Jedynie prawda jest ciekawa


Putin chce Kijowa, jak chciał Tibilisi

15.03.2014

"Nie mam wątpliwości, że rosyjski cel na Ukrainie jest taki sam jak był w Gruzji. To nie ograniczy się tylko do niespokojnych regionów" - pisze Saakaszwili.

Los Ukrainy jest już przesądzony? Tak twierdzi Micheil Saakaszwili, który w swoim tekście opublikowanym na stronie brytyjskiego "Guardiana" zauważa mnóstwo analogii pomiędzy tym, co w 2008 r. stało się w Gruzji, a tym, co teraz obserwujemy na Ukrainie.

"Jutro mieszkańcy Krymu zagłosują w nielegalnym referendum, które zamknie ich w objęciach Rosji. Po głosowaniu i przejęciu terytorium półwyspu przez rosyjskie oddziały, Władimir Putin stwierdzi, że miał prawne uzasadnienie dla zwiększenia rosyjskich jednostek militarnych i dla bezpośredniego ataku" - przewiduje Saakaszwili.

"Inwazja na Ukrainę i Gruzję jest podobna nie tylko z powodu modelu w jakim postępuje agresor, ale także ponieważ te dwa kraje mają głębokie historyczne powiązania. Dziś, gdy Putin i jego zwolennicy na zachodzie tłumaczą, że Rosja ma zasadny interes na Ukrainie – taki sam jak miała w 2008 r. w Gruzji, rzekomą ochronę obywateli rosyjskich – i ignorują fakty. We wschodniej Ukrainie, reżim stalinowski zabił w latach '30 7 milionów osób, aby zastąpić sprzeciwiającą mu się ludność przez konformistów, poprzez sztucznie wykreowany głód, nazywany Wielkim Głodem. Deportowali z Krymu rdzennych Tatarów, jednocześnie zwiększając liczbę Rosjan. Nawet jeżeli niektórym udało się wrócić na rodzime ziemie, nigdy nie odzyskali takiej większości jaką mieli w przeszłości" - były prezydent Gruzji przypomina historię terenów Półwyspu Krymskiego i Ukrainy.

"W ten sam sposób, ci którzy uzasadniają rosyjską okupację Abchazji i Osetii, uparcie ignorują fakt, że z powodu rosyjskiej interwencji, mnóstwo etnicznych Gruzinów było wyrzuconych z ich rodzimej ziemi" - dodaje.

"Jest mnóstwo podobieństw także w tym, jak konflikt się zaczął. Od miesięcy – przed sierpniem 2008 - „nieznane grupy” podające się za lokalnych buntowników przejmowały coraz więcej kontroli nad separastycznymi regionami gruzińskimi i były zaangażowane w coraz większą liczbę strzelanin z lokalnymi służbami porządkowymi. Rosyjskie czołgi zaczęły się przesuwać na gruzińskie terytorium. 7 sierpnia armia była zmuszona odpowiedzieć. Łatwiej było zacząć wojnę w Gruzji, gdzie historia agresywnego, wspieranego przez Rosję separatyzmu, była już znana – w przeciwieństwie do Ukrainy. Na szczęście Krym jeszcze nie doszedł do tego momentu" - wylicza dalej.

Jego zdaniem różnica między 2008 r., a 2014 przejawia się jednak w tym, że Gruzja szybko odpowiedziała militarnie, czego nie robi Ukraina.

"Różnica między Ukrainą i Gruzją to czyste przejmowanie terytorium. W przypadku Gruzji, gdybyśmy nie odpowiedzieli, oddziały – zidentyfikowane jako rosyjskie oddziały siły specjalne – w ciągu 24 godzin łatwo doszłyby do Tibilisi. Nie mogliśmy sobie pozwolić na bierność. Poprzez naszą wojskową odpowiedź zyskaliśmy czas, podnieśliśmy gotowość i uratowaliśmy naszą Ojczyznę i demokrację. Pisząc to, nie mam wątpliwości, że rosyjski cel na Ukrainie jest taki sam jak był w Gruzji. To nie ograniczy się tylko do niespokojnych regionów, jestem w pełni przekonany, że Putin jest tak samo chętny do przejęcia Kijowa w 2014 jak był w 2008 do przejęcia Tibilisi. Referendum na Krymie jest tylko pośrednim instrumentem do spełnienia jego planu. W przypadku Gruzji nazywali to „nową prawną rzeczywistością” - określenie Putina na naruszenie prawa międzynarodowego" - podsumowuje.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,theguardian.com

[fot. PAP/EPA


Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook