Jedynie prawda jest ciekawa

„Puszczalskie” na ulicach Gdańska

23.09.2011

1 października ulicami Gdańska po raz pierwszy w Polsce ma przejść „marsz puszczalskich”. To impreza feministek, które postanowiły w kontrowersyjny sposób protestować przeciwko obarczaniu ofiar przemocy seksualnej winą za ich krzywdę. Jednak marsz mimo szczytnego celu, jaki mu przyświeca, wywołuje wiele kontrowersji.

O to skąd się wziął pomysł na tę imprezę oraz o komentarz w tej sprawie portal Stefczyk.info poprosił publicystkę Martę Brzezińską z portalu Fronda.pl. Zaznacza ona, że inicjatywa ma swój początek w „nie do końca przemyślanej, wypowiedzi jednego z kanadyjskich policjantów, który poradził, że gwałtu najprościej uniknąć nie ubierając się jak puszczalska”. Choć policjant szybko wycofał się ze swoich słów i przeprosił za nie, feministki rozpoczęły ogólnoświatową akcję, polegającą na organizowaniu pochodów, w czasie których bardzo skąpo i wyzywająco ubrane kobiety wyrażają sprzeciw wobec sposobu myślenia, jaki zaprezentował policjant z Kanady.

„Skąpo odziane kobiety, prawie półnagie, w ostrym makijażu mają po raz pierwszy zawitać do Polski. To przykra wiadomość” – mówi Brzezińska. Zaznacza, że choć trudno winić ofiary gwałtu, to prawdą jest, że strój może być prowokujący. „Być może niefortunne jest rozpatrywanie kwestii ubioru w kontekście gwałtu w kategorii winy, ale nie ukrywajmy - strój może być PROWOKUJĄCY. I niestety często tak właśnie jest!” – tłumaczy dziennikarka. Marta Brzezińska zaznacza, że kobiety „często, świadomie lub mniej, prowokują mężczyzn”. „Doskonale rozumiem panie, które ciekawym strojem chcą podkreślać swoją kobiecość, może nieco kokietować, ale często patrząc na przechodzące ulicą dziewczyny, odnoszę wrażenie, że mocno przekraczają granice, nie tylko dobrego smaku, ale i przyzwoitości” – zaznacza rozmówczyni portalu Stefczyk.info. Dodaje, że choć „nie potępia skąpych strojów”, to zauważa, że „nie każde miejsce jest właściwe dla każdego stroju”.

„Swoim ubiorem kobieta w pewien sposób daje wyraz szacunku względem samej siebie i swojego ciała. Wulgarny makijaż, wyzywające strój, który tak naprawdę więcej odkrywa, niż zakrywa, to może nie zachęta do gwałtu, ale pewna prowokacja i niewątpliwie świadectwo o sobie samej. W pewien sposób takie kobiety dokonują samogwałtu na swojej kobiecości” – tłumaczy Brzezińska i zaznacza, że świadczy o tym najlepiej maszerowanie pod hasłem „Marsz Puszczalskich” (czy za granicą „Dziwek”).

KL

[Fot. „Marsz dziwek” w Niemczech PAP/DPA FRANK EPPLER]


Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook