Jedynie prawda jest ciekawa


„Puszczalskie” na ulicach Gdańska

23.09.2011

1 października ulicami Gdańska po raz pierwszy w Polsce ma przejść „marsz puszczalskich”. To impreza feministek, które postanowiły w kontrowersyjny sposób protestować przeciwko obarczaniu ofiar przemocy seksualnej winą za ich krzywdę. Jednak marsz mimo szczytnego celu, jaki mu przyświeca, wywołuje wiele kontrowersji.

O to skąd się wziął pomysł na tę imprezę oraz o komentarz w tej sprawie portal Stefczyk.info poprosił publicystkę Martę Brzezińską z portalu Fronda.pl. Zaznacza ona, że inicjatywa ma swój początek w „nie do końca przemyślanej, wypowiedzi jednego z kanadyjskich policjantów, który poradził, że gwałtu najprościej uniknąć nie ubierając się jak puszczalska”. Choć policjant szybko wycofał się ze swoich słów i przeprosił za nie, feministki rozpoczęły ogólnoświatową akcję, polegającą na organizowaniu pochodów, w czasie których bardzo skąpo i wyzywająco ubrane kobiety wyrażają sprzeciw wobec sposobu myślenia, jaki zaprezentował policjant z Kanady.

„Skąpo odziane kobiety, prawie półnagie, w ostrym makijażu mają po raz pierwszy zawitać do Polski. To przykra wiadomość” – mówi Brzezińska. Zaznacza, że choć trudno winić ofiary gwałtu, to prawdą jest, że strój może być prowokujący. „Być może niefortunne jest rozpatrywanie kwestii ubioru w kontekście gwałtu w kategorii winy, ale nie ukrywajmy - strój może być PROWOKUJĄCY. I niestety często tak właśnie jest!” – tłumaczy dziennikarka. Marta Brzezińska zaznacza, że kobiety „często, świadomie lub mniej, prowokują mężczyzn”. „Doskonale rozumiem panie, które ciekawym strojem chcą podkreślać swoją kobiecość, może nieco kokietować, ale często patrząc na przechodzące ulicą dziewczyny, odnoszę wrażenie, że mocno przekraczają granice, nie tylko dobrego smaku, ale i przyzwoitości” – zaznacza rozmówczyni portalu Stefczyk.info. Dodaje, że choć „nie potępia skąpych strojów”, to zauważa, że „nie każde miejsce jest właściwe dla każdego stroju”.

„Swoim ubiorem kobieta w pewien sposób daje wyraz szacunku względem samej siebie i swojego ciała. Wulgarny makijaż, wyzywające strój, który tak naprawdę więcej odkrywa, niż zakrywa, to może nie zachęta do gwałtu, ale pewna prowokacja i niewątpliwie świadectwo o sobie samej. W pewien sposób takie kobiety dokonują samogwałtu na swojej kobiecości” – tłumaczy Brzezińska i zaznacza, że świadczy o tym najlepiej maszerowanie pod hasłem „Marsz Puszczalskich” (czy za granicą „Dziwek”).

KL

[Fot. „Marsz dziwek” w Niemczech PAP/DPA FRANK EPPLER]


Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook