Jedynie prawda jest ciekawa


Radosny Madryt – nie tylko po Euro 2012

07.07.2012

Ostatni szczyt Unii Europejskiej, poprzedzony nowa świecką tradycją jaką są szczyty „bandy czworga” (czyli szefów rządów lub państw: Niemiec, Francji, Hiszpanii) przyniósł kulawy, jak zwykle kompromis. Jednak i w Madrycie i w Rzymie, odtańczono tańce radości.

I nie była to tylko propaganda, bowiem do odtrąbienia zwycięstwa i Italia i Hiszpania ma racjonalne podstawy. Charakterystyczna była nerwowa rekcja szefa Komisji Europejskiej – Portugalczyka Jose Manuela Barroso, który już w Brukseli przestrzegał poszczególne kraje, aby po zakończonym spotkaniu  nie przedstawiały go własnej opinii publicznej jako własnego sukcesu, bo wszak – jak zwykle – miał zwyciężyć wspólny, „europejski” interes… Oczywiście tak się nie stało, bo poszczególni politycy i ich formacje muszą dbać o wyborców i chcą się w ich oczach przedstawiać (przecież słusznie!) jako obrońcy interesu narodowego i państwowego. Stąd też żądanie Przewodniczącego Eurokomisji było absurdalne. A, gdy nie zostało ono spełnione, Barroso wybuchł  w czasie posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w ostatni wtorek. Skądinąd basował mu szef  europarlamentu Niemiec Martin Schulz. Tak więc koalicja chadecko – socjalistyczna starała się, jak widać,  zadbać o „polityczną poprawność” w Unii. Mało skutecznie.

Wydaje się, że bardziej radosnej miny premiera Monti i Rajoya niż kanclerz Merkel nie były po szczycie przypadkowe. A, że Berlin i sprzyjające mu media robią dobrą minę do złej gry, to już inna sprawa.

Choć swoją drogą, możliwe małymi krokami, czasem cofają się wstecz, Niemcy idą ku większej integracji i federalizacji. Jednak nie tak, jakby chciały!

Ryszard Czarnecki
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook