Jedynie prawda jest ciekawa


Przybylska-Wendt: Zwłoki wiele mówią

19.03.2012

Ekshumacje i badania ciał ofiar są wciąż bardzo ważne. Należy je przeprowadzać – mówi portalom Stefczyk.info oraz wPolityce.pl Grażyna Przybylska-Wendt, specjalistka z zakresu medycyny sądowej i anestezjologii.

Stefczyk.info, wPolityce.pl: Niedługo mija druga rocznica katastrofy smoleńskiej. W poniedziałek odbywa się ekshumacja i badanie ciała Przemysława Gosiewskiego. Czy ekshumacje i badania po takim okresie wciąż są istotne?

Grażyna Przybylska-Wendt: Ekshumacje i badania ciał ofiar są wciąż bardzo ważne. Należy je przeprowadzać. Ekshumacje przeprowadza się często nawet po kilkunastu latach. I wtedy również są w stanie wnieść wiele nowych informacji w śledztwo.

Jakich?

Badania szczątków dają możliwość oceny zarówno obrażeń, jak i ewentualnej obecności związków chemicznych. Na podstawie stwierdzonych obrażeń i rozłożenia ran na ciele można ocenić, co się działo np. w danym miejscu samolotu czy samochodu. Widać, z której strony ciało jest bardziej zniszczone, czy rozległe są obrażenia, czy ciało jest w całości, czy zostało rozczłonkowane w wyniku obrażeń. Brzegi obrażeń mogą zawierać jakieś smary czy elementy ziemi. Bardzo wiele informacji można poznać dzięki ekshumacji i sekcji. Zwłoki wiele mówią.

Czy sekcje powinny być przeprowadzane przy okazji badania każdego wypadku?

Sekcje przy szukaniu przyczyn wypadków są niezbędne i powinny być przeprowadzane w każdym przypadku śmierci gwałtowanej. W związku z tym po katastrofie smoleńskiej szczegółowe sekcje powinny być przeprowadzane w Moskwie zaraz po tragedii. Z tego, co wiem, w tej sprawie sekcje były robione bardzo pobieżnie. W dokumentach znajdują się zapisy, że stwierdzono zgon z przyczyn urazowych. To oczywiste. Jednak potrzebne jest w tej sprawie dokładne badanie i szczegółowe określenie obrażeń. Nie można traktować wszystkich jak jednej masy.

Gdyby prokuratura zdecydowała się obecnie przeprowadzić ekshumacje ciał wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, co by zyskała?

Przeprowadzenie ekshumacji 96 ciał, wraz z rysunkami, szkicami, z naniesieniem na szkice wszystkich obrażeń i zmian ciał da nam obraz tego, co działo się w środku rządowego Tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku. To pokaże, jakich urazów doznawali ludzie siedzący w danym miejscu, czy wylatywali z samolotu po katastrofie, gdzie się przemieszczały szczątki. Dzięki temu można ustalić nie tylko przyczyny zgonu, ale również mechanizm powstania obrażeń.

Jak Pani ocenia zaniechania w tej sprawie?

Brak sekcji, protokołów szczegółowych, zdjęć, szkiców to podstawowy błąd. To powoduje, że obraz katastrofy jest zamazany.

Rozmawiał saż
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Czytaj też: Ekshumacja zwłok Przemysława Gosiewskiego

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook