Jedynie prawda jest ciekawa


Przestrogi Lecha Kaczyńskiego

20.04.2014

"Mogę powiedzieć, że w Gruzji, Rosja pokazała taką twarz, jaką chciała pokazać. To nie był zbieg okoliczności. „My” możemy a „Wy” jesteście bezradni. Kto to są „Wy”? Wy to jest cały Zachód" - mówił w 2009 r. prezydent Lech Kaczyński podczas wystąpienia w Nowym Jorku.

Rosjanie potrafili stworzyć receptę na wpływ zarówno w Unii Europejskiej jak i w NATO - mówił w 2009 roku były prezydent Lech Ka­czyń­ski pod­czas prze­mó­wie­nia wy­gło­szo­ne­go w trak­cie spo­tka­nia w Nowym Jorku. Na­gra­nie opu­bli­ko­wa­ła „Ga­ze­ta Pol­ska”.
Przemówienie Lecha Kaczyńskiego miało miej­sce kilka mie­się­cy po ataku ro­syjskich wojsk na Gru­zję. Były prezydent przyznał w nim, że „Rosjanie są genialnymi politykami”.

O wyzwaniach związanych z NATO można było mówić z większą łatwością i lekkością jeszcze pół roku temu, ale nie dziś- zaczął wystąpienie Lech Kaczyński. Były prezydent podkreślił, że nie chroni nas sam fakt przynależności do UE i NATO, ponieważ Rosjanie zdobyli wpływy w obu organizacjach.

Rosjanie potrafili stworzyć receptę na wpływ zarówno w Unii Europejskiej jak i w NATO -  mówił. Wyjaśnił, że Sojusz jest pewnym nośnikiem względnej stabilności i to właśnie dlatego był tak wielkim zwolennikiem rozszerzenia NATO o Gruzję i Ukrainę.

Lech Kaczyński odniósł się w przemówieniu do wydarzeń w Gruzji z sierpnia 2008 roku. Mogę powiedzieć, że w Gruzji, Rosja pokazała taką twarz, jaką chciała pokazać. To nie był zbieg okoliczności. „My” możemy a „Wy” jesteście bezradni. Kto to są „Wy”? -  pytał były prezydent.

Wy to jest cały Zachód- mówił. Niestety w tym przypadku i Unia i NATO. Podkreślił, że w tamtych tygodniach została naruszona „żelazna zasada integralności terytorialnej”. Żelazna zasada integralności terytorialnej została w sposób bardzo śmiały naruszona - dodał.

Tylko NATO jest w stanie zapewnić pewne bezpieczeństwo. Osiągnęliśmy je, ale problemy się nie skończyły. Powstaje pytanie dlaczego? - powiedział Lech Kaczyński, wspominając pierwsze lata niepodległości Polski, kiedy pracował w bliskim otoczeniu Lecha Wałęsy.

Pojawiały się wtedy głosy o likwidacji Sojuszu, który wraz z rozpadem systemu komunistycznego miał być już niepotrzebny - mówił.

Sojusz został zawiązany po drugiej wojnie światowej właśnie po to, aby lepiej chronić państwa Zachodu przed ZSRR. W ciągu dwóch lat nasza koncepcja stała się obowiązująca także w partii postkomunistycznej -podkreślał prezydent. 

Już na początku lat 90. mówiliśmy, że struktury bezpieczeństwa dzielą się na miękkie i twarde. I jedyną twardą strukturą bezpieczeństwa jest NATO. Tylko NATO jest w stanie zapewnić pewne bezpieczeństwo.

Prezydent mówił tez o kolejnym już w dziejach historii naszego sąsiada okresie smuty, który miał miejsce w latach 90. Jak dodał, pomimo tego procesu Rosja „nie przestała być istotnym graczem, ale jej rola gwałtownie spadła.

Okres smuty zaczął się kończyć w ostatnich latach pełnienia funkcji prezydenta Jelcyna. Bo on wtedy nie wykonywał już władzy - zaznaczał prezydent. Jak dodał:

Nowa elita władzy, która się wyłoniła po komunizmie, wywodzi się w pierwszym rzędzie z siłowej części komunistycznych służb bezpieczeństwa - z KGB i GRU Według niektórych obliczeń to aż 78 proc. dzisiejszej rosyjskiej elity władzy. Jeżeli nawet przyjmiemy, że te dane są przesadzone, to ta tendencja jest dominująca -kontynuował.
Z reguły ludzie - razem z Władimirem Putinem - pochodzili ze środowisk plebejskich. Przy całym szacunku, ale prezydent sam to opowiadał podczas pobytu w Warszawie.

Ten aparat został odpowiednio wychowany. Został mu przedstawiony odpowiedni świat wartości przekazany za pomocą indoktrynacji. Z reguły ludzie - razem z Władimirem Putinem - pochodzili ze środowisk plebejskich. Przy całym szacunku, ale prezydent sam to opowiadał podczas pobytu w Warszawie. Ich kształtowały szkoły, uniwersytety, a później szkoły KGB czy GRU. Ta mentalność pozostaje. A to nie jest mentalność państwa obywatelskiego- podkreślał Lech Kaczyński

Wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Nowym Jorku miała miejsce około pół roku po napaści Rosji na Gruzję.

ansa/ Rzeczpospolita/ onet.pl

[fot. prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook