Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Przestrogi Lecha Kaczyńskiego

20.04.2014

"Mogę powiedzieć, że w Gruzji, Rosja pokazała taką twarz, jaką chciała pokazać. To nie był zbieg okoliczności. „My” możemy a „Wy” jesteście bezradni. Kto to są „Wy”? Wy to jest cały Zachód" - mówił w 2009 r. prezydent Lech Kaczyński podczas wystąpienia w Nowym Jorku.

Rosjanie potrafili stworzyć receptę na wpływ zarówno w Unii Europejskiej jak i w NATO - mówił w 2009 roku były prezydent Lech Ka­czyń­ski pod­czas prze­mó­wie­nia wy­gło­szo­ne­go w trak­cie spo­tka­nia w Nowym Jorku. Na­gra­nie opu­bli­ko­wa­ła „Ga­ze­ta Pol­ska”.
Przemówienie Lecha Kaczyńskiego miało miej­sce kilka mie­się­cy po ataku ro­syjskich wojsk na Gru­zję. Były prezydent przyznał w nim, że „Rosjanie są genialnymi politykami”.

O wyzwaniach związanych z NATO można było mówić z większą łatwością i lekkością jeszcze pół roku temu, ale nie dziś- zaczął wystąpienie Lech Kaczyński. Były prezydent podkreślił, że nie chroni nas sam fakt przynależności do UE i NATO, ponieważ Rosjanie zdobyli wpływy w obu organizacjach.

Rosjanie potrafili stworzyć receptę na wpływ zarówno w Unii Europejskiej jak i w NATO -  mówił. Wyjaśnił, że Sojusz jest pewnym nośnikiem względnej stabilności i to właśnie dlatego był tak wielkim zwolennikiem rozszerzenia NATO o Gruzję i Ukrainę.

Lech Kaczyński odniósł się w przemówieniu do wydarzeń w Gruzji z sierpnia 2008 roku. Mogę powiedzieć, że w Gruzji, Rosja pokazała taką twarz, jaką chciała pokazać. To nie był zbieg okoliczności. „My” możemy a „Wy” jesteście bezradni. Kto to są „Wy”? -  pytał były prezydent.

Wy to jest cały Zachód- mówił. Niestety w tym przypadku i Unia i NATO. Podkreślił, że w tamtych tygodniach została naruszona „żelazna zasada integralności terytorialnej”. Żelazna zasada integralności terytorialnej została w sposób bardzo śmiały naruszona - dodał.

Tylko NATO jest w stanie zapewnić pewne bezpieczeństwo. Osiągnęliśmy je, ale problemy się nie skończyły. Powstaje pytanie dlaczego? - powiedział Lech Kaczyński, wspominając pierwsze lata niepodległości Polski, kiedy pracował w bliskim otoczeniu Lecha Wałęsy.

Pojawiały się wtedy głosy o likwidacji Sojuszu, który wraz z rozpadem systemu komunistycznego miał być już niepotrzebny - mówił.

Sojusz został zawiązany po drugiej wojnie światowej właśnie po to, aby lepiej chronić państwa Zachodu przed ZSRR. W ciągu dwóch lat nasza koncepcja stała się obowiązująca także w partii postkomunistycznej -podkreślał prezydent. 

Już na początku lat 90. mówiliśmy, że struktury bezpieczeństwa dzielą się na miękkie i twarde. I jedyną twardą strukturą bezpieczeństwa jest NATO. Tylko NATO jest w stanie zapewnić pewne bezpieczeństwo.

Prezydent mówił tez o kolejnym już w dziejach historii naszego sąsiada okresie smuty, który miał miejsce w latach 90. Jak dodał, pomimo tego procesu Rosja „nie przestała być istotnym graczem, ale jej rola gwałtownie spadła.

Okres smuty zaczął się kończyć w ostatnich latach pełnienia funkcji prezydenta Jelcyna. Bo on wtedy nie wykonywał już władzy - zaznaczał prezydent. Jak dodał:

Nowa elita władzy, która się wyłoniła po komunizmie, wywodzi się w pierwszym rzędzie z siłowej części komunistycznych służb bezpieczeństwa - z KGB i GRU Według niektórych obliczeń to aż 78 proc. dzisiejszej rosyjskiej elity władzy. Jeżeli nawet przyjmiemy, że te dane są przesadzone, to ta tendencja jest dominująca -kontynuował.
Z reguły ludzie - razem z Władimirem Putinem - pochodzili ze środowisk plebejskich. Przy całym szacunku, ale prezydent sam to opowiadał podczas pobytu w Warszawie.

Ten aparat został odpowiednio wychowany. Został mu przedstawiony odpowiedni świat wartości przekazany za pomocą indoktrynacji. Z reguły ludzie - razem z Władimirem Putinem - pochodzili ze środowisk plebejskich. Przy całym szacunku, ale prezydent sam to opowiadał podczas pobytu w Warszawie. Ich kształtowały szkoły, uniwersytety, a później szkoły KGB czy GRU. Ta mentalność pozostaje. A to nie jest mentalność państwa obywatelskiego- podkreślał Lech Kaczyński

Wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Nowym Jorku miała miejsce około pół roku po napaści Rosji na Gruzję.

ansa/ Rzeczpospolita/ onet.pl

[fot. prezydent.pl]

Słowa kluczowe:

Lech Kaczyński

,

Rosja. Gruzja

,

nowy jork

,

NATO

Warto poczytać

 1. joachimbrudzinskitvrepublikaYT 23.01.2017

  Brudziński: Zależy nam na wielu kadencjach

  „Niech ci, którzy grzmią, dokształcą się z tego, na czym polega demokracja”.

 2. JanZarynKancelariaSenatu2015 23.01.2017

  Prof. Żaryn: Olbrzymie oczekiwania wobec zbioru zastrzeżonego

  - W Polsce opinia publiczna ma olbrzymie oczekiwania wobec tzw. zbioru zastrzeżonego; głównie dotyczą one lat 90. - powiedział historyk, senator PiS prof. Jan Żaryn.

 3. rzepcio 23.01.2017

  "wSieci": Balanga w Trybunale

  Wojciech Biedroń o ostatnim roku prezesury Rzeplińskiego.

 4. mid-epa05742807 23.01.2017

  Czarnecki: Trump będzie stawiać na NATO

  - Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość - ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

 5. port-817598960720 23.01.2017

  Kuźmiuk: Fikcyjny eksport zawyżał wzrost PKB

  W ostatnich latach rządów koalicji PO-PSL ze względu na masowe wystawianie fikcyjnych faktur dotyczących sprzedaży na eksport, zawyżany był także wzrost PKB szczególnie w latach 2014-2015.

 6. 1b3ba3d672ce402fbf27f56062859d641270x714 22.01.2017

  Morawiecki: „Wyszkowski za mało tropił agentów”

  „Adamowicz za długo w Gdańsku rządzi (…). Dla niego najlepszym wyjściem byłaby dymisja”.

 7. szczerskiworoniczaobozySI 22.01.2017

  Szczerski o „polskich obozach”: to próba odwrócenia logiki historii

  „Musimy stać na gruncie prawdy o Polsce. Jeśli my sami się nie obronimy, to sami siebie szkalujemy”.

 8. Google1477x83104-2017 22.01.2017

  Nowy numer "wSieci"

  W nowym numerze tygodnika „wSieci” redakcja odsłania kulisy wspólnych podróży Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook