Jedynie prawda jest ciekawa


Pszczółkowski: Niczego nie można być pewnym

09.02.2013

Jeżeli wyciąga się z tak niepewnych danych tak daleko idące wnioski, że brzoza jest przyczyną sprawczą urwania się skrzydła, to tyle warty jest ten raport, ile warte są te pomiary - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info mecenas Piotr Pszczółkowski, przedstawiciel części rodzin ofiar katastrofy.

Stefczyk.info: Panie mecenasie, "Rzeczpospolita" pisze dziś o pomyłkach przy okazji śledztwa smoleńskiego. Okazuje się, że nawet w tak fundamentalnej sprawie jak wysokość przecięcia brzozy, prokuratura ma inne wnioski niż komisja Millera.

Mec. Piotr Pszczółkowski, przedstawiciel części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej: Świadczy to o olbrzymiej nieodpowiedzialności i potraktowania tego śledztwa – które miało być uznawane za priorytetowe - w sposób skandaliczny. Zamiast eksperckich, poważnych badań i analiz, mamy do czynienia ze sprawą prowadzoną gorzej niż zwykły wypadek drogowy. Powiem szczerze, że mając kilkanaście lat praktyki, nie pamiętam, by w jakiejś sprawie, nawet kierowanej przez kiepsko przygotowanych policjantów na najgorszej prowincji, dochodziło do takich zaniedbań i rozbieżności. Niczego w tej sprawie nie można być pewnym; jeżeli codziennie pojawia się komunikat, albo cała seria komunikatów sprzecznych ze sobą, to naprawdę ciężko wierzyć ustaleniom komisji Millera. Proszę zwrócić uwagę na samą sprawę wysokości przecięcia brzozy: różnice w tej sprawie dotyczą stu procent, bo przecież mówi się i o pięciu, i o siedmiu, i o dziewięciu metrach. To porażająca metodologia, która przekłada się na inne wnioski; mówię tu o komisji Millera. Jeżeli wyciąga się z tak niepewnych danych tak daleko idące wnioski, że brzoza jest przyczyną sprawczą urwania się skrzydła, to tyle warty jest ten raport, ile warte są te pomiary.

Z kolei "Nasz Dziennik" informuje o skandalicznych zamianach dotyczących próbek materiału genetycznego. Miały być one wymieszane z bliżej niewiadomymi próbkami rosyjskich zmarłych.

To wymaga potwierdzenia, ale gdyby okazało się to prawdą, to byłoby to kolejnym sygnałem, jak bardzo strona rosyjska podchodziła lekceważąco do sprawy badań i całego śledztwa smoleńskiego. Ale trzeba postawić pytanie o praprzyczynę tego stanu rzeczy. Jest nią kompletne odpuszczenie sprawy przez polski aparat administracyjny: oddanie śledztwa Rosjanom, zrezygnowanie z wzięcia pod uwagę porozumienia wojskowego z 1993 r., które pozwoliłoby na wspólną pracę z Rosjanami, a cała reszta jest konsekwencją tych decyzji. Oczywiście można mieć żal do samych Rosjan, ale ja przede wszystkim mam go do polskich urzędników i władzy.

Gdyby zastosować to porozumienie, do pomyłek by nie doszło?

Wtedy ktoś byłby obecny przy pobieraniu materiału genetycznego. Tymczasem Polacy nie uczestniczyli w tym procesie. Tylko Rosjanie wiedzą, jaki materiał był pobierany i skąd. My musimy zdać się na zaufanie.

Wreszcie pojawia się kwestia remontu tupolewa. "GPC" pisze dziś o tym, że prokuratorzy wojskowi nie mają dokumentów dotyczących remontu z grudnia 2009 r., który odbył się w Rosji. Gdzie szukałby Pan wyjaśnienia lekceważenia tej sprawy?

Jak dotąd zrzucam to na karb strasznego politycznego zacietrzewienia i polskiego bałaganu. Jeszcze nie mam pewności, czy chodzi tylko o to, czy może mamy do czynienia z ukrywaniem prawdy o katastrofie. Niestety, coraz więcej na to wskazuje; tych pomyłek jest za dużo, by mogły być udziałem jednego śledztwa. I jeśli ktoś się naraża na takie zaniedbania, to musi mieć w tym interes; obym się mylił, ale coraz więcej wskazuje na to, że są ludzie zainteresowani, by ukryć prawdę.

Czy widzi pan szansę na wyjaśnienie sprawy i rozwianie wątpliwości? Wielu ludzi uważa, że kwestia katastrofy smoleńskiej będzie budziła wątpliwości przez długie dziesięciolecia.

Jestem pewny, że ta kwestia wyjaśni się. Po pierwsze jest mnóstwo osób zaangażowanych w proces dążenia do prawdy i wyjaśniania wątpliwości i przekłamań; to ludzie, którzy poświęcają swoją codzienność i wolny czas, i chwała im za to. To dziennikarze, prawnicy, politycy i wielu fachowców. Poza tym w dzisiejszym świecie nie wszystko da się ukryć, głównie z uwagi na zaawansowanie technologiczne. To nie jest XIX wiek; mamy i satelity, i możliwości techniczne. Po prostu prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw. Nie mam co do tego wątpliwości.

Not. svit

[Fot. smolenskzespol.sejm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook