Jedynie prawda jest ciekawa


Pytanie o niepodległość

11.11.2011

O niepodległości rozmawiamy w dr Józefem Szaniawskim, historykiem i sowietologiem.

Stefczyk.info: Panie doktorze - co to znaczy niepodległość?

Józef Szaniawski: Żeby odpowiedzieć na pytanie, co to jest „niepodległość”, należy najpierw zapytać: co to jest „podległość”? Polska była podległa przez 123 lata Niemcom, Rosjanom i Austriakom. Jeżeli policzy się czas od sejmu niemego do 1918 roku, to wychodzi 201 lat, kiedy nie mieliśmy niepodległości - czyli byliśmy podlegli trzem stolicom: Berlinowi, Wiedniowi i Moskwie, ale przede wszystkim Moskwie.

A jak jest z niepodległością dzisiaj? Niby Polska jest krajem niepodległym od 93 lat, jednak w międzyczasie wielu ludzi zginęło właśnie w imię niepodległości, na przykład ks. Jerzy Popiełuszko.

Polska była niepodległa między 1918 rokiem, a 1939 rokiem. Potem Polska była rozdzielona między Trzecią Rzeszę a Związek Sowiecki. Natomiast od 1944 do 1993 roku Polska nie była niepodległa. Od 1944 roku na rozkaz Stalina Polskę zajęła Armia Czerwona. Zainicjowano wtedy rząd złożony niby z Polaków, ale kompletnie podległy Moskwie. Do 1993 w Polsce stacjonowały okupacyjne dywizje Armii Czerwonej. I dopiero od tego momentu, gdy się wycofała, możemy mówić o tym, że jesteśmy niepodległym państwem.

Wszyscy, którzy w stanie wojennym podejmowali walkę w ramach „Solidarności” walczyli o niepodległą od Rosji Sowieckiej Polskę. Popiełuszko był bohaterem narodowym, zginął za ojczyznę. Warto wspomnieć tutaj także taką osobę, jak ks. Ignacy Skorupka. Popiełuszko często się do niego odwoływał. Skorupka prowadził do ataku batalion Polskiej Piechoty w bitwie pod Ossowem. Wszyscy żołnierze mieli w rękach broń: karabiny, bagnety maszynowe. Jedyną bronią ks. Ignacego Skorupki był krzyż, który trzymał w ręku. To jest symboliczne, że można walczyć w różny sposób o niepodległość. Popiełuszko i Skorupka walczyli właśnie w taki sposób.

Ale czy na decyzje podejmowane w Polsce nikt z zewnątrz rzeczywiście nikt nie ma wpływu?

Pytanie, jak silna jest agentura rosyjska w Polsce, to bardzo dobre pytanie. Zwłaszcza, jeżeli bierzemy pod uwagę agenturę wpływu. Rosjanie mają wpływ na polską gospodarkę, na niektóre decyzje polityczne, a nawet na to, jakie pomniki mają być, a które mają zniknąć. Rzeczywiście Polska nie ma tej potęgi, którą miała w okresie „złotego wieku”.  Rosja Putina, to kraj, w którym odbudowuje się imperialne dążenia, które dla Polski zawsze były śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Jak Polacy pielęgnują pamięć o takich wielkich ludziach jak ks. Skorupka, czy ks. Popiełuszko?

W Polsce jest źle prowadzona polityka historyczna i edukacja patriotyczna. Polska ma wspaniałe karty historyczne. Właściwie tylko my mamy w Europie tak dramatycznie naznaczoną historię walkami o niepodległość.  Powstanie Warszawskie, Powstanie Styczniowe, Konfederacja Barska, Sejm Czteroletni, „Solidarność”, to wszystko było walką o niepodległość.  Za wychowywanie patriotyczne odpowiadają ci, którzy państwem dzisiaj rządzą.

Więc jak dobrze korzystać z niepodległości?

Józef Piłsudski powiedział kiedyś bardzo piękną myśl: „W życiu bywają rzeczy ważniejsze niż samo życie – to Polska”. Powiedział to w wieku 21 lat, kiedy szedł w kajdanach na Syberię z Irkucka do Tobolska, na Syberię w konwoju rosyjskich żandarmów. Myślę, że jest to przesłanie dla kolejnych pokoleń Polaków na zawsze, które pozwoli nam dobrze korzystać z niepodległości.

Rozmawiała Magdalena Korzeniewska
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 2. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 3. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 4. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 5. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 6. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 7. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

 8. 1270lisinkapsszynka 06.04.2018

  Tomasz Lis nie wytrzymuje ciśnienia i bezpardonowo atakuje Jarosława Kaczyńskiego

  Ależ zabolała ich decyzja komitetu wykonawczego PiS i Jarosława Kaczyńskiego

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook