Jedynie prawda jest ciekawa


„Putin zatrzyma się tam, gdzie zostanie zatrzymany”

22.04.2014

Rozmowa z politologiem, ekspertem ds. międzynarodowych Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: USA wracają do Europy, a wspólne ćwiczenia USA i Polski będą budowały nasze bezpieczeństwo. Ameryka znów chce, by w naszym regionie był spokojnie. W ten sposób wypowiadał się szef MON Tomasz Siemoniak. Czy rzeczywiście w polityce amerykańskiej widać poważną zmianę?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Tego jeszcze nie wiadomo. Na razie są wykonywane pewne gesty. Decyzje i działania amerykańskie należy na razie traktować jako gesty. To jednak nie zmienia istoty materialnych sił militarnych w regionie. One są manifestacją woli pójścia w tym kierunku. Czy za tą wolą pójdą również decyzje, które wzmocnią rzeczywisty potencjał Polski? Trudno powiedzieć, szczególnie w sytuacji poważnych redukcji w budżecie Pentagonu, a także biorąc pod uwagę trudny do przewidzenia rozwój wydarzeń w różnych miejscach na świecie.

 

To również wpływa na bezpieczeństwo Polski?

Pamiętajmy, że Polska zdecydowawszy się prowadzić politykę opierania swojego bezpieczeństwa na czynnikach zewnętrznych, faktycznie na sojuszu z USA, jednocześnie zglobalizowała swoje bezpieczeństwo. Impulsy destabilizujące mogą płynąć z każdego regionu, w którym zaangażowani są Amerykanie. Każdy konflikt i spór z udziałem USA odciąga ich uwagę od Europy. Skoro od lat priorytetem dla Waszyngtonu jest Daleki Wschód, to wiadomo, że problemy w tamtym regionie mogą uniemożliwić Amerykanom zwiększenie w wydatny sposób obecności wojskowej w Europie, szczególnie Środkowej. Tu ich obecność jest na razie symboliczna. To jedynie kilkuset żołnierzy.

 

Zadowolenie ministra Siemoniaka jest zatem na wyrost?

Trzeba oczywiście cieszyć się z tego, co się dzieje, z tych demonstracji amerykańskich. Rolą polskiego ministra obrony narodowej nie jest dezawuowanie tych kroków. Rozsądnie czyni minister, podkreślając, że to zwrot w polityce USA. Nawet jeśli ten optymizm ma charakter urzędowy, to byłoby groteskowe, gdyby szef MON mówił co innego. Mniej entuzjastyczna ocena realiów nie może być uzasadnieniem dla krytyki ministra. Można go krytykować raczej za to, że nie widać intensyfikacji wysiłku własnego Polski, a przynajmniej, że go nie widać. Dobrze, że wysiłki amerykańskie są oceniane pozytywnie.

 

W studium o rozszerzeniu NATO w 1997 zapisano, że nowe państwa członkowskie Sojuszu nie zostaną wzmocnione obecnością wojsk krajów NATO, nie otrzymają broni jądrowej oraz nie będą budowane u nich instalacje obronne, m.in. z racji relacji z Rosją. Duch tego dokumentu jest obecny w Sojuszu do dziś?

Sądzę, że to podlega właśnie rewizji, jednak nie oznacza to, że już doszło do zmiany. Aktualna atmosfera sprzyja zmianom tych poglądów. Jednak proces rewidowania będzie zapewne jeszcze trwał. Działalność Putina nam obecnie pomaga, ale z racji braku woli wejścia w konfrontację z Rosją ta rewizja nie będzie procesem gwałtownym. Póki Zachód będzie miał jakiekolwiek preteksty i szanse, by się łudzić, że da się sprawę załatwić bez rzeczywistego konfliktu z Rosją, będzie próbował takich scenariuszy. Jednak to będzie nieskuteczne, a koszty tej nieskuteczności będzie ponosić Europa Środkowa. Rosja ten konflikt przegra, ale cena jest nieznana. Ona będzie płacona przez nas, a nie kraje Zachodu.

 

Jest pan spokojny o polską państwowość?

W ostatecznej rozgrywce tak, ale trudno powiedzieć, co będzie po drodze. Nie wiadomo, czy w międzyczasie nie dojdzie nawet do interwencji rosyjskiej, której celem mogłaby być próba finlandyzacji Polski. Scenariusze z najczarniejszymi włącznie się obecnie możliwe, co może skończyć się konfrontacją militarną, którą Rosja przegra z Zachodem. To się wyjaśni pozytywnie, choć sytuacja będzie bardzo niepokojąca. Coraz jaśniejsze staje się, że Putin zatrzyma się tam, gdzie zostanie zatrzymany, a nie tam, gdzie uzna, że już mu wystarczy. On wymaga siłowego zatrzymania. Siły narodów nakreślą granicę imperializmu państwowego Rosji. I tę siłę trzeba zebrać. A Polska ma tu wiele do zrobienia.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook