Jedynie prawda jest ciekawa


Putin nie odpuści "bliskiej zagranicy"

19.08.2013

Rząd Tuska zachowuje się tak, jakby tego wszystkiego nie dostrzegał, a jeżeli już dostrzega, to jakby tego nie rozumiał - pisze Zbigniew Kuźmiuk, komentując politykę Rosji wobec Ukrainy.

Od kliku dni Rosja blokuje wwóz towarów z Ukrainy na swój obszar celny. To kolejna odsłona wojny ekonomicznej jaką Kreml prowadzi ze swoim sąsiadem, aby zniechęcić Ukrainę do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Wprawdzie ciągle nie jest pewne czy UE uzna, że Ukraina wypełniła już wszystkie warunki, aby taka umowa została podpisana, ale działania zmierzające do jej zawarcia bardzo intensywnie prowadzi Litwa, obecnie kierująca pracami Rady UE.

Miałoby się to stać podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego, który ma się obyć w listopadzie tego roku w Wilnie.

Dla Ukrainy Rosja jest ważnym partnerem handlowym, eksport towarów do tego kraju w 2012 roku wyniósł 27,4 mld USD, w tym roku jest on mniejszy - w I półroczu wyniósł blisko 8 mld USD, w II półroczu ma być niewiele wyższy.

A więc eksport ten ma być i tak o ponad 10 mld USD niższy, przy czym prognozy dotyczące II półrocza pochodzą sprzed decyzji Federacji Rosyjskiej dotyczącej dokładnego sprawdzania wwożonych towarów z Ukrainy.

Rosjanie od 14 sierpnia kwestionują bowiem prawdziwość tzw. świadectw pochodzenia towarów przedstawianych przez Ukraińców i w związku z tym towary te muszą być wyładowywane z przewożących je ciężarówek i po dokładnym sprawdzeniu przez służby celne jeżeli spełniają warunek „ukraińskości”, powtórnie załadowywane na nie i dopiero wwożone na obszar celny Federacji Rosyjskiej.

Ten sposób sprawdzania na granicy doprowadził w ciągu 4 dni do jej kompletnego zablokowania, a stojący w wielokilometrowych kolejkach kierowcy ciężarówek, zwłaszcza z żywnością doskonale wiedzą, że tych towarów do Rosji już nie wwiozą.

Jeżeli ten sposób sprawdzania na granicy będzie dalej stosowany to do końca tego roku straty ukraińskich przedsiębiorców mogą sięgnąć kwoty 2-2,5 mld USD i dotknie to głównie wielkich ukraińskich oligarchów popierających unijną orientację Ukrainy.

Rosja próbuje wpłynąć na decyzję Ukrainy w sprawie umowy stowarzyszeniowej z UE na wszelkie możliwe sposoby. Od kilku lat wywiera naciski ekonomiczne głównie poprzez odpowiednie kształtowanie cen ropy i gazu sprzedawanych Ukrainie (Ukraina bardziej spolegliwa ceny niższe, stawia się ceny wyższe) ale także przejmowanie ukraińskich strategicznych przedsiębiorstw (np. przejęcie przez Gazprom ukraińskiego Naftohazu, który jest właścicielem wszystkich sieci przesyłowych ropy i gazu na terenie całego kraju).

Przeciętny obserwator pewnie powie, co w tym dziwnego. Dwa państwa chcą ze sobą bliżej współpracować i trudno mieć o to do nich pretensje. Tyle tylko, że Rosja ewidentnie wykorzystuje gigantyczne kłopoty gospodarcze Ukrainy i pod pozorem współpracy przejmuje strategiczne gałęzie ukraińskiej gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury przesyłowej.

Aktywność Rosjan w odniesieniu do Ukrainy znacząco wzrosła po wyborach prezydenckich na Ukrainie i zwycięstwie Janukowycza, a w konsekwencji i zmianie rządu, ale skuteczność propozycji rosyjskich w tym kraju w ostatnich latach mimo wszystko jest zastanawiająca.

Dlaczego zwracam na to uwagę, bo Polska jako jeden ze współtwórców tzw. Partnerstwa Wschodniego (obok Szwecji) jest ciągle zwolennikiem przybliżania Ukrainy do UE i realizacja tego programu miała być jednym z głównych zamierzeń rządu Tuska w polityce wschodniej.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że Rosja zrobi wszystko, aby osłabić albo wręcz uniemożliwić podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE i jest gotowa wykorzystać w tym celu wszelkie dostępne jej środki polityczne i ekonomiczne.

Co więcej, tak ostentacyjne umacnianie wpływów rosyjskich w krajach „bliskiej zagranicy” powinno być kolejnym mocnym ostrzeżeniem dla rządzących naszym krajem, że nasz sąsiad w takich sprawach nie cofa się przed niczym.

W świetle tych faktów nasza polityka wobec Rosji, a także nasze sugestie do polityki unijnej wobec tego kraju, grzeszą co najmniej naiwnością, żeby nie napisać zdecydowanie mocniej.

Rząd Tuska zachowuje się tak, jakby tego wszystkiego nie dostrzegał, a jeżeli już dostrzega, to jakby tego nie rozumiał. Rosja odzyskała wigor, w tym także ten ekonomiczny, w związku z ciągle korzystnymi cenami na nośniki energetyczne, które są podstawą jej oferty eksportowej, a jej prezydent Putin nie odda bez walki żadnego kraju uważanego za „bliską zagranicę”.

Nieśmiało tylko przypomnę, że Polska jako były członek RWPG, przez pokolenie Putina jest ciągle do tej strefy zaliczana.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. Facebook]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na FB! 

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook