Jedynie prawda jest ciekawa


Pszczółkowski: Sprawa mat. wybuchowych nierozwiązana

02.10.2014

Rozmowa z mec. Piotrem Pszczółkowskim, pełnomocnikiem części rodzin ofiar tragedii smoleńskiej.

Stefczyk.info: Prokuratura wojskowa uznała, że po uzupełnieniu opinii dotyczącej obecności materiałów wybuchowych nie są już potrzebne dalsze badania. Sprawa materiałów wybuchowych na wraku tupolewa jest już zamknięta?

Mec. Piotr Pszczółkowski: Z całą pewnością ta uzupełniona ekspertyza nie powinna kończyć tej sprawy. Z głębokim niepokojem obserwuję treść komunikatu Naczelnej Prokuratury Wojskowej. W nim trzecia opinia uzupełniająca CLKP została uznana za jasną i zupełną. W rozumieniu organu procesowego ta sprawa nie wymaga już dalszego badania. To jest teza, z którą się zupełnie nie zgadzam. Będę zabiegał, by prokuratura zmieniła swoje stanowisko. Ponownie. Pamiętamy, że w czerwcu 2014 roku śledczy również mówili, że temat został zamknięty i wyczerpany. Potem zmienili zdanie. Dobrze się stało, że NPW na swoich stronach internetowych zamieściła opinię prof. Szymańskiego i prof. Kamieńskiej-Treli, a także opinię uzupełniającą CLKP. Dzięki temu każdy może sobie sam wyrobić opinię w tej sprawie. Czytelnicy mogą sprawdzić, czy opinia uzupełniająca stanowi odpowiedź na wątpliwości i uwagi polskich chemików.

Może nie trzeba było tej sprawy już badać?

W tej sytuacji mamy różne interpretacje uzyskanych przez CLKP wyników. Różnice są ogromne. Prof. Kamieńska-Trela i prof. Szymański to wybitni specjaliści o niekwestionowanym autorytecie i dorobku. Z drugiej strony mamy biegłych prokuratury, którzy mają swój dorobek. Opinie i oceny tych dwóch grup są radykalnie inne. Oni różnie interpretują wyniki tych samych badań dotyczących obecności materiałów wybuchowych. Niezrozumiała jest więc postawa organu opiniującego, jak i samej prokuratury, by zalecone przez polskich chemików analizy pogłębiające zostały uznane za nieprzydatne. To te właśnie badania mają zweryfikować jednoznacznie, która z tych ocen wyników badań jest dobra.

Jak zatem to stanowisko Pan przyjmuje?

Oceniam je jako kompletnie nieracjonalne i kompletnie nie zmierzające do poznania prawdy w zakresie bardzo istotnego elementu ponoć najważniejszej sprawy w Polsce. Nie mogę się zgodzić na takie rozumowanie i działania prokuratury. Wątpliwości interpretacyjne są zbyt duże, a do sprawdzenia, kto ma rację wystarczy poszerzenie badań. Niewykonanie takich badań nie znajduje uzasadnienia.

Ta sprawa budzi wątpliwości jedynie dotyczące rzetelności ekspertyzy, czy również ma swój proceduralny wymiar?

Jako prawnik nie aprobuje faktu, że na potrzeby prokuratury jako załączniki w tej sprawie przekazano nie kompletne materiały, ale opracowane przez biegłych. To jedynie fragmenty większych wydruków. To nie pozwala dobrze interpretować wyników. Należało załączyć do ekspertyzy pełne wydruki wyników i wyjątki z tych wydruków.

CLKP tłumaczyło, że załączono jedynie wyjątki, żeby materiał był czytelniejszy...

Doceniam tę intencję, ale instytucja opiniująca ma mimo tego obowiązek dostarczenia prokuraturze całości materiałów. Nie mogę się zgodzić z tezą, że materiał w tak ważnej sprawie przekazany do prokuratury mógł zawierać jedynie fragmenty załączników. To jest praktyka nie do przyjęcia.

Dlaczego to tak ważne?

Bowiem biegli nie robią ekspertyz dla siebie, a prokuratura nie gromadzi materiałów na swoje potrzeby. Gromadzi je także dla stron oraz sądu, który ma prawo wglądu w materiał, który nadaje się do zinterpretowania. Jeśli biegli załączają fragmenty materiałów, to jest to sytuacja sprzeczna z zasadami rzetelnego postępowania. Taki sam jest wydźwięk innego zarzutu. Chemicy wskazywali, że wzorzec użyty do badań jest ułomny.

Na czym polega jego ułomność?

Na tym, że nie jest on taki sam na chromatogramie. On nie jest taki sam przy różnych badaniach. Tymczasem jedyną odpowiedzią CLKP na ten zarzut jest podłączenie do badań metryczki, wskazującej, że wzorzec został zakupiony jako certyfikowany i jest zgodny z normami. To nie jest odpowiedź przekonywująca, w sytuacji w której wzorzec użyty w badaniach nie jest wzorcem. A jeśli tak było to przecież całe badanie nie jest wiarygodne. Jeśli brakuje refleksji nad tym, czy ten wzorzec wypełnia znamiona wzorca nadającego się do prowadzenia badań, to znaczy, że ta opinia uzupełniająca nie może satysfakcjonować. Najważniejsze jednak jest to, że istnieją bardzo poważne wątpliwości interpretacyjne. Interpretacje są skrajne. Nie do przyjęcia jest dla mnie decyzja, że dodatkowe badania są zbędne, ponieważ organ opiniujący tak uznał. Wydaje się, że mamy prawo do tego, by w sposób niebudzący wątpliwości poznać prawdę.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M. Czutko]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook