Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Janecki: Putin jeszcze wstrząśnie wschodnią Ukrainą

24.05.2014

"Unia Europejska usankcjonowała postkolonialny patronat Putina" - stwierdzili goście Salonu Dziennikarskiego.

Sytuacja na Ukrainie i niedzielne wybory prezydenckie w tym kraju były jednym z tematów poruszanych podczas dzisiejszego Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3. Goście audycji zgodnie stwierdzili, że deklaracje Putina o współpracy z Ukrainą mogą być szybko zrewidowane przez realne działania Rosjan.

"Deklaracje Putina wynikają z konieczności. Wszystko wskazuje na to, że te wybory będą uznane, nawet jeśli w niektórych okręgach będzie ciężko oddać głos"

- mówił Stanisław Janecki.

Jego zdaniem na postępowanie Putina ma wpływ fakt, że Unia Europejska usankcjonowała jego postkolonialny patronat - "Prezydent Rosji chce się ustawiać w roli recenzenta demokracji i ojca Ukrainy, z którym się wszystko konsultuje. Winna temu jest Unia Europejska, gdzie we wszystkich rozmowach dopuszcza się go do tematów przyszłości Kijowa. (...) To nie jest dobre – powinno się rozmawiać z Rosją, ale na temat tego, jak zagraża ona demokracji Ukrainy"

- stwierdził Janecki, dodając jednak, że stabilizacja będzie jednak postępować.

"Słabość reakcji Unii Europejskiej wobec tego, co dzieje się na Ukrainie, pokazuje, że silna i scentralizowana Unia wcale nie jest receptą na Putina. Gdyby był jeden minister spraw zagranicznych UE, to oddałby on wszystko w ręce Rosji. (...) Pamiętajmy jednak, że Ukraina jest trochę takim państwem jak Polska pod koniec XVIII wieku: są klany, układy oligarchiczne – jak u nas magnackie – zmuszone do gry z Rosją. (...) Nie wiem, co oznacza zwycięstwo Poroszenki, natomiast takiej Ukrainie ciężko jest się przeciwstawić Moskwie"

- oceniał Piotr Zaremba. Zwrócił też uwagę na wybory na Ukrainie, stwierdzając że konsekwencje zwycięstwa Poroszenki są, wielką niewiadomą, ale "takiej Ukrainie ciężko będzie przeciwstawić się Moskwie."

"Nie patrzyłbym tak optymistycznie – te wybory nie umocnią Ukrainy. Deklaracja o uznaniu wyborów i obietnica rozmowy z nowymi władzami mogą być zasłoną dymną, by uspokoić sytuację. (...) Putin wróci do tego wątku i będzie starał się za kilka-kilkanaście miesięcy wstrząsnąć tamtą częścią Ukrainy"

- podsumował Jerzy Jachowicz.

Sprawdź o czym jeszcze dyskutowali goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3!

Zapraszamy także na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook