Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Naczelny rabin RP: szef FBI popełnił drobny błąd

21.04.2015

„To nie będzie tragedia, to nie będzie koniec związku amerykańsko-polskiego.”

„Człowiek powinien podjąć decyzję sam” - powiedział naczelny rabin Polski Michael Schudrich w rozmowie z rozgłośnią RMF FM, zapytany o słowa szefa FBI oskarżającego Polaków o współudział w Holokauście. „Myślę, że to jest mądry człowiek, stara się być moralnym człowiekiem, ogólnie jego słowa były bardzo ważne, popełnił niefortunny i bolesny błąd. Ale ogólnie jego słowa były bardzo moralne” - twierdzi rabin.

W ocenie Schudricha nie będzie też wielkim problemem jeśli urzędnik USA nie przeprosi za swoje zachowanie. „To nie będzie tragedia, to nie będzie koniec związku amerykańsko-polskiego. Mądry, moralny człowiek powinien sam rozumieć, jak powinien zrobić” - mówi rabin.

Winę za słowa Comey rabin zrzuca na luki w pamięci szefa FBI oraz… kiepską edukację w USA. „Większość, to jest brak edukacji. Tutaj też musimy pamiętać, że pan dyrektor FBI był w szkole, liceum nie wiem - jakieś 40 lat temu.” - mówi. Dodaje, że generalnie w amerykańskich szkołach bardzo mało uczy się na temat zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. „Byłem w szkole żydowskiej w Nowym Jorku i było bardzo mało na temat Holocaustu.” – twierdzi.

Zapytany czy mimo wszystko w kontekście takich słów Comeya, Polska powinna milczeć i nie domagać się sprostowania, Schudrich przypomina równie haniebne słowa prezydenta Baracka Obamy. „Nawet człowiek wyżej od dyrektor FBI popełnił jeszcze gorszy błąd. (…) Czyli Barack Obama mówiący o polskich obozach śmierci czy polskim obozie śmierci” - stwierdza.

Jednocześnie Schudrich stwierdza, że wszelkie oskarżenia padające wobec naszego kraju i oskarżające o antysemityzm są niesprawiedliwe i opierają się na kłamliwych stereotypach. „Dzisiaj Polska jest bardzo bezpiecznym krajem w Europie dla Żydów. To znaczy, niestety teraz, kiedy są wielkie problemy na Węgrzech, we Francji i wielu innych, o Polsce Żydzi mówią: wiesz, Polska to jest bardzo bezpieczny kraj dla Żydów dzisiaj.” - mówi rabin.

Wyb. ŁS / rmf24.pl

Fot. YouTube

Słowa kluczowe:

szef

,

FBI

,

Holokaust

,

polskie obozy śmierci

Warto poczytać

 1. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 2. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 3. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 4. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 5. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 6. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 7. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 8. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook