Jedynie prawda jest ciekawa


Pyza: Tupolewa sprawdzał magazynier po wylewie

28.11.2016

Dziennikarz "wSieci" o kulisach przygotowań prezydenckiej wizyty w Smoleńsku.

„Zamiast zorganizować operację ochronną, BOR postanowiło zorganizować przedsięwzięcie ochronne” — mówił Marek Pyza na antenie TVP Info prezentując najnowsze ustalenia tygodnika „wSieci” dotyczące 10 kwietnia 2010 roku, o których mogą Państwo przeczytać na łamach nowego numeru „wSieci”

„Dlaczego stwierdzono, że wizyta prezydenta Kaczyńskiego nie będzie się wiązać z poważniejszym zagrożeniem? Nie wzięto pod uwagę wcześniejszych wizyt prezydenta na wschodzie, w tym wizyty w Gruzji. Nie wzięto pod uwagę na jakie lotnisko leci prezydent” — mówił Marek Pyza komentując nieprawidłowości w działaniach Biura Ochrony Rządu przy przygotowaniu wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska 10/04/2010 r.

Dziennikarz „wSieci” mówił o uchybieniach w kwestiach bezpieczeństwa ze strony BOR, a także o braku odpowiedzialności ze strony gen. Mariana Janickiego.

„Pytanie dlaczego pozwolił na to wszystko. W licznych wywiadach podkreślał, że wszystko odbywało się za jego wiedzą” — powiedział Pyza i dodał:  „Szef BOR mógł spędzać sobie sobotni poranek na bazarku w Krakowie i tam dotarła do niego wiadomość o wydarzeniach ze Smoleńska”.

Pytany o to, czy Janicki może ponieść odpowiedzialność karną, Pyza opowiedział:

„Za te wszystkie winy, za które już odpowiedział Paweł Bielawny nie można już ścigać Janickiego. W tych przypadkach doszło do przedawnienia. Do 2020 roku można się jednak zastanowić czy Janicki nie powinien mieć postawionych zarzutów z tytułu poświadczenia nieprawdy. Przyznał w wywiadzie, że nadal lotowi status „HEAD”, a przyjęta kilka miesięcy wcześniej instrukcja „HEAD” nie pozwalała na nadanie  takiego statusu w przypadku lotu który nie odbywa się na lotnisko czynne. Według wszystkich faktów lotnisko Siewiernyj nie było lotniskiem czynnym. Podejmując decyzję o nadaniu statusu HEAD, Marian Janicki poświadczył nieprawdę” — tłumaczył dziennikarz „wSieci”.

„Z tego powodu Marian Janicki może jeszcze ponieść odpowiedzialność” — dodał Pyza.

Przekonywał też, że w przypadku wizyty z 10/04 doszło do złamania przepisów BOR, wprowadzonych przez samego Mariana Janickiego.


„Nie wyznaczono np. szefa grupy zabezpieczającej. Janicki twierdził,  że był nim płk Florczak, ale nie ma na to dowodów. Nie wyznaczono też szefa grupy rekonesansowej. Sprawdzenie pirotechniczne było nie takie jak powinno. Do grupy wyznaczono m.in. magazyniera po wylewie. Nie powinno się takiej osoby do takiego zadania wyznaczać” - powiedział Marek Pyza.

mly/tvp.info

fot. [wSieci]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook