Jedynie prawda jest ciekawa


Przestrogi Lecha Kaczyńskiego

20.04.2014

"Mogę powiedzieć, że w Gruzji, Rosja pokazała taką twarz, jaką chciała pokazać. To nie był zbieg okoliczności. „My” możemy a „Wy” jesteście bezradni. Kto to są „Wy”? Wy to jest cały Zachód" - mówił w 2009 r. prezydent Lech Kaczyński podczas wystąpienia w Nowym Jorku.

Rosjanie potrafili stworzyć receptę na wpływ zarówno w Unii Europejskiej jak i w NATO - mówił w 2009 roku były prezydent Lech Ka­czyń­ski pod­czas prze­mó­wie­nia wy­gło­szo­ne­go w trak­cie spo­tka­nia w Nowym Jorku. Na­gra­nie opu­bli­ko­wa­ła „Ga­ze­ta Pol­ska”.
Przemówienie Lecha Kaczyńskiego miało miej­sce kilka mie­się­cy po ataku ro­syjskich wojsk na Gru­zję. Były prezydent przyznał w nim, że „Rosjanie są genialnymi politykami”.

O wyzwaniach związanych z NATO można było mówić z większą łatwością i lekkością jeszcze pół roku temu, ale nie dziś- zaczął wystąpienie Lech Kaczyński. Były prezydent podkreślił, że nie chroni nas sam fakt przynależności do UE i NATO, ponieważ Rosjanie zdobyli wpływy w obu organizacjach.

Rosjanie potrafili stworzyć receptę na wpływ zarówno w Unii Europejskiej jak i w NATO -  mówił. Wyjaśnił, że Sojusz jest pewnym nośnikiem względnej stabilności i to właśnie dlatego był tak wielkim zwolennikiem rozszerzenia NATO o Gruzję i Ukrainę.

Lech Kaczyński odniósł się w przemówieniu do wydarzeń w Gruzji z sierpnia 2008 roku. Mogę powiedzieć, że w Gruzji, Rosja pokazała taką twarz, jaką chciała pokazać. To nie był zbieg okoliczności. „My” możemy a „Wy” jesteście bezradni. Kto to są „Wy”? -  pytał były prezydent.

Wy to jest cały Zachód- mówił. Niestety w tym przypadku i Unia i NATO. Podkreślił, że w tamtych tygodniach została naruszona „żelazna zasada integralności terytorialnej”. Żelazna zasada integralności terytorialnej została w sposób bardzo śmiały naruszona - dodał.

Tylko NATO jest w stanie zapewnić pewne bezpieczeństwo. Osiągnęliśmy je, ale problemy się nie skończyły. Powstaje pytanie dlaczego? - powiedział Lech Kaczyński, wspominając pierwsze lata niepodległości Polski, kiedy pracował w bliskim otoczeniu Lecha Wałęsy.

Pojawiały się wtedy głosy o likwidacji Sojuszu, który wraz z rozpadem systemu komunistycznego miał być już niepotrzebny - mówił.

Sojusz został zawiązany po drugiej wojnie światowej właśnie po to, aby lepiej chronić państwa Zachodu przed ZSRR. W ciągu dwóch lat nasza koncepcja stała się obowiązująca także w partii postkomunistycznej -podkreślał prezydent. 

Już na początku lat 90. mówiliśmy, że struktury bezpieczeństwa dzielą się na miękkie i twarde. I jedyną twardą strukturą bezpieczeństwa jest NATO. Tylko NATO jest w stanie zapewnić pewne bezpieczeństwo.

Prezydent mówił tez o kolejnym już w dziejach historii naszego sąsiada okresie smuty, który miał miejsce w latach 90. Jak dodał, pomimo tego procesu Rosja „nie przestała być istotnym graczem, ale jej rola gwałtownie spadła.

Okres smuty zaczął się kończyć w ostatnich latach pełnienia funkcji prezydenta Jelcyna. Bo on wtedy nie wykonywał już władzy - zaznaczał prezydent. Jak dodał:

Nowa elita władzy, która się wyłoniła po komunizmie, wywodzi się w pierwszym rzędzie z siłowej części komunistycznych służb bezpieczeństwa - z KGB i GRU Według niektórych obliczeń to aż 78 proc. dzisiejszej rosyjskiej elity władzy. Jeżeli nawet przyjmiemy, że te dane są przesadzone, to ta tendencja jest dominująca -kontynuował.
Z reguły ludzie - razem z Władimirem Putinem - pochodzili ze środowisk plebejskich. Przy całym szacunku, ale prezydent sam to opowiadał podczas pobytu w Warszawie.

Ten aparat został odpowiednio wychowany. Został mu przedstawiony odpowiedni świat wartości przekazany za pomocą indoktrynacji. Z reguły ludzie - razem z Władimirem Putinem - pochodzili ze środowisk plebejskich. Przy całym szacunku, ale prezydent sam to opowiadał podczas pobytu w Warszawie. Ich kształtowały szkoły, uniwersytety, a później szkoły KGB czy GRU. Ta mentalność pozostaje. A to nie jest mentalność państwa obywatelskiego- podkreślał Lech Kaczyński

Wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Nowym Jorku miała miejsce około pół roku po napaści Rosji na Gruzję.

ansa/ Rzeczpospolita/ onet.pl

[fot. prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook