Jedynie prawda jest ciekawa


Pszczółkowski: Rosjanie zdają sobie sprawę z naszej niemocy

13.03.2013

Rosjanie postępowanie ws. tragedii smoleńskiej traktują jak trampolinę do pozyskiwania szeregu informacji - mówi mec. Piotr Pszczółkowski.

Mecenas Piotr Pszczółkowski, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wraca do błędów i zaniedbań polskiej strony, która tuż po katastrofie smoleńskiej popełniła szereg błędów. Te błędy dają o sobie znać do dziś.

"W momencie kiedy wbrew polskiemu porządkowi prawnemu oddano Rosjanom do samodzielnego prowadzenia śledztwo, polska prokuratura wojskowa i KBWLLP zostały pozbawione równego udziału we wspólnie prowadzonym postępowaniu, jakie mogło się toczyć na podstawie porozumienia ministrów obrony narodowej obu krajów" - wyjaśnia Pszczółkowski, wskazując, że w tym momencie "polska administracja rządowa i prokuratura utraciły możliwość swobodnego dysponowania dowodami, a także możliwość kontrolowania oraz wpływu na czynności prowadzone przez MAK i KŚFR".

Mecenas odniósł się również do uwagi dziennikarza, który zaznaczył, że obecnie polska strona w rozmowach ze stroną rosyjską nie upomina się o zwrot wraku, ale pyta o zakończenia śledztwa. Zdaniem Pszczółkowskiego można mówić, że prokuratura pogodziła się z tym, że wraku nie otrzymamy do zakończenia śledztwa. "Strona rosyjska nigdy nie mówiła inaczej. Komunikat ze strony KŚFR był w tej kwestii bardzo czytelny: dowody do końca śledztwa pozostaną w Rosji" - wyjaśnia.

Wskazuje również na dziwny sposób prowadzenia śledztwa przez Rosję. Jest ono bardzo rozbudowane. "Śledztwo rosyjskie – w moim przekonaniu – prowadzone jest w sposób rażąco przekraczający interes FR w zakresie badania zdarzenia z 10 kwietnia 2010 r., gdy samolot państwa obcego, z obcymi obywatelami na pokładzie uderzył w ziemię rosyjską, nie czyniąc tam poważnych, materialnych szkód. Stąd też wydaje się, że śledztwo karne prowadzone przez KŚFR już dawno powinno zostać zakończone" - mówi Pszczółkowski.

Wskazuje, że śledztwo rosyjskie jest wykorzystywany przez Kreml do innych celów. "Rosjanie to postępowanie traktują jak trampolinę do pozyskiwania szeregu informacji, wiedząc, że ta wymiana – w ich kierunku – będzie płynna. To dlatego że strona polska na skutek przyjęcia złych rozwiązań postawiła się w sytuacji, w której jest zmuszona zadośćuczynić wszystkim życzeniom dowodowym Rosjan, bo inaczej nie otrzyma istotnych dla polskiego śledztwa informacji" - wyjaśnia Pszczółkowski.

Zaznacza, że "Rosjanie doskonale zdają sobie sprawę z niemocy, w jaką popadła strona polska wskutek błędu przy wyborze podstawy prawnej badania katastrofy, rezygnując ze wspólnego śledztwa, wsparcia sojuszników".

Cała rozmowa w "Naszym Dzienniku"

TK
[Fot. Bartosz Staszewski/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook