Jedynie prawda jest ciekawa


Putin chce Kijowa, jak chciał Tibilisi

15.03.2014

"Nie mam wątpliwości, że rosyjski cel na Ukrainie jest taki sam jak był w Gruzji. To nie ograniczy się tylko do niespokojnych regionów" - pisze Saakaszwili.

Los Ukrainy jest już przesądzony? Tak twierdzi Micheil Saakaszwili, który w swoim tekście opublikowanym na stronie brytyjskiego "Guardiana" zauważa mnóstwo analogii pomiędzy tym, co w 2008 r. stało się w Gruzji, a tym, co teraz obserwujemy na Ukrainie.

"Jutro mieszkańcy Krymu zagłosują w nielegalnym referendum, które zamknie ich w objęciach Rosji. Po głosowaniu i przejęciu terytorium półwyspu przez rosyjskie oddziały, Władimir Putin stwierdzi, że miał prawne uzasadnienie dla zwiększenia rosyjskich jednostek militarnych i dla bezpośredniego ataku" - przewiduje Saakaszwili.

"Inwazja na Ukrainę i Gruzję jest podobna nie tylko z powodu modelu w jakim postępuje agresor, ale także ponieważ te dwa kraje mają głębokie historyczne powiązania. Dziś, gdy Putin i jego zwolennicy na zachodzie tłumaczą, że Rosja ma zasadny interes na Ukrainie – taki sam jak miała w 2008 r. w Gruzji, rzekomą ochronę obywateli rosyjskich – i ignorują fakty. We wschodniej Ukrainie, reżim stalinowski zabił w latach '30 7 milionów osób, aby zastąpić sprzeciwiającą mu się ludność przez konformistów, poprzez sztucznie wykreowany głód, nazywany Wielkim Głodem. Deportowali z Krymu rdzennych Tatarów, jednocześnie zwiększając liczbę Rosjan. Nawet jeżeli niektórym udało się wrócić na rodzime ziemie, nigdy nie odzyskali takiej większości jaką mieli w przeszłości" - były prezydent Gruzji przypomina historię terenów Półwyspu Krymskiego i Ukrainy.

"W ten sam sposób, ci którzy uzasadniają rosyjską okupację Abchazji i Osetii, uparcie ignorują fakt, że z powodu rosyjskiej interwencji, mnóstwo etnicznych Gruzinów było wyrzuconych z ich rodzimej ziemi" - dodaje.

"Jest mnóstwo podobieństw także w tym, jak konflikt się zaczął. Od miesięcy – przed sierpniem 2008 - „nieznane grupy” podające się za lokalnych buntowników przejmowały coraz więcej kontroli nad separastycznymi regionami gruzińskimi i były zaangażowane w coraz większą liczbę strzelanin z lokalnymi służbami porządkowymi. Rosyjskie czołgi zaczęły się przesuwać na gruzińskie terytorium. 7 sierpnia armia była zmuszona odpowiedzieć. Łatwiej było zacząć wojnę w Gruzji, gdzie historia agresywnego, wspieranego przez Rosję separatyzmu, była już znana – w przeciwieństwie do Ukrainy. Na szczęście Krym jeszcze nie doszedł do tego momentu" - wylicza dalej.

Jego zdaniem różnica między 2008 r., a 2014 przejawia się jednak w tym, że Gruzja szybko odpowiedziała militarnie, czego nie robi Ukraina.

"Różnica między Ukrainą i Gruzją to czyste przejmowanie terytorium. W przypadku Gruzji, gdybyśmy nie odpowiedzieli, oddziały – zidentyfikowane jako rosyjskie oddziały siły specjalne – w ciągu 24 godzin łatwo doszłyby do Tibilisi. Nie mogliśmy sobie pozwolić na bierność. Poprzez naszą wojskową odpowiedź zyskaliśmy czas, podnieśliśmy gotowość i uratowaliśmy naszą Ojczyznę i demokrację. Pisząc to, nie mam wątpliwości, że rosyjski cel na Ukrainie jest taki sam jak był w Gruzji. To nie ograniczy się tylko do niespokojnych regionów, jestem w pełni przekonany, że Putin jest tak samo chętny do przejęcia Kijowa w 2014 jak był w 2008 do przejęcia Tibilisi. Referendum na Krymie jest tylko pośrednim instrumentem do spełnienia jego planu. W przypadku Gruzji nazywali to „nową prawną rzeczywistością” - określenie Putina na naruszenie prawa międzynarodowego" - podsumowuje.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,theguardian.com

[fot. PAP/EPA


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook