Jedynie prawda jest ciekawa


Przywileje dla środowisk LGBT kosztem rodzin?

07.10.2013

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania, złożony 9.11.2012 r. przez posłów Ruchu Palikota i SLD. Stało się to bez jakiegokolwiek nagłaśniania zarówno przez zainteresowane przyjęciem tej ustawy środowiska LGBT, ale również przy niesłyszalnym publicznie sprzeciwie środowisk konserwatywnych. O konsekwencjach, jakie niesie przyjęcie tej ustawy rozmawiamy z Antonim Szymańskim, byłym posłem i senatorem oraz członkiem Zespołu ds. Rodziny, Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski.

Stefczyk.info: Jakie zagrożenia niesie wdrożenie w życie tej ustawy?


Antoni Szymański: - Ten projekt przeregulowuje prawo w zakresie swojej tematyki. Jeśli projekt zostanie ostatecznie przyjęty, będzie to miało negatywne konsekwencje dla wolności słowa w Polsce.

Projekt ten jest zbędny. Komisja Europejska potwierdziła należytą implementację dyrektyw antydyskryminacyjnych w Polsce, a nasze prawo jest zgodne z prawem UE i prawem międzynarodowym. Dlatego nie ciążą na nas w tej mierze dalsze obowiązki.

Chciałbym również podkreślić, że w Unii Europejskiej tak nadregulowane prawo, jeśli chodzi o te rozwiązania nie występuje.

Warto analizować ten projekt i przybliżyć go społeczeństwu. Podczas pierwszego czytania, jakie miało miejsce w Sejmie, 21 czerwca br., za jego odrzuceniem opowiedziało się 175 posłów, a przeciw odrzuceniu 229. Projekt został skierowany do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Komisja ta wydała o nim opinię pozytywną.


- Wnioskodawcy twierdzą, że ustawa ta ma przeciwdziałać dyskryminacji, m.in. środowisk LGBT. Czy jednak jej przyjęcie nie spowoduje niezwykle silnego uprzywilejowania tychże środowisk i w konsekwencji degradacji pozycji rodzin, aż do ich dyskryminacji włącznie?Takie niebezpieczeństwo istnieje. To jest taki zabieg, który dopuszcza np. Konwencja Rady Europy o przemocy wobec kobiet: że można stosować nierówność po to, żeby wyrównać szanse. Tak więc jest to taka logika dopuszczająca dyskryminację.


- Projekt wprowadza także zakaz dyskryminacji m.in. ze względu na tzw. "ekspresję płciową" i "tożsamość płciową". Czy to oznacza, że w przypadku przejęcia tej ustawy, prawo będzie chroniło m.in. publiczne epatowanie perwersyjnymi zachowaniami seksualnymi? I idąc dalej, czy sprzeciw wobec tych zachowań będzie od tej pory w świetle prawa karany?


Takie konsekwencje mogą nam grozić w świetle tego projektu. Oczywiście trudno przewidzieć, jakie będzie w tej mierze orzecznictwo, ale jest bardzo prawdopodobne, że to pójdzie w tym właśnie kierunku.

Przede wszystkim projekt poszerza definicję molestowania, jako formy dyskryminacji, która obejmie treści zamieszczone w środkach masowego przekazu. Może prowadzić to do istotnego ograniczenia wolności słowa i mediów. W konsekwencji przeciwko mediom oraz dziennikarzom będą mogły być kierowane roszczenia np. o odszkodowanie i to oni będą zmuszeni do udowodnienia, że nie molestowali osoby lub organizacji, które im to zarzucają.


- A jak Pan ocenia zakładany w projekcie ustawy obowiązek współpracy organów państwa i samorządu z organizacjami homoseksualnymi (LGBT) w zakresie realizowania, tzw. programów antydyskryminacyjnych. Czy to będzie oznaczało zwalczanie postaw prorodzinnych i promowanie dewiacyjnych zachowań za pieniądze podatników i przy wykorzystaniu instytucji państwowych?


Do końca nie wiemy, jaka byłaby praktyka, bo tutaj mówi się ogólnie o współpracy w organizacjami pozarządowymi, które zgodnie z zakresem swoich statutowych zadań działają na rzecz równego traktowania i walki z dyskryminacją. To może wzmacniać rolę organizacji LGBT i marginalizować milczącą większość, która bardzo słabiutko wyraża swoje opinie.


- Forsowanie tego projektu w Sejmie odbywa się w zadziwiającej ciszy. I jeśli wyciszanie tej sprawy przez środowiska LGBT jest zrozumiałe, to trudno zrozumieć braku protestów z prawej, konserwatywnej strony. Dlaczego tak się dzieje?


Myślę, że wynika to z mylnego przekonania, że mamy obowiązek w ten sposób dostosować swoje prawo do prawa Unii Europejskiej. Brak dyskusji publicznej na ten temat powoduje, że nie ma świadomości zagrożeń. Jest jeszcze czas by to naprawić, ostateczne bowiem rozstrzygniecie jeszcze nie zapadło.


Ale zwolennicy tych rozwiązań, jak widać po dotychczasowych głosowaniach, mają większość. Czy to znaczy, że pewnego dnia obudzimy się w rzeczywistości, którą  one definiują?Może tak być, dlatego tak ważne i cenne są wszelkie działania w tej sprawie. Szczególnie takie, jak np.: profesjonalna analiza rozwiązań projektu tej ustawy przygotowana przez Centrum Prawne Ordo Iuris, które kilka dni temu zorganizowało spotkanie poświęcone aktualnym zagrożeniom dla wolności słowa w Polsce na tle tego projektu.


not. zrk
[fot. PAP/Jakub Kamiński]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook