Jedynie prawda jest ciekawa

Janecki: Putin jeszcze wstrząśnie wschodnią Ukrainą

24.05.2014

"Unia Europejska usankcjonowała postkolonialny patronat Putina" - stwierdzili goście Salonu Dziennikarskiego.

Sytuacja na Ukrainie i niedzielne wybory prezydenckie w tym kraju były jednym z tematów poruszanych podczas dzisiejszego Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3. Goście audycji zgodnie stwierdzili, że deklaracje Putina o współpracy z Ukrainą mogą być szybko zrewidowane przez realne działania Rosjan.

"Deklaracje Putina wynikają z konieczności. Wszystko wskazuje na to, że te wybory będą uznane, nawet jeśli w niektórych okręgach będzie ciężko oddać głos"

- mówił Stanisław Janecki.

Jego zdaniem na postępowanie Putina ma wpływ fakt, że Unia Europejska usankcjonowała jego postkolonialny patronat - "Prezydent Rosji chce się ustawiać w roli recenzenta demokracji i ojca Ukrainy, z którym się wszystko konsultuje. Winna temu jest Unia Europejska, gdzie we wszystkich rozmowach dopuszcza się go do tematów przyszłości Kijowa. (...) To nie jest dobre – powinno się rozmawiać z Rosją, ale na temat tego, jak zagraża ona demokracji Ukrainy"

- stwierdził Janecki, dodając jednak, że stabilizacja będzie jednak postępować.

"Słabość reakcji Unii Europejskiej wobec tego, co dzieje się na Ukrainie, pokazuje, że silna i scentralizowana Unia wcale nie jest receptą na Putina. Gdyby był jeden minister spraw zagranicznych UE, to oddałby on wszystko w ręce Rosji. (...) Pamiętajmy jednak, że Ukraina jest trochę takim państwem jak Polska pod koniec XVIII wieku: są klany, układy oligarchiczne – jak u nas magnackie – zmuszone do gry z Rosją. (...) Nie wiem, co oznacza zwycięstwo Poroszenki, natomiast takiej Ukrainie ciężko jest się przeciwstawić Moskwie"

- oceniał Piotr Zaremba. Zwrócił też uwagę na wybory na Ukrainie, stwierdzając że konsekwencje zwycięstwa Poroszenki są, wielką niewiadomą, ale "takiej Ukrainie ciężko będzie przeciwstawić się Moskwie."

"Nie patrzyłbym tak optymistycznie – te wybory nie umocnią Ukrainy. Deklaracja o uznaniu wyborów i obietnica rozmowy z nowymi władzami mogą być zasłoną dymną, by uspokoić sytuację. (...) Putin wróci do tego wątku i będzie starał się za kilka-kilkanaście miesięcy wstrząsnąć tamtą częścią Ukrainy"

- podsumował Jerzy Jachowicz.

Sprawdź o czym jeszcze dyskutowali goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3!

Zapraszamy także na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc

[fot. wPolityce.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook