Jedynie prawda jest ciekawa


Gronkiewicz słucha, kiedy chce

01.12.2011

Ile warte jest zdanie mieszkańców Warszawy dla prezydent miasta? Zależy, do czego jest jej potrzebne. Pani prezydent i większość w radzie stolicy obnażyli swój stosunek do opinii mieszkańców – pisze dla portalu Stefczyk.info Marek Pyza

Mimo negatywnej opinii wszystkich zainteresowanych, Rada Warszawy zdecydowała, że nowa przeprawa przez Wisłę będzie nazywać się Mostem im. Marii Skłodowskiej-Curie zamiast planowanym Mostem Północnym. Większość w radzie gorąco wspierała prezydent Hanna Gronkiewicz –Waltz.

Przeciwny temu pomysłowi był Zespół Nazewnictwa Miejskiego, również rady dzielnic Białołęka i Bielany, a przede wszystkim 80 proc. z 7000 warszawiaków, którzy wzięli udział w negocjacjach społecznych.

Radnym to nie przeszkodziło. By przekonać niezdecydowanych, na krzesłach wszystkich rajców rozłożono specjalnie na tę okoliczność wydane książki-albumy o wielkiej Polce (nigdzie indziej nie dostępne), na sesji pojawiła się i zabrała głos rzadko widywana sama Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wszystko byle tylko przeforsować pomysł – powtórzmy – sprzeczny z wolą mieszkańców miasta. W płomiennym przemówieniu forsowała wersję z nazwiskiem noblistki wbrew – powiedzmy to jeszcze raz – stanowisku warszawiaków.

Nie mam oczywiście nic przeciw Marii Skłodowskiej-Curie ani nadawaniu nowemu mostowi jej imienia. Dziwi mnie tylko ta niekonsekwencja radnych i pani prezydent. Przez wiele miesięcy toczyli oni zaciekły bój o niedopuszczenie do budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego, pary prezydenckiej czy też wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Jakież to nie padały wówczas argumenty – na pierwszy ogień poszła walka o nienaruszalność wizualną Krakowskiego Przedmieścia. Gdy przypomniano, że ingerencja w zabytkową okolicę miała miejsce w czasie poprzedniej kadencji i obok pomnika Mickiewicza postawiono paskudną knajpę, zmieniono arsenał. Pani prezydent wspaniałomyślnie uznała, że decyzję podejmą wyborcy. Po wstrząsającej kampanii zohydzania moherów spod krzyża, dla ankietowanych wymyślono dobrze spreparowane pytanie – czy chcą „kolejnego” pomnika, poza tym, który stoi na Powązkach. Oczywiście większość nie chciała nic dublować, więc Gronkiewicz-Waltz mogła uznać temat za zamknięty. W badaniu wzięło udział niewiele ponad 1000 osób.

Niestety pani prezydent ma tak wielki irracjonalny lęk przed pomnikiem smoleńskim, że za nic nie zgodzi się na postawienie go, dopóki będzie rządzić miastem.

Dobrze chociaż, że odkryła karty i nikt już nie może mieć wątpliwości, iż odwołuje się do głosu mieszkańców tylko wtedy, gdy jest jej on na rękę. Gdy wadzi, bez mrugnięcia okiem go lekceważy. 

Marek Pyza

[fot. PAP  / Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook