Jedynie prawda jest ciekawa


Pyza: nie możemy nie wyjść

02.12.2011

Tak, to jest grupa marzeń. I nie dajmy się zwieść asekuranckiemu „na mistrzostwach nie ma słabych drużyn”. Presja na piłkarzy jest jak najbardziej uzasadniona: jeśli odpadną, będzie wielki wstyd – pisze dla Stefczyk.info Marek Pyza.

Od naszych piłkarzy w czasie Mistrzostw Europy oczekujemy dwóch rzeczy  - wyjścia z grupy i wielkich meczów z silnymi rywalami. Ten pierwszy cel po kijowskim losowaniu jest na wyciągnięcie ręki. To najłatwiejsza z grup, jakie mogły nam się trafić. Ze wszystkimi rywalami – Rosją, Czechami i Grecją dobrze sobie w ostatnich latach radziliśmy. Po przemianach w naszej części Europy graliśmy z nimi u siebie 12 razy. Wszystkie mecze wygraliśmy! Dodatkowo każdy z rywali jest akurat w okresie mniejszego bądź większego kryzysu (nawet Rosja kilka lat temu wydawała się silniejsza). Każdą możemy pokonać.

Z ust naszych piłkarzy już słychać uspokajające: „nie wpadajmy w euforię”, „na Euro nie ma słabych rywali”. To bzdura. Zawsze są słabsi i lepsi i nam akurat przypadli ci najsłabsi. Współczuję Ukraińcom, którzy obejrzą swoich piłkarzy z silnymi Szwecją, Francją i Anglią, bo co to za szczęście, gdy czekają ich niechybne porażki?

Na potęgi (wierzę, że więcej niż jedną) wpadniemy po wyjściu z grupy, gdy okrzepniemy i rozpędzimy się. A wtedy wszystko już będzie możliwe. To naprawdę może być szalenie radosne Euro. Kibic musi w to wierzyć i przez najbliższe pół roku ma powody do uzasadnionego dobrego nastroju.

Później wszystko będzie w nogach i głowach naszych trenerów i piłkarzy.

Pamiętam mecz otwarcia z mundialu w 2002 roku. Byliśmy przekonani, że Korea Południowa jest w naszym zasięgu i pierwsze spotkanie powinno być dla nas najłatwiejsze. Gdy rano tego dnia docierały informacje od kolegów dziennikarzy obsługujących mistrzostwa świata, wiedziałem, że ten mecz przegramy, może nawet wysoko. Polscy piłkarze byli sparaliżowani tym, że za kilka godzin znajdą się na oczach całego świata, zagrają po wielu latach przerwy na wielkiej imprezie i to od razu z gospodarzem. Skończyło się fatalnie - byliśmy tłem dla Azjatów.

Dziś to my jesteśmy gospodarzami, co w przypadku prowincjonalności polskiego futbolu (przykro to mówić, ale taka jest prawda), będzie oznaczać jeszcze większą presję. Połową sukcesu sztabu Franciszka Smudy będzie więc przygotowanie głów piłkarzy.

Mamy niepowtarzalną okazję wygrzebać się z siódmej dziesiątki rankingu FIFA. Z tej grupy trzeba wyjść. Jeśli nasi piłkarze i trener nie podołają temu zadaniu, wstyd będzie większy niż po eliminacjach do ostatniego mundialu. I to na własnej ziemi.

Nie schrzańcie tego, Panowie.

 

Marek Pyza

[fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook