Jedynie prawda jest ciekawa


Pyza: Czas odpalić polskie rakiety

12.06.2012

To może być najważniejszy mecz polskich piłkarzy od 1982 roku. Co prawda na mundialu w Meksyku wyszliśmy z grupy, ale po przeciętnych meczach i tylko po to, by zebrać srogie lanie od Brazylii.

Zwycięstwo nad Rosją sprawi, że będziemy mogli powoli szykować się na starcie ćwierćfinałowe na własnym Euro. Wprowadzi też naszych piłkarzy do historii. Ostatni raz wygraliśmy z wielkim sąsiadem ze Wschodu przed 14 laty w meczu towarzyskim. Na wielkiej imprezie – w 1972 roku na Igrzyskach Olimpijskich.

Choćby nie wiadomo jak nasi reprezentanci się zarzekali, mecz ma też oczywiste podteksty polityczne. Zawsze tak było w konfrontacjach z Rosją, czy to w futbolu, siatkówce, hokeju czy szczypiorniaku. Tak będzie i dziś. Słychać to między wierszami w wypowiedziach zawodników, jak Grosickiego, który wspominał o meczu z „Ruskimi”.

Franciszek Smuda znów mówi, że remis weźmie w ciemno, ale mam nadzieję, że jego podopieczni nie będą tak asekuranccy. Co prawda zagramy bardziej defensywnie niż z Grekami, lecz jeśli tylko uda się zatrzymać piekielnie szybko atakujących Rosjan, a dodatkowo strzelimy jedna bramkę więcej, nikt nie będzie miał pretensji do trenera. Oby tylko tym razem reagował na to, co będzie się działo na boisku.

Dotychczasowe mecze turnieju pokazały, że każdy może wygrać z każdym.

Zwłaszcza Ukraińcy sprawili sporą niespodziankę w fantastycznym stylu pokonując Szwedów (2:1). Wyjątkowości temu meczowi dodał fakt, że obie bramki dla gospodarzy zdobył kończący karierę po mistrzostwach 36-letni Andrij Szewczenko, najjaśniejsza postać ukraińskiej piłki od upadku Związku Radzieckiego. Po utracie drugiego gola Szwedzi nie mogli się już pozbierać, a 70-tysięczny stadion w Kijowie z każdą minutą zdawał się umacniać Ukraińców.

Trzy godziny wcześniej Francuzi potwierdzili, że są jednym z kandydatów do medalu. Z Anglią co prawda zremisowali (1:1), ale ten wynik urządzał obie ekipy, natomiast gra „Trójkolorowych” pokazała, że będą jedną z najatrakcyjniej grających ekip.

W ogóle te mistrzostwa są arcyciekawe. We wszystkich meczach pierwszej kolejki padły bramki. W żadnym z ośmiu spotkań nie można było się nudzić. Były niespodzianki (Dania), gospodarze nie przynieśli swoim kibicom wstydu i rozbudzili apetyty przed kolejnymi meczami, emocji nie zabrakło w starciach typowanych na outsiderów Chorwatów z Irlandczykami. Faworyci (Niemcy, Hiszpanie, Włosi, Francuzi) wypełnili plan.

Teraz czas na plan Polaków – zamknąć karty Gerarda Cieślika, Kazimierza Deyny i Zygfryda Szołtysika w potyczkach ze Związkiem Radzieckim, a napisać Lewandowskiego, Błaszczykowskiego czy młodziutkiego Wolskiego.

Zamknąć usta buńczucznym rosyjskim kibicom. I dać Polakom choć sportową chwilę triumfu nad wielkim sąsiadem.

Czas odpalić polskie rakiety!

Marek Pyza
[fot.PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook