Jedynie prawda jest ciekawa


Pszczółkowski: Tekst ordynarnie zmanipulowany

17.09.2013

Rozmowa z mecenasem Piotrem Pszczółkowskim, pełnomocnikiem części rodzin ofiar tragedii smoleńskiej.

Stefczyk.info: "Gazeta Wyborcza" publikuje tekst oparty na materiałach prokuratury wojskowej, która prowadzi śledztwo smoleńskie. Artykuł wygląda na manipulację, która ma na celu zdyskredytowanie ekspertów współpracujących z zespołem smoleńskim. Wygląda na to, że prokuratura wojskowa musiała brać udział w przygotowaniu tej publikacji. Jak pan ocenia tę sprawę?

Mec. Piotr Pszczółkowski: To jest haniebne działanie, którego celem jest próba zatuszowania skandalu ujawnionego przez "Gazetę Polską" i zespół parlamentarny. Sprawa raportu Edmunda Klicha pokazuje bezprawne, czy nawet przestępcze ukrywanie przez członków rządowej komisji materiałów człowieka, który w sposób obiektywny powinien uchodzić za najbardziej zorientowanego w śledztwie smoleńskim. Ukrycie tez płk. Klicha przed opublikowaniem raportu komisji Millera, po opublikowaniu tego materiału musi się jawić jako ordynarna manipulacja, mataczenie i ukrywanie przed opinią publiczną godnych wyjaśnienia wątków związanych z tragedią smoleńską. Takie wątki zostały opisane przez Klicha. Widząc publikację "GW" nie mam żadnej wątpliwości, że kanwą tej publikacji było właśnie odkrycie raportu Klicha.

Tekst jest pisany pod z góry przyjętą tezę?

Ten tekst jest ordynarnie zmanipulowany. Mówię to, jako osoba znająca dokumenty źródłowe. W artykule są wyrywki i są dane, które mają poprzeć pewną tezę. Ta publikacja jest nierzetelna, przytacza jedynie pasujące do tez fragmenty materiałów prokuratury. Te części, które do tekstu nie pasowały, zostały pominięte. Warto również podkreślić, że my wciąż czekamy na przesłuchanie Edmunda Klicha oraz być może także członków komisji Millera, z Maciejem Laskiem na czele.

Oni nie zostali przesłuchani? To zdaje się jakaś kpina

Zmiany prawa lotniczego dokonane po tragedii smoleńskiej przez ekipę rządową uniemożliwiły i uniemożliwiają prokuraturze przesłuchanie członków komisji Millera oraz Edmunda Klicha. Obecna ekipa wprowadziła mechanizmy blokujące możliwość weryfikacji naukowej poprawności metodologicznej prac komisji rządowej. Te przepisy powinny zostać zmienione. Polska prokuratura powinna bowiem przesłuchać członków komisji, by ocenić ich kompetencje.

Jednak na razie przyglądano się ekspertom zespołu parlamentarnego.

A opis w tej sprawie zamieszczony w "Wyborczej" był bardzo zmanipulowany. Biografia jednego z ekspertów zamieszczona w "GW" pominęła - wbrew jego deklaracjom i oświadczeniom - te elementy jego życiorysu, wskazujące na głębokie kompetencje w zakresie działania materiałów wybuchowych oraz w zakresie umożliwiającym badanie zdarzenia lotniczego z 10 kwietnia 2010 roku. Gazeta pisze jednak jedynie to, co pasuje do tezy artykułu. Inne wątki się pomija.

W artykule cytowana jest również wypowiedź kapitana Marcina Maksjana z prokuratury wojskowej. O czym świadczy fakt, że rzecznik NPW wszedł w taką grę z "GW"?

Widać, że na potrzeby tego tekstu dokonano w prokuraturze głębokiej analizy zeznań ekspertów współpracujących z zespołem parlamentarnym. Chciałbym natomiast, by tak szczegółowo i skrupulatnie NPW informowała opinię publiczną np. o treści aktualnych badań w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji. Chciałbym, żeby prokuratura wytłumaczyła, dlaczego na badania próbek pobranych z ciał ofiar czekamy ponad półtora roku. Niestety w tym zakresie prokuratura wojskowa jest bardzo oszczędna, a w zakresie plotkarskich informacji jej aktywność jest znacznie szersza. Widać obecnie, w jakim celu eksperci współpracujący z zespołem, byli w ogóle przesłuchiwani.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook