Jedynie prawda jest ciekawa

Pytanie o niepodległość

11.11.2011

O niepodległości rozmawiamy w dr Józefem Szaniawskim, historykiem i sowietologiem.

Stefczyk.info: Panie doktorze - co to znaczy niepodległość?

Józef Szaniawski: Żeby odpowiedzieć na pytanie, co to jest „niepodległość”, należy najpierw zapytać: co to jest „podległość”? Polska była podległa przez 123 lata Niemcom, Rosjanom i Austriakom. Jeżeli policzy się czas od sejmu niemego do 1918 roku, to wychodzi 201 lat, kiedy nie mieliśmy niepodległości - czyli byliśmy podlegli trzem stolicom: Berlinowi, Wiedniowi i Moskwie, ale przede wszystkim Moskwie.

A jak jest z niepodległością dzisiaj? Niby Polska jest krajem niepodległym od 93 lat, jednak w międzyczasie wielu ludzi zginęło właśnie w imię niepodległości, na przykład ks. Jerzy Popiełuszko.

Polska była niepodległa między 1918 rokiem, a 1939 rokiem. Potem Polska była rozdzielona między Trzecią Rzeszę a Związek Sowiecki. Natomiast od 1944 do 1993 roku Polska nie była niepodległa. Od 1944 roku na rozkaz Stalina Polskę zajęła Armia Czerwona. Zainicjowano wtedy rząd złożony niby z Polaków, ale kompletnie podległy Moskwie. Do 1993 w Polsce stacjonowały okupacyjne dywizje Armii Czerwonej. I dopiero od tego momentu, gdy się wycofała, możemy mówić o tym, że jesteśmy niepodległym państwem.

Wszyscy, którzy w stanie wojennym podejmowali walkę w ramach „Solidarności” walczyli o niepodległą od Rosji Sowieckiej Polskę. Popiełuszko był bohaterem narodowym, zginął za ojczyznę. Warto wspomnieć tutaj także taką osobę, jak ks. Ignacy Skorupka. Popiełuszko często się do niego odwoływał. Skorupka prowadził do ataku batalion Polskiej Piechoty w bitwie pod Ossowem. Wszyscy żołnierze mieli w rękach broń: karabiny, bagnety maszynowe. Jedyną bronią ks. Ignacego Skorupki był krzyż, który trzymał w ręku. To jest symboliczne, że można walczyć w różny sposób o niepodległość. Popiełuszko i Skorupka walczyli właśnie w taki sposób.

Ale czy na decyzje podejmowane w Polsce nikt z zewnątrz rzeczywiście nikt nie ma wpływu?

Pytanie, jak silna jest agentura rosyjska w Polsce, to bardzo dobre pytanie. Zwłaszcza, jeżeli bierzemy pod uwagę agenturę wpływu. Rosjanie mają wpływ na polską gospodarkę, na niektóre decyzje polityczne, a nawet na to, jakie pomniki mają być, a które mają zniknąć. Rzeczywiście Polska nie ma tej potęgi, którą miała w okresie „złotego wieku”.  Rosja Putina, to kraj, w którym odbudowuje się imperialne dążenia, które dla Polski zawsze były śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Jak Polacy pielęgnują pamięć o takich wielkich ludziach jak ks. Skorupka, czy ks. Popiełuszko?

W Polsce jest źle prowadzona polityka historyczna i edukacja patriotyczna. Polska ma wspaniałe karty historyczne. Właściwie tylko my mamy w Europie tak dramatycznie naznaczoną historię walkami o niepodległość.  Powstanie Warszawskie, Powstanie Styczniowe, Konfederacja Barska, Sejm Czteroletni, „Solidarność”, to wszystko było walką o niepodległość.  Za wychowywanie patriotyczne odpowiadają ci, którzy państwem dzisiaj rządzą.

Więc jak dobrze korzystać z niepodległości?

Józef Piłsudski powiedział kiedyś bardzo piękną myśl: „W życiu bywają rzeczy ważniejsze niż samo życie – to Polska”. Powiedział to w wieku 21 lat, kiedy szedł w kajdanach na Syberię z Irkucka do Tobolska, na Syberię w konwoju rosyjskich żandarmów. Myślę, że jest to przesłanie dla kolejnych pokoleń Polaków na zawsze, które pozwoli nam dobrze korzystać z niepodległości.

Rozmawiała Magdalena Korzeniewska
[fot. Sxc.hu]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook