Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Putin chce Kijowa, jak chciał Tibilisi

15.03.2014

"Nie mam wątpliwości, że rosyjski cel na Ukrainie jest taki sam jak był w Gruzji. To nie ograniczy się tylko do niespokojnych regionów" - pisze Saakaszwili.

Los Ukrainy jest już przesądzony? Tak twierdzi Micheil Saakaszwili, który w swoim tekście opublikowanym na stronie brytyjskiego "Guardiana" zauważa mnóstwo analogii pomiędzy tym, co w 2008 r. stało się w Gruzji, a tym, co teraz obserwujemy na Ukrainie.

"Jutro mieszkańcy Krymu zagłosują w nielegalnym referendum, które zamknie ich w objęciach Rosji. Po głosowaniu i przejęciu terytorium półwyspu przez rosyjskie oddziały, Władimir Putin stwierdzi, że miał prawne uzasadnienie dla zwiększenia rosyjskich jednostek militarnych i dla bezpośredniego ataku" - przewiduje Saakaszwili.

"Inwazja na Ukrainę i Gruzję jest podobna nie tylko z powodu modelu w jakim postępuje agresor, ale także ponieważ te dwa kraje mają głębokie historyczne powiązania. Dziś, gdy Putin i jego zwolennicy na zachodzie tłumaczą, że Rosja ma zasadny interes na Ukrainie – taki sam jak miała w 2008 r. w Gruzji, rzekomą ochronę obywateli rosyjskich – i ignorują fakty. We wschodniej Ukrainie, reżim stalinowski zabił w latach '30 7 milionów osób, aby zastąpić sprzeciwiającą mu się ludność przez konformistów, poprzez sztucznie wykreowany głód, nazywany Wielkim Głodem. Deportowali z Krymu rdzennych Tatarów, jednocześnie zwiększając liczbę Rosjan. Nawet jeżeli niektórym udało się wrócić na rodzime ziemie, nigdy nie odzyskali takiej większości jaką mieli w przeszłości" - były prezydent Gruzji przypomina historię terenów Półwyspu Krymskiego i Ukrainy.

"W ten sam sposób, ci którzy uzasadniają rosyjską okupację Abchazji i Osetii, uparcie ignorują fakt, że z powodu rosyjskiej interwencji, mnóstwo etnicznych Gruzinów było wyrzuconych z ich rodzimej ziemi" - dodaje.

"Jest mnóstwo podobieństw także w tym, jak konflikt się zaczął. Od miesięcy – przed sierpniem 2008 - „nieznane grupy” podające się za lokalnych buntowników przejmowały coraz więcej kontroli nad separastycznymi regionami gruzińskimi i były zaangażowane w coraz większą liczbę strzelanin z lokalnymi służbami porządkowymi. Rosyjskie czołgi zaczęły się przesuwać na gruzińskie terytorium. 7 sierpnia armia była zmuszona odpowiedzieć. Łatwiej było zacząć wojnę w Gruzji, gdzie historia agresywnego, wspieranego przez Rosję separatyzmu, była już znana – w przeciwieństwie do Ukrainy. Na szczęście Krym jeszcze nie doszedł do tego momentu" - wylicza dalej.

Jego zdaniem różnica między 2008 r., a 2014 przejawia się jednak w tym, że Gruzja szybko odpowiedziała militarnie, czego nie robi Ukraina.

"Różnica między Ukrainą i Gruzją to czyste przejmowanie terytorium. W przypadku Gruzji, gdybyśmy nie odpowiedzieli, oddziały – zidentyfikowane jako rosyjskie oddziały siły specjalne – w ciągu 24 godzin łatwo doszłyby do Tibilisi. Nie mogliśmy sobie pozwolić na bierność. Poprzez naszą wojskową odpowiedź zyskaliśmy czas, podnieśliśmy gotowość i uratowaliśmy naszą Ojczyznę i demokrację. Pisząc to, nie mam wątpliwości, że rosyjski cel na Ukrainie jest taki sam jak był w Gruzji. To nie ograniczy się tylko do niespokojnych regionów, jestem w pełni przekonany, że Putin jest tak samo chętny do przejęcia Kijowa w 2014 jak był w 2008 do przejęcia Tibilisi. Referendum na Krymie jest tylko pośrednim instrumentem do spełnienia jego planu. W przypadku Gruzji nazywali to „nową prawną rzeczywistością” - określenie Putina na naruszenie prawa międzynarodowego" - podsumowuje.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,theguardian.com

[fot. PAP/EPA


Słowa kluczowe:

Putin

,

Kijów

,

Saakashwili

,

Gruzja

,

Rosja Ukraina

Warto poczytać

 1. Zrzut-ekranu-2017-03-27-o-135825 27.03.2017

  Max Kolonko: Radykalny islam ponownie zaatakował w Europie. WIDEO

  "Spełnia się klątwa Kadafiego, który mówił: podbijemy was bez mieczy, podbijemy was czystą demografią”.

 2. jakuxx 27.03.2017

  Jakubiak: 500+ nie wystarczy

  Projekt Mieszkanie + jest ok, ale podstawą jest poprawić byt ekonomiczny Polaków - stwierdził Marek Jakubiak.

 3. Zrzut-ekranu-2017-03-27-o-140405 27.03.2017

  Prof. Cenckiewicz: Edward Mazur miał wielki chór obrońców

  "Służby specjalne III RP dobrze wiedziały, że Edward Mazur był zarejestrowanym agentem SB".

 4. duyyt 27.03.2017

  Kompromitacja "Newsweeka": Dudowie modlili się z dziećmi

  Dla dziennikarki pisma Tomasza Lisa jest ona jedynie pretekstem do ataków na państwa Janinę Milewską-Dudę i Jana Tadeusza Dudę.

 5. szymas 27.03.2017

  Szymański: Wybór Tuska ma istotną wadę polityczną

  Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że przy wyborze szefa Rady Europejskiej jest wiele znaków zapytania.

 6. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 7. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 8. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook