Jedynie prawda jest ciekawa


Naczelny rabin RP: szef FBI popełnił drobny błąd

21.04.2015

„To nie będzie tragedia, to nie będzie koniec związku amerykańsko-polskiego.”

„Człowiek powinien podjąć decyzję sam” - powiedział naczelny rabin Polski Michael Schudrich w rozmowie z rozgłośnią RMF FM, zapytany o słowa szefa FBI oskarżającego Polaków o współudział w Holokauście. „Myślę, że to jest mądry człowiek, stara się być moralnym człowiekiem, ogólnie jego słowa były bardzo ważne, popełnił niefortunny i bolesny błąd. Ale ogólnie jego słowa były bardzo moralne” - twierdzi rabin.

W ocenie Schudricha nie będzie też wielkim problemem jeśli urzędnik USA nie przeprosi za swoje zachowanie. „To nie będzie tragedia, to nie będzie koniec związku amerykańsko-polskiego. Mądry, moralny człowiek powinien sam rozumieć, jak powinien zrobić” - mówi rabin.

Winę za słowa Comey rabin zrzuca na luki w pamięci szefa FBI oraz… kiepską edukację w USA. „Większość, to jest brak edukacji. Tutaj też musimy pamiętać, że pan dyrektor FBI był w szkole, liceum nie wiem - jakieś 40 lat temu.” - mówi. Dodaje, że generalnie w amerykańskich szkołach bardzo mało uczy się na temat zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. „Byłem w szkole żydowskiej w Nowym Jorku i było bardzo mało na temat Holocaustu.” – twierdzi.

Zapytany czy mimo wszystko w kontekście takich słów Comeya, Polska powinna milczeć i nie domagać się sprostowania, Schudrich przypomina równie haniebne słowa prezydenta Baracka Obamy. „Nawet człowiek wyżej od dyrektor FBI popełnił jeszcze gorszy błąd. (…) Czyli Barack Obama mówiący o polskich obozach śmierci czy polskim obozie śmierci” - stwierdza.

Jednocześnie Schudrich stwierdza, że wszelkie oskarżenia padające wobec naszego kraju i oskarżające o antysemityzm są niesprawiedliwe i opierają się na kłamliwych stereotypach. „Dzisiaj Polska jest bardzo bezpiecznym krajem w Europie dla Żydów. To znaczy, niestety teraz, kiedy są wielkie problemy na Węgrzech, we Francji i wielu innych, o Polsce Żydzi mówią: wiesz, Polska to jest bardzo bezpieczny kraj dla Żydów dzisiaj.” - mówi rabin.

Wyb. ŁS / rmf24.pl

Fot. YouTube

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook