Jedynie prawda jest ciekawa


Publicyści „wSieci”: „Nowoczesna kompromitacja”

11.01.2017

Marek Pyza, Marcin Wikło, Wojciech Biedroń i Stanisław Janecki na łamach najnowszego wydania tygodnika „wSieci” piszą o serii kompromitacji w środowisku kontestującym działania rządu.

Pyza i Wikło w swoim artykule pt.: „Nowoczesna kompromitacja” skupiają się na ostatnich wydarzeniach z udziałem mocno zaangażowanego w okupację sejmowej sali posiedzeń Ryszarda Petru. Mowa mianowicie o jego zagranicznej podróży z Joanną Schmidt, która wbrew deklaracjom „wzięła sobie urlop” od protestu.

Petru powinien być tutaj, z nami. Tym wyjazdem sam wystawił sobie laurkę – odpowiada dziennikarzom jeden z protestujących przed Sejmem. Wydaje się zmęczony pikietą: – Obie strony już dawno powinny się dogadać. Mam wrażenie, że nawet opozycji brakuje pomysłu, co z tym wszystkim teraz zrobić – usłyszeli dziennikarze od protestujących pod Sejmem.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że wszystko wskazuje na to, iż Joannę Schmidt z Ryszardem Petru łączy nie tylko szyld partyjny. Od posłów opozycji, niezaangażowanych w sejmowy protest, słyszymy, że sprawa jest znana od pół roku. Aż dziwne, że wcześniej nie sięgnęły po nią tabloidy. Co więcej, media brukowe nie zainteresowały się tematem nawet po ujawnieniu wycieczki na Półwysep Iberyjski – ujawniają publicyści tygodnika „wSieci”.

Sam Petru po powrocie do Sejmu zdaje się lekceważyć całe zamieszanie wokół swojego wyjazdu. Zbywa wszelkie komentarze na ten temat stwierdzeniem, że był to „wyjazd prywatny” i nikomu tłumaczyć się nie musi.

Co więcej, przewodniczący Nowoczesnej próbuje uciec do przodu. Wydaje mu się, że może przejść do codziennej politycznej działalności. Ot tak, po prostu. Ale jego ruchy mają jeszcze mniejsze znamiona racjonalności niż zazwyczaj – czytamy w publikacji tygodnika.

Pyza i Wikło zauważają, że taki tok wydarzeń nie pozostaje bez znaczenia dla pozostałych aktorów sceny politycznej twierdząc, że: na naszych oczach tzw. zjednoczenie totalnej opozycji staje się totalną fikcją. Po tej stronie politycznej sceny trwa twarda walka o przywództwo – scenariusz wymarzony przez Jarosława Kaczyńskiego.

Z kolei Wojciech Biedroń w tekście zatytułowanym „Biznes na obronie demokracji” koncentruje się na kłopotach Mateusza Kijowskiego, który wielokrotnie zapewniał, że nie bierze pieniędzy od KOD. Ostatnie doniesienia zdaje się ostatecznie podważyły jego słowa.

Wystawianie faktur przez Kijowskiego na rachunek komitetu było tajemnicą poliszynela wśród członków KOD. [...] Pozujący na ideowego altruistę Kijowski okazał się zwykłym koniunkturalistą, który ze swojej walki uczynił dochodowy interes. Jak to się ma do jego płomiennych mów, w których zachęcał swoich zwolenników do walki o wolność? – pyta retorycznie dziennikarz.

Wojciech Biedroń zauważa, że upadek Kijowskiego zapowiadał się już od pewnego czasu, a jego dni jako twarzy opozycji właściwie dobiegły już końca.

Szansą dla lidera KOD miała być okupacja Sejmu oraz zadymy pod parlamentem z udziałem członków komitetu. Kijowski chciał za wszelką cenę pokazać, że jego ludzie mogą doprowadzić do wybuchu społecznego. Nic z tego nie wyszło. Awantura pod Sejmem skończyła się kolejną kompromitacją szefa KOD – czytamy w nowym numerze tygodnika „wSieci”.

Sytuacja pretendenta do tytułu szefa opozycji nie przedstawia się więc różowo. Publicysta „wSieci” nie wróży mu kariery politycznej i krótko podsumowuje jego sytuację: Mateuszowi Kijowskiemu zostaje już jedynie nadzieja, że jego mocodawcy nie wymienią go na „lepszy model” lidera KOD. Na wielką polityczną karierę Kijowski nie ma już szans. Bajka o naiwnym i szczerym bojowniku o demokrację już się skończyła.

W nieco szerszym kontekście przedstawia sytuację polskiej opozycji Stanisław Janecki w swoim artykule „Harakiri liderów”. Stawia on hipotezę, że kompromitacja opozycyjnych formacji nie jest jedynie dziełem przypadku.

Nowoczesna i Komitet Obrony Demokracji były jednak zbyt kosztownymi inwestycjami, żeby je – lub ich udoskonalone mutacje – pozostawić na pastwę losu i unicestwienie. Można nawet podejrzewać, że ktoś celowo przyspieszył to przesilenie – pisze dziennikarz.

Janecki analizuje aktualną sytuację w środowisku opozycji i zastanawia się nad różnymi możliwościami jej rozwoju wskazując kto na niej zyska, a kto straci.

Zapewne Schetyna nie będzie już tak otwarcie atakowany wewnątrz partii i z takich ośrodków jak „Gazeta Wyborcza” Adama Michnika, gdyż dekompozycja najważniejszego elementu opozycji byłaby obecnie spektakularnym samobójstwem – zauważa Stanisław Janecki w swoim artykule.

Obok rozważań nad przyszłym kształtem publicysta przypomina, że tak naprawdę na aktualnych wydarzeniach skorzystają przede wszystkim ci, których osłabiona opozycja nie będzie już w stanie atakować.

Kryzys związany z KOD i Nowoczesną oraz ich liderami daje oddech Prawu i Sprawiedliwości. Może zręcznie wykorzystać kompromitację ważnej części opozycji, poza tym zyskuje trochę czasu, zanim anty-PiS się przegrupuje – kwituje Janecki.

Więcej analiz dotyczących sytuacji na polskiej scenie politycznej w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”. W sprzedaży już od 9 stycznia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

[fot. "wSieci"/PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook