Jedynie prawda jest ciekawa


Puszcza Białowieska dziełem człowieka

14.03.2016

„Puszcza Białowieska jest stworzona ręką człowieka. Jest dziedzictwem kulturowym miejscowej ludności. (…) Gatunki, które zniknęły już z mapy Europy, a znajdują się właśnie w Puszczy, zawdzięczają swoją obecność gospodarczej działalności człowieka." - wyjaśniał w radiowej Jedynce minister środowiska Jan Szyszko, co usprawiedliwia ingerencje ludzką w życie Puszczy.

„Pozostawienie w rękach natury tego co się dzieje w Puszczy Białowieskiej, skutkuje zmianami w zespołach roślinnych i siedliskach unikatowych w skali światowej.” - mówił Szyszko, tłumacząc czemu nie można zostawić Puszczy samej sobie. 

W niedziele minister środowiska poinformował, że w dwóch trzecich nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej zostaną zabezpieczone drzewostany, co ma je uchronić przed inwazją korników. Decyzja została podjęta na wniosek leśników powołujących się na szkody, jakie wyrządziły korniki w drzewostanie.  Przeciwko wyrębowi drzew protestują organizacje ekologiczne i część naukowców. 

„Żadna wycinka Puszczy jako części Parku Narodowego nie następuje, i do tej pory nie wystąpiła też żadna wycinka drzew w części gospodarczej. Jest natomiast problem z częścią gospodarczą, gdzie zanikają siedliska priorytetowe z punktu widzenia „Natury 2000” dla Unii Europejskiej.” - informował minister Szyszko. 

W audycji minister środowiska zobrazował zmiany jakie zaszły w Puszczy Białowieskiej.  

„Okazało się, że te piękne drzewostany rosnące na bogatych glebach zamarły, zmieniła się szata roślinna. (…) Siedliska priorytetowe tak ważne dla Natury 2000, w tysiącach hektarów zmieniają swój wygląd. Giną i rozpadają się drzewostany. Zamarło kilkaset tysięcy drzew.” 

Zmiany, które zachodzą w Puszczy, jak mówił Szyszko niosą za sobą nieocenione i nieodwracalne szkody. 

„Korniki odegrały ogromną rolę w zamieraniu drzewostanów. Kiedy one zamierają, znika jednocześnie pompa ssąca, która odparowuje wodę z systemów przyrodniczych, co skutkuję zabagnianiem terenów, gdzie później nie ma nic." - mówił minister.

kk/Polskie Radio Jedynka

[fot.PAP/Artur Reszko]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook