Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Pytania o Panteon

21.09.2015

Grozi nam to, że będziemy mieli na warszawskiej „Łączce” panteon bez wszystkich bohaterów. Kilka rodzin już zdecydowało, że zabiera szczątki Żołnierzy Wyklętych do rodzinnych grobów. Tak postanowili m.in. krewni legendarnego mjr. „Łupaszki”. Spotkanie u prezydenta Dudy miało załagodzić trudną sytuację, którą obecna głowa państwa odziedziczyła po poprzedniku – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Marcin Wikło.

Artykuł Marcina Wikło dotyczy powązkowskich kwater „Ł” i „Ł II”, w których pochowane były ofiary komunizmu, Żołnierze Wykleci. Marcin Wikło opisuje sprawę Panteonu-Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych postawionego na terenie kwatery „Ł”, gdzie przeprowadzono już ekshumację. Mimo że po trzech latach pracy wydobyto z dołów śmierci szczątki 198 osób, a zidentyfikowano już 40 z nich, to 27 września w panteonie zostaną złożone 34 trumienki ze szczątkami. Tyle miejsc polecono przygotować robotnikom pracującym przy panteonie: np. rodzina kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego zdecydowała się pochować go na Oksywiu. W rodzinnym grobie poza Warszawą ma spocząć także legendarny dowódca V Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. Rodzina kmdr. Stanisława Mieszkowskiego wstrzymuje się z decyzją o pochówku.

Jednak, jak zauważa Witold Mieszkowski, architekt, urbanista, syn komandora, który przez lata starał się o upamiętnienie ofiar komunizmu w tym miejscu: — „Łączka” powinna być oczywiście pierwszą nekropolią Rzeczypospolitej, ale mam na myśli całą „Łączkę”, kwatery „Ł” i „Ł II”. A więc nie mówmy o żadnych pogrzebach, dopóki nie wydobędziemy stamtąd szczątków wszystkich bohaterów. Tymczasem, jak pisze Marcin Wikło, jest jeszcze sprawa kwatery „Ł II”. Wiadomo o niej wiele, są na niej postawione 194 groby z lat 80. Leżą w nich m.in. komunistyczni aparatczycy […]. Pod tymi grobami znajdują się zbiorowe mogiły, a w nich, na co wskazują badania historyczne, tacy bohaterowie jak płk Łukasz Ciepliński, gen. Emil Fieldorf czy rtm. Witold Pilecki i prawie setka innych. To na nich chcą poczekać z inauguracją panteonu niektóre rodziny. W imieniu tej mniejszości (choć proporcje nie powinny mieć w tej sprawie decydującego znaczenia) wypowiadał się prezes Fundacji „Łączka” Tadeusz M. Płużański. Wyraził obawy wielu osób. Że rodziny są dzielone i rozgrywane przez urzędników tylko z tego powodu, iż panowie Kunert, Komorowski i Nałęcz postanowili postawić na szybko jakikolwiek obiekt, byle zdążyć z rozpoczęciem budowy przed końcem kadencji poprzedniego prezydenta. I teraz, w pośpiechu, próbują maskować swoją opieszałość oraz zaniedbania z lat ubiegłych.

Autor pisze także o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z historykami, przedstawicielami instytucji państwowych i społecznych, które zajmują się upamiętnianiem ofiar komunizmu, rodzinami ofiar, bohaterów pomordowanych w mokotowskim więzieniu i odnalezionych na warszawskich Powązkach w kwaterze „Ł”. Jak pisze Marcin Wikło zabrakło na spotkaniu przedstawicieli tych rodzin, które wciąż czekają na identyfikację najbliższych, oraz tych, których bliscy leżą najprawdopodobniej w spornej kwaterze „Ł II”. Podczas spotkania prezydent Andrzej Duda oświadczył: „Chcę od razu powiedzieć — uważam, że powinniśmy przeprowadzić 27 września uroczystość pochówku zidentyfikowanych bohaterów. Zgodnie z wolą ich rodzin i tym, czego pragną ich najbliżsi. Po to, by następnie kontynuować tę działalność” — zadeklarował.

Więcej o sprawie Panteonu-Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych w tygodniku „wSieci”, w sprzedaży od 21 września br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook