marsa – to podobna inicjatywa. Lepiej jednak trzymajmy się ziemi, róbmy swoje, nie marnujmy pieniędzy. I nie organizujmy etatów ludziom, odpowiedzialnym za przygotowania.

O to w tej sprawie może chodzić? Igrzyska mogą być szansą na pasożytnicze praktyki?

Zbyt mało wiem o tej sprawie, by jednoznacznie się wypowiadać. Tak głęboko nie znam tych spraw. Jednak wiem, że Kraków jako miasto nie może uczestniczyć w takich głupotach. Z tego, co słyszeliśmy, w Komitecie zorganizowano wielu ludziom etaty. To nie jest w porządku. To jest poroniony pomysł, ale przy okazji jest trochę osób, które sobie dobrze z tego pomysłu żyją.

Pan od lat walczy w Krakowie o tereny, na których chce Pan zorganizować szkołę tenisa. Jednak miasto nie jest tym zainteresowane.

To już trwa dziewięć lat. To jest jak poszukiwanie świętego Graala. Wystarczy zobaczyć, jak jest zorganizowany tenis w Krakowie, jak jest traktowany. Każdy klub krakowski ma problemy. Nawet prywatne mają rzucane kłody pod nogi. Obraz krakowskiego tenisa to sprawa na osobną rozmowę. To jest skandal, szczególnie, że dwie najlepsze polskie zawodniczki pochodzą właśnie z Krakowa. Gdyby władze były choć neutralne, to byłoby dobrze. One jednak działają nam wbrew, stosują obstrukcję.

Czyli nie na każdym sporcie w Krakowie władzom zależy...

Oczywiście, że nie na każdym sporcie zależy władzom. Być może gdyby wnuczka prezydenta Majchrowskiego grała w tenisa, to może byłoby lepiej. Jednak jest inaczej, więc jesteśmy traktowani z niechęcią, ledwo się nas toleruje. Jeśli się zmieni władza to być może coś się polepszy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. tygodnik „wSieci”]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook