Jedynie prawda jest ciekawa


O co chodzi twórcom hitu "Jarek, Polskę zbaw!"?

26.10.2012

Pomysł na piosenkę wziął się z tego, że po prostu chcieliśmy w sposób humorystyczny skomentować sytuację w naszym kraju i wykazać absurdy naszej rzeczywistości. Od jakiegoś czasu Polska bez przerwy, każdego dnia dostarcza nam ich bardzo dużo - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info zespół V-Unit, autorzy piosenki "Jarek, Polskę zbaw!".

Odsłony klipów z tą piosenką liczone są już w milionach. Piosenka "Jarek, Polskę zbaw!" robi furorę i jest jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich dni - tych ze styku kultury i polityki. Portal Stefczyk.info przeprowadził rozmowę z twórcami tego utworu.

Stefczyk.info: Zanim przejdziemy do Waszych piosenek, przedstawcie się naszym Czytelnikom.

Maciej Staisz, zespół V-Unit: Jesteśmy z Poznania i mieszkamy na jednym osiedlu. Chodziliśmy razem do szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Nasza przygoda zaczęła się z nudy - robiliśmy to dla siebie i dla znajomych, a z czasem zaczęło się to podobać większemu gronu ludzi. Na co dzień jesteśmy studentami, a w wolnych chwilach zajmujemy się tworzeniem hitów!

W ostatnim czasie furorę robi piosenka „V dla Polski (Jarek Polskę zbaw)”. Wymieniacie w niej wszystkie ważniejsze wpadki rządu: Amber Gold, rosnące ceny, a nawet śpiewacie „Smoleńsk – po temacie, no i zgoda”, przy tym z wielkim humorem podchodzicie do hasła „Jarosław, Polskę zbaw”. Skąd wziął się pomysł na utwór?

Pomysł na piosenkę wziął się z tego, że po prostu chcieliśmy w sposób humorystyczny skomentować sytuację w naszym kraju i wykazać absurdy naszej rzeczywistości. Od jakiegoś czasu Polska bez przerwy, każdego dnia dostarcza nam ich bardzo dużo. (śmiech) Mieliśmy pomysł, by napisać jedną z piosenek o sprawach rządu i jego polityki, a że przy okazji furorę zrobił rytm z piosenki Gangnamstyle, to postanowiliśmy to połączyć i się jakoś zgrało.

W komentarzach internauci piszą, że Jarosław Kaczyński ma gotowy klip wyborczy…

Dla osób, które w miarę się znają, chyba nie trzeba tłumaczyć, o co w piosence chodzi. Jest to oczywiście przerysowanie, ale interpretację pozostawiamy słuchaczom. (śmiech)

Macie w sobie publicystyczne zacięcie? Niektórzy już zaczęli Was szufladkować partyjnie.

Generalnie staramy się wszystko przekazywać w sposób prosty, nie jest to nie wiadomo jak wyszukany tekst – wszystko powiedziane jest wprost. Nie jest to nacechowane partyjnie – nie chcemy, by nas identyfikowano jako zwolenników PiS, a już na pewno nie Platformy Obywatelskiej. Nie jest naszym celem wyśmiać jedną czy drugą stronę, ale chcemy uderzyć w absurdalność poczynań całego rządu i polityków.

Czyli nie chodzi tylko o dostarczenie rozrywki?

Chcemy przekazywać treści, które jakoś poruszają społeczeństwo – wcześniej śpiewaliśmy o ACTA czy Euro, teraz o politycznej rzeczywistości i w refrenie o haśle z Jarkiem. Staramy się dostrzec i poruszyć najważniejsze problemy w państwie, które dotykają ludzi. Chcemy przypominać ludziom, żeby zwracali uwagę nie tylko na to, co jest w mediach. Dobrym przykładem jest sprawa Madzi z Sosnowca, która jest wałkowana w gazetach i telewizjach od dobrych kilku miesięcy. To absurd, nie wiem w jakim innym kraju coś takiego byłoby możliwe. Są ważniejsze rzeczy, na które powinniśmy zwracać uwagę. Poza tym mamy po prostu swoje piosenki, które są bardziej rozrywkowe i humorystyczne. Obśmiewamy – na przykład w piosenkach o siłowni czy dresiarzach – pewien sposób myślenia, ale nie jest to w żaden sposób obraźliwe.

I do żadnej partii nie dacie się zapisać?

Staramy się być jako apolityczni we wszystkim co robimy. Nie jest nam to potrzebne do niczego. Nie traktujemy żadnej z obecnych partii jako tej z którą można by się było w pełni utożsamiać. Sami też wiemy, że nikt Polski przecież nie zbawi, obojętnie czy to będzie człowiek X czy Y. Chcemy, by ludzie się po tej piosence zastanowili i może zmobilizowali do działalności, także tej politycznej. To generalnie jest rozrywka, ale chcemy, by przy uśmiechu skłonić do myślenia – o tym, co się dzieje w Polsce.

not. sv

[Fot. Profil zespołu na Facebooku]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook