Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: Putin jeszcze wstrząśnie wschodnią Ukrainą

24.05.2014

"Unia Europejska usankcjonowała postkolonialny patronat Putina" - stwierdzili goście Salonu Dziennikarskiego.

Sytuacja na Ukrainie i niedzielne wybory prezydenckie w tym kraju były jednym z tematów poruszanych podczas dzisiejszego Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3. Goście audycji zgodnie stwierdzili, że deklaracje Putina o współpracy z Ukrainą mogą być szybko zrewidowane przez realne działania Rosjan.

"Deklaracje Putina wynikają z konieczności. Wszystko wskazuje na to, że te wybory będą uznane, nawet jeśli w niektórych okręgach będzie ciężko oddać głos"

- mówił Stanisław Janecki.

Jego zdaniem na postępowanie Putina ma wpływ fakt, że Unia Europejska usankcjonowała jego postkolonialny patronat - "Prezydent Rosji chce się ustawiać w roli recenzenta demokracji i ojca Ukrainy, z którym się wszystko konsultuje. Winna temu jest Unia Europejska, gdzie we wszystkich rozmowach dopuszcza się go do tematów przyszłości Kijowa. (...) To nie jest dobre – powinno się rozmawiać z Rosją, ale na temat tego, jak zagraża ona demokracji Ukrainy"

- stwierdził Janecki, dodając jednak, że stabilizacja będzie jednak postępować.

"Słabość reakcji Unii Europejskiej wobec tego, co dzieje się na Ukrainie, pokazuje, że silna i scentralizowana Unia wcale nie jest receptą na Putina. Gdyby był jeden minister spraw zagranicznych UE, to oddałby on wszystko w ręce Rosji. (...) Pamiętajmy jednak, że Ukraina jest trochę takim państwem jak Polska pod koniec XVIII wieku: są klany, układy oligarchiczne – jak u nas magnackie – zmuszone do gry z Rosją. (...) Nie wiem, co oznacza zwycięstwo Poroszenki, natomiast takiej Ukrainie ciężko jest się przeciwstawić Moskwie"

- oceniał Piotr Zaremba. Zwrócił też uwagę na wybory na Ukrainie, stwierdzając że konsekwencje zwycięstwa Poroszenki są, wielką niewiadomą, ale "takiej Ukrainie ciężko będzie przeciwstawić się Moskwie."

"Nie patrzyłbym tak optymistycznie – te wybory nie umocnią Ukrainy. Deklaracja o uznaniu wyborów i obietnica rozmowy z nowymi władzami mogą być zasłoną dymną, by uspokoić sytuację. (...) Putin wróci do tego wątku i będzie starał się za kilka-kilkanaście miesięcy wstrząsnąć tamtą częścią Ukrainy"

- podsumował Jerzy Jachowicz.

Sprawdź o czym jeszcze dyskutowali goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3!

Zapraszamy także na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook