Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Naczelny rabin RP: szef FBI popełnił drobny błąd

21.04.2015

„To nie będzie tragedia, to nie będzie koniec związku amerykańsko-polskiego.”

„Człowiek powinien podjąć decyzję sam” - powiedział naczelny rabin Polski Michael Schudrich w rozmowie z rozgłośnią RMF FM, zapytany o słowa szefa FBI oskarżającego Polaków o współudział w Holokauście. „Myślę, że to jest mądry człowiek, stara się być moralnym człowiekiem, ogólnie jego słowa były bardzo ważne, popełnił niefortunny i bolesny błąd. Ale ogólnie jego słowa były bardzo moralne” - twierdzi rabin.

W ocenie Schudricha nie będzie też wielkim problemem jeśli urzędnik USA nie przeprosi za swoje zachowanie. „To nie będzie tragedia, to nie będzie koniec związku amerykańsko-polskiego. Mądry, moralny człowiek powinien sam rozumieć, jak powinien zrobić” - mówi rabin.

Winę za słowa Comey rabin zrzuca na luki w pamięci szefa FBI oraz… kiepską edukację w USA. „Większość, to jest brak edukacji. Tutaj też musimy pamiętać, że pan dyrektor FBI był w szkole, liceum nie wiem - jakieś 40 lat temu.” - mówi. Dodaje, że generalnie w amerykańskich szkołach bardzo mało uczy się na temat zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. „Byłem w szkole żydowskiej w Nowym Jorku i było bardzo mało na temat Holocaustu.” – twierdzi.

Zapytany czy mimo wszystko w kontekście takich słów Comeya, Polska powinna milczeć i nie domagać się sprostowania, Schudrich przypomina równie haniebne słowa prezydenta Baracka Obamy. „Nawet człowiek wyżej od dyrektor FBI popełnił jeszcze gorszy błąd. (…) Czyli Barack Obama mówiący o polskich obozach śmierci czy polskim obozie śmierci” - stwierdza.

Jednocześnie Schudrich stwierdza, że wszelkie oskarżenia padające wobec naszego kraju i oskarżające o antysemityzm są niesprawiedliwe i opierają się na kłamliwych stereotypach. „Dzisiaj Polska jest bardzo bezpiecznym krajem w Europie dla Żydów. To znaczy, niestety teraz, kiedy są wielkie problemy na Węgrzech, we Francji i wielu innych, o Polsce Żydzi mówią: wiesz, Polska to jest bardzo bezpieczny kraj dla Żydów dzisiaj.” - mówi rabin.

Wyb. ŁS / rmf24.pl

Fot. YouTube

Słowa kluczowe:

szef

,

FBI

,

Holokaust

,

polskie obozy śmierci

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook