Jedynie prawda jest ciekawa


Pyffel: Chiny nie będą się wtrącać

19.12.2011

Dyktator Korei Północnej Kim Dzong Il umarł. Wiele osób zastanawia się, czy coś zmieni się w stosunkach wewnątrz tego kraju. Portal Stefczyk.info zapytał eksperta Instytutu Sobieskiego, Radosława Pyffla o to, czy największy sąsiad Korei, Chiny, będzie chciał wywierać naciski na zmiany polityki władz Korei:

Chiny są krajem, który rzeczywiście od lat ma największe możliwości oddziaływania na Koreę Północną. Chiny bowiem prowadzą najbardziej ożywione kontakty z Phenianem. Turyści z Chin jeżdżą do Korei. Wymiana handlowa z Chinami to kilkadziesiąt procent obrotu Korei. Poprzez chińsko-koreańskie relacje gospodarcze Pekin ma możliwości nacisku na Koreę. Należy również pamiętać, że Korea Północna oraz Chiny należą do podobnego kręgu kulturowego. Dziś stosunki panujące w Korei przypominają państwo chińskie z czasów Mao. Elity koreańskie wzorują się na chińskiej drodze rozwojowej, szczególnie po upadku maoizmu. Wydaje się, że obecne wydarzenia są dobrą szansą na ewentualne naciski.

Syn Kim Dzong Ila, który obecnie przejmie władzę w Phenianie, jest postacią tylko marginalną. Tymczasem elity władzy wywodzą się z instytucji finansowych, które eksperymentowały już z wolnym rynkiem. Korea może więc iść w stronę Chin. Możliwe są pewne reformy, zbliżające do zasad wolnego rynku. Chiny nie będą w tej sprawie jednak naciskać specjalnie. Będą je po cichu wspierać. Oni bowiem podchodzą do tej sprawy pragmatycznie. Dla nich delikatna liberalizacja gospodarcza Korei będzie oznaczała dodatkowe dochody. Jednak należy również pamiętać, że w sytuacji, gdy Korea jest niestabilna, znaczenie Chin rośnie. Oni są bowiem gwarantem stabilizacji regionu.

W Korei Południowej będą się działy obecnie bardzo ciekawe zjawiska. Chiny będą zapewne wspierały te siły, które będą opowiadały się za ewolucyjnymi zmianami w Korei. Pekinowi jednak przede wszystkim zależy na uniknięciu chaosu. Jedną z naczelnych zasad chińskiej polityki jest zagwarantowanie bezpiecznego otoczenia międzynarodowego. To jest im potrzebne do przeprowadzenia reform i modernizacji. Dążą oni więc do stabilizacji na świecie. Dlatego nie będą się wtrącać gwałtownie w sytuację Korei. Będą jednak inwestować i po cichu, zakulisowo wspierać siły modernizacyjne.

not saż
[fot. EPA/YONHAP]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook