Jedynie prawda jest ciekawa


Putin - siewca nienawiści wewnątrz narodów

18.04.2014

Smoleńsk zdecydowanie pogłębił rów dzielący Polaków. To mogło być jednym z celów takiego rozegrania wydarzeń 10/04...

Ile jeszcze czasu potrzeba światu zachodniemu aby zrozumieć jak twardego przeciwnika mają na wschodzie? Czy Zachód w ogóle kiedyś to zrozumie i rozgryzie Władimira Władimirowicza? Czy może jednak ignorancja w tym przypadku jest dla zachodnich przywódców po prostu wygodniejszym rozwiązaniem? Wiadomo: czasami lepiej wiedzieć mniej i zrzucać odpowiedzialność właśnie na niewiedzę...

Dziś Putin po raz kolejny potwierdził jak cwanym jest graczem. W perfekcyjnie zaplanowany sposób buduje sobie wyznawców wśród Rosjan i rozgrywa zachodnich przywódców. Dziś podczas „rozmowy z narodem” prezydent Rosji powiedział, że to co się wydarzyło na Krymie nie było wcale zaplanowane, a działania Rosji były zwyczajną szybką reakcją na prośbę Krymczan. Jednak podczas tej samej konferencji stwierdził, że za krymskimi separatystami strategicznie działali rosyjscy żołnierze. Czyli ta strategia była zaplanowana – taktycznie i technicznie. I ta wersja jest bardziej prawdopodobna. 

Bowiem Putin uwielbia dzielić i siać nienawiść – między narodami i wewnątrz narodów. Konsekwentnie na terytorium Krymu, poprzez podręcznikową wręcz rosyjską propagandę przedstawiał społeczeństwu kijowskich manifestantów jako faszystów. Zresztą takiego określenia coraz częściej używa rosyjska propaganda – a za tym i rosyjskie społeczeństwo – wobec Zachodu. Putinowi udało się obudzić wewnętrzny konflikt na Ukrainie – między proeuropejskimi zazwyczaj Ukraińcami i separatystami, którzy zazwyczaj są osobami pochodzenia rosyjskiego. Tak samo buduje teraz strategicznie coraz większą przepaść między Rosjanami, a Zachodem.

"Duszę się. Boję się NATO" – mówił dziś na konferencji prasowej Putina jeden z rosyjskich obywateli. Przecież to wyraźne nastawianie Rosjan przeciwko „faszystowskim” i „groźnym” krajom świata zachodniego. To podobny schemat, jaki prezydent Rosji stosował wobec narodu Czeczeńskiego – swój cel uzyskał, gdyż dla przeciętnego Rosjanina Czeczeniec to synonim terrorysty.

Putin zamieszał też sporo w polskim społeczeństwie. 10 kwietnia 2010 r. zdecydowanie pogłębił rów dzielący Polaków stojących po różnych stronach politycznej barykady. Bo teraz sprawa nie rozgrywa się już o czyste polityczne kalkulacje, ale także o honor i godność. Katastrofa smoleńska i wszelkie jej konsekwencje na długie lata uderzyły w polską scenę polityczną, działając – niestety – zdecydowanie na korzyść jednych, a wykrzywiając obraz tych drugich. Dzięki wspaniale rozegranej medialnej kampanii polska prawica dla sporej – na szczęście nie całej – części społeczeństwa stała się symbolem „oszołomów” czy „ludzi chorych z nienawiści do Rosji”. I trudno zaprzeczyć, że palce w tym maczał Putin. Jakkolwiek nie wyda się to zabawne fanom Millera i Macieja Laska, to mogło być jednym z celów takiego, a nie innego rozegrania wydarzeń 10/04...

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

Magdalena Czarnecka

[fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook