Jedynie prawda jest ciekawa


Pszczółkowski: To sytuacja skandaliczna

09.03.2013

Rozmowa z mecenasem Piotrem Pszczółkowskim, pełnomocnikiem części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Stefczyk.info: Portal wPolityce.pl ujawnił, że prokuratura wojskowa chce przebadać próbki pobrane od 21 ofiar katastrofy smoleńskiej pod kątem m.in. zawartości alkoholu. Jak Pan ocenia działania śledczych?

Mec. Piotr Pszczółkowski: Mam poważne zastrzeżenia związane z tymi badaniami. Nie wiem, skąd się wziął pomysł takich badań. Nie rozumiem bowiem, dlaczego taka grupa osób ma zostać poddana badaniom. Mam również zastrzeżenia dotyczące metodologii. Nie rozumiem jakie ma znaczenie badanie 21 ofiar tragedii. Chęć badania pilotów być może byłaby uzasadniona, jednak badanie innych osób z pokładu tupolewa dla śledztwa ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej nie ma żadnego znaczenia. Nie widzę potrzeby badania większości wymienionych przez śledczych osób. Co więcej, we wniosku czytamy, że badaniom mają również zostać poddani oficerowie BOR, a przecież wątek działań Biura został wyłączony do odrębnego postępowania, więc nimi w ogóle prokuratura wojskowa nie powinna się zajmować.

O co w Pana ocenie może chodzić prokuratorom?

Być może to postanowienie wynika z chęci sprawdzenia, weryfikacji ustaleń poczynionych przez stronę rosyjską. Jednak nawet w tej sytuacji te badania są niewiele warte. Jeśli śledczy chcą zweryfikować ustalenia strony rosyjskiej – być może dla dobra tych osób - to powstaje pytanie o metodologię tych badań. Wydaje się niemożliwe, by zweryfikować badania rosyjskie przy pomocy próbek pobranych przez Rosjan, przysłanych nam z Moskwy. Kluczowym jest to, czy i kto ze strony polskiej weryfikował pobranie próbek z ciał ofiar. Odpowiedź na to pytanie pokaże, ile są warte zlecone przez śledczych badania.

A jakich sytuacjach prowadzić zatem badania?

Należy badać wszystkich i jedynie w takiej sytuacji, gdy można korygować wszelkie procedury wykonane przez stronę rosyjską. To oznacza, że polska strona musi wejść w posiadanie materiału, który daje podstawy do tego, by nie wątpić w rzetelność materiałów rosyjskich. Badanie składa się z: badań chemicznych oraz pobranie materiału. Na końcu ustala się wynik. Obecne badanie oznacza, że jedynie wynik oraz samo badanie jest w gestii polskiej. Pobranie materiału, pobranie próbek zostało wykonane przez stronę rosyjską. Robienie badań w ten sposób wydaje się bezsensowne.

Dr Przybylska-Wendt na portalu wPolityce.pl tłumaczy, że po takim długim czasie we krwi nie występuje już alkohol, a wyniki podobne do alkoholu dają inne substancję powstające w czasie rozkładu tkanek. Istnieje obawa, że będziemy mieli do czynienia z jakąś grą obliczoną na kolejne zdyskredytowanie ofiar...

Robienie czegokolwiek na podstawie próbek pobieranych bez kontroli strony polskiej. Wiarygodność tych badań jest tyle warta ile wiarygodność pobranego materiału. Jak śledczy zaniedbali czynności na początku śledztwa, jeśli nie byli obecni przy pobierani próbek, nie byli obecni przy sekcjach, jak się zaniedbało kolejny raz sprawę i nie pobrało próbek po przylocie ciał ofiar katastrofy smoleńskiej do Polski, to na pewno czci polskim ofiarom nie przywrócą badania wykonane ponownie na próbkach pobranych przez Rosjan. Rzeczywiście możemy mieć do czynienia z wydarzeniami, które jeszcze w gorszy sposób będą wypaczały prawdę o tragedii smoleńskiej oraz będą narażały rodziny na dodatkową traumę. Sądzę, że nie należy się spodziewać żadnego efektu procesowego po tych badaniach. A rodziny znów są narażone na to, że publicznie będzie rozważana trzeźwość gen. Błasika. To jest sytuacja skandaliczna. Ona nie zmierza do niczego poza grą medialną ze strony Rosjan, poza możliwą dyskredytacją ofiar.

Rozmawiał TK
[Fot. Lukasz2/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook