Jedynie prawda jest ciekawa


Pyza: W tę drużynę warto wierzyć

13.06.2012

To nie był wybitny mecz Polaków, ale na pewno lepszy od tego z Grecją. Odwrotnie niż na inaugurację turnieju – tym razem w drugiej połowie nasi piłkarze spisali się lepiej i z minuty na minutę to Rosjanie musieli się coraz bardziej cieszyć z remisu. Zwłaszcza, że ich bramka była wynikiem indywidualnego błędu w kryciu.

W ostatnich minutach goście grali już na stojąco, a Polacy konstruowali kolejne akcje. Nie było widać tych diabelsko szybkich ataków, które Rosjanie prezentowali z Czechami.

Potwierdziło się, że w turnieju zagrać dwa wybitne mecze z rzędu to nie lada sztuka.

Gdyby nie polska ultra defensywna taktyka, być może gralibyśmy ładniej, być może skuteczniej, ale być może też nie udałoby się tak dobrze powstrzymać Rosjan.

Najważniejsze, ze mamy drużynę, która potrafi grać z najgroźniejszymi rywalami, która ma ducha walki, nie pęka i do ostatniej minuty gra to, co powinna. Doceńmy też nasz sztab trenerski, który dobrze rozpracował Rosjan i sprawił, że wybitny trener - jakim jest Dick Advocaat - musiał dziękować Bogu, że nie przegrał.

Gdzie teraz są wszyscy ci – w tym wielu moich znajomych i współpracowników - którzy prorokowali, jak to Rosjanie nas rozniosą? Część już przyznaje, że zagraliśmy ładnie, a do zwycięstwa nie zabrakło wiele.

Owszem – było sporo błędów, niedokładności, za rzadko Lewandowski był osamotniony i kilka razy zadrżało serce, gdy Rosjanie w pełnym biegu wchodzili w nasze pole karne. Ale obiektywnie to Polacy byli lepsi i dziś możemy być z tej drużyny zadowoleni.

W sobotę musimy wygrać i jest to zadanie jak najbardziej do wykonania.

Z Czechami trzeba będzie – jak dziś – zagrać do końca. W ich meczu z Grekami okazało się, że nie wystarcza im sił na 90 minut i gdyby nie dwubramkowa zaliczka z początku spotkania (najszybciej strzelone dwa gole w historii Euro), o zwycięstwo byłoby naszym południowym sąsiadom niezwykle trudno.

Wejście na boisko Mierzejewskiego pokazało, że potencjał ofensywny w tej drużynie jest, choć mi marzy się, by zamiast Obraniaka z Czechami zagrał młody Wolski, nie gorzej bijący rzuty wolne i mający największy potencjał techniczny ze wszystkich polskich piłkarzy. On też na pewno nie stroiłby fochów, gdyby trener postanowił go zdjąć.

Żałuję też, że Franciszek Smuda nie zdecydował się na wprowadzenie Grosickiego, który aż palił się do tego meczu i z zatrzymaniem naszego najszybszego zawodnika Rosjanie na pewno mieliby ogromne kłopoty. Może w sobotę, gdy trzeba będzie zagrać bardziej do przodu, szukając błędów niestabilnie grającej czeskiej obrony, która dała już sobie wbić pięć bramek?

Nie mogę się doczekać meczu o wszystko. Gramy dalej!

Marek Pyza

PS. Specjalne uznanie należy się Kubie Błaszczykowskiemu. Jego bramka była najładniejszą ze wszystkich 25 strzelonych dotychczas na Euro.

[Fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook