Jedynie prawda jest ciekawa


Publicysta lewicowej „Polityki” gani „Wyborczą”

16.04.2017

Już nawet publicysta lewicowego tygodnika „Polityka” krytykuje poczynania w wydawnictwie Agora. Nic dziwnego, skoro wyszła na jaw informacja, że mimo trudnej sytuacji finansowej na Czerskiej, zarząd zgarnął w ubiegłym roku milionowe pensje.

Jak  wynika ze sprawozdania finansowego wydawnictwa Agora, zarząd spółki zgarnął w ubiegłym roku monstrualne wynagrodzenia i premie. W porównaniu do roku 2015, jest to aż 5,686 mln zł więcej!  

Jest to o tyle kuriozalna sytuacja, że spółka notuje spadki sprzedaży swoich tytułów, w tym „Gazety Wyborczej”, a także znaczne utraty dochodu z reklam. O ciężkiej sytuacji w Agorze świadczą również dane o zwolnieniach w 2016 roku. Pozbyto się 176 etatowych pracowników.  

„Takich rzeczy jak wydawca „GW” robić po prostu się nie godzi. Nie wolno w tym samym momencie ciąć do kości kosztów pracy, a jednocześnie fetować zarządu sowitym planem motywacyjnym. Zwłaszcza, gdy koncern działa w branży takiej, jak media opiniotwórcze. (…) „Nam nie jest wszystko jedno” – głosi motto drukowane codziennie na pierwszej stronie tytułu wydawanego przez Agorę. Gdy się patrzy na sposób rozegrania kwestii zwolnień grupowych to zdanie nie wygląda zbyt przekonująco” - napisał na Facebooku Rafał Woś z „Polityki”.  

Publicysta zauważa, że gdyby podobna rzecz miała miejsce na Zachodzie, z pewnością zrodziłoby to potężne oburzenie czytelników i organizacji dziennikarskich. „A u nas? Parę (nieprzesadnie nawet mocnych) szturchańców o znienawidzonych politycznych przeciwników, których i tak można przecież łatwo zbyć, że „oszaleli z nienawiści”. I co z tego? Nic” - dodaje Woś. 

Przykład Agory  jest dla dziennikarza okazją do refleksji nad stanem polskiego rynku medialnego.  

„To kraj gdzie władza kapitału jest niemal nieograniczona, a solidarność branżowa czy pracownicza właściwie nie istnieje” - pisze Woś, podkreślając jednocześnie, że to sama „Wyborcza” doprowadziła do takiego stanu: „Najpierw rozpinając parasol ruchu społecznego „Solidarność” nad demolowaniem starych zabezpieczeń: choćby przedstawiając związki zawodowe jako skazane na wymarcie dinozaury. A potem zbyt długo tłumacząc Polakom, że brutalny, antypracowniczy neoliberalny kapitalizm to jest właśnie ten wymarzony Zachód do którego tak długo tęskniliśmy”. 

Publicysta, jak sam to zaznacza, nie cieszy się z faktu kłopotów „GW”. Jego zdaniem to szerszy obraz skurczenia się rynku mediów opiniotwórczych i zrodzenia się dwubiegunowości:  

„ Z jednej strony garstka wpływowych, ale nielicznych „nazwisk” z drugiej szeregi media workerów, których dziennikarska codzienność przypomina siedzenie przy taśmie produkcyjnej i dokręcanie dzień po dniu tej samej śrubki” - pisze Rafał Woś i ocenia, że najwyższa pora, by rozpocząć rozmowy o strategii odbudowy zaufania do mediów opiniotwórczych i kwestii finansowania medialnych tytułów, publicznych i prywatnych. 

ak/wirtualnemedia.pl 

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook