Jedynie prawda jest ciekawa


Publicysta lewicowej „Polityki” gani „Wyborczą”

16.04.2017

Już nawet publicysta lewicowego tygodnika „Polityka” krytykuje poczynania w wydawnictwie Agora. Nic dziwnego, skoro wyszła na jaw informacja, że mimo trudnej sytuacji finansowej na Czerskiej, zarząd zgarnął w ubiegłym roku milionowe pensje.

Jak  wynika ze sprawozdania finansowego wydawnictwa Agora, zarząd spółki zgarnął w ubiegłym roku monstrualne wynagrodzenia i premie. W porównaniu do roku 2015, jest to aż 5,686 mln zł więcej!  

Jest to o tyle kuriozalna sytuacja, że spółka notuje spadki sprzedaży swoich tytułów, w tym „Gazety Wyborczej”, a także znaczne utraty dochodu z reklam. O ciężkiej sytuacji w Agorze świadczą również dane o zwolnieniach w 2016 roku. Pozbyto się 176 etatowych pracowników.  

„Takich rzeczy jak wydawca „GW” robić po prostu się nie godzi. Nie wolno w tym samym momencie ciąć do kości kosztów pracy, a jednocześnie fetować zarządu sowitym planem motywacyjnym. Zwłaszcza, gdy koncern działa w branży takiej, jak media opiniotwórcze. (…) „Nam nie jest wszystko jedno” – głosi motto drukowane codziennie na pierwszej stronie tytułu wydawanego przez Agorę. Gdy się patrzy na sposób rozegrania kwestii zwolnień grupowych to zdanie nie wygląda zbyt przekonująco” - napisał na Facebooku Rafał Woś z „Polityki”.  

Publicysta zauważa, że gdyby podobna rzecz miała miejsce na Zachodzie, z pewnością zrodziłoby to potężne oburzenie czytelników i organizacji dziennikarskich. „A u nas? Parę (nieprzesadnie nawet mocnych) szturchańców o znienawidzonych politycznych przeciwników, których i tak można przecież łatwo zbyć, że „oszaleli z nienawiści”. I co z tego? Nic” - dodaje Woś. 

Przykład Agory  jest dla dziennikarza okazją do refleksji nad stanem polskiego rynku medialnego.  

„To kraj gdzie władza kapitału jest niemal nieograniczona, a solidarność branżowa czy pracownicza właściwie nie istnieje” - pisze Woś, podkreślając jednocześnie, że to sama „Wyborcza” doprowadziła do takiego stanu: „Najpierw rozpinając parasol ruchu społecznego „Solidarność” nad demolowaniem starych zabezpieczeń: choćby przedstawiając związki zawodowe jako skazane na wymarcie dinozaury. A potem zbyt długo tłumacząc Polakom, że brutalny, antypracowniczy neoliberalny kapitalizm to jest właśnie ten wymarzony Zachód do którego tak długo tęskniliśmy”. 

Publicysta, jak sam to zaznacza, nie cieszy się z faktu kłopotów „GW”. Jego zdaniem to szerszy obraz skurczenia się rynku mediów opiniotwórczych i zrodzenia się dwubiegunowości:  

„ Z jednej strony garstka wpływowych, ale nielicznych „nazwisk” z drugiej szeregi media workerów, których dziennikarska codzienność przypomina siedzenie przy taśmie produkcyjnej i dokręcanie dzień po dniu tej samej śrubki” - pisze Rafał Woś i ocenia, że najwyższa pora, by rozpocząć rozmowy o strategii odbudowy zaufania do mediów opiniotwórczych i kwestii finansowania medialnych tytułów, publicznych i prywatnych. 

ak/wirtualnemedia.pl 

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook