Jedynie prawda jest ciekawa


"Przesłuchanie ekspertów Millera i Laska jest możliwe"

29.09.2013

"Wprowadzony zakaz dowodowy nie znajduje tu uzasadnienia ani z powodów merytorycznych, ani formalnych."

Stefczyk.info: Co pan mecenas myśli o wczorajszym apelu Macieja Laska do zespołu parlamentarnego o przekazanie dowodów?

Mec. P. Pszczółkowski: Zespół pana Laska jest zespołem propagandowym, a nie badawczym. Gdyby na poważnie traktować owo wezwanie, należałoby przyjąć, że prace komisji Millera będą reaktywowane. Przekazywanie dowodów zespołowi, który ma charakter propagandowy, w moi przekonaniu, nie znajduje jakiegokolwiek uzasadnienia. Warunkiem, niezbędnym do poważnego podejścia, do jakichkolwiek żądań Macieja Laska, byłoby, żeby żądanie to pochodziło od szefa byłej komisji – ministra Jerzego Millera i żeby było poprzedzone decyzją o wznowieniu przez tą komisję prac. Jeśli chodzi o samą współpracę z członkami z tzw. zespołu Macieja Laska, to słusznie minister Macierewicz odpowiadał na te zarzuty, że członkom zespołu pana Laska, zespół parlamentarny przekazywał wszystkie możliwe i dostępne opracowania. W dniu wczorajszym, także prof. Rońda pokazywał, że takie opracowania znajdują się nawet w bibliotekach uniwersyteckich i bibliotekach politechnik. Z całą pewnością na tych samych zasadach, na jakich eksperci zespołu parlamentarnego sięgają po raport końcowy komisji Millera, tak samo Maciej Lasek, jeśli jest zainteresowany, może sięgnąć po opracowania wytworzone przez ekspertów komisji Macierewicza.

Pan mecenas złożył wniosek do prokuratury o przesłuchanie ekspertów z komisji Millera i zespołu Laska. Czy w świetle tych zmian, których dokonano w prawie lotniczym, takie przesłuchanie jest możliwe?

Jestem głęboko przekonany, że jest możliwe – z różnych powodów. Ten zakaz dowodowy, wprowadzony z art. 134, podpunkt 1f, prawa lotniczego, dotyczy faktów, które członkowie komisji ustalili przed zakończeniem prac tej komisji. Na pewno ten przepis mówi o tym, że nie wolno przesłuchiwać co do faktów członków komisji, aby nie ujawnić wyników prac komisji. Mamy do czynienia z sytuacją, gdy prace komisji zostały zakończone, a przepis mówi o tym, że zakaz dowodowy obowiązuje w toku badania. Przepis mówi o członkach komisji – a my możemy mówić o byłych członkach, byłej komisji, powołanej do badania zdarzenia lotniczego z 10 kwietnia 2010. Ponadto, deą tego przepisu jest ochrona pewnych danych przed ich ujawnieniem, a chcę przypomnieć, że w znacznej części raport komisji Millera został opublikowany przez samą tą komisję – w tym przypadku zakaz dowody nie ma sensu. Co więcej, przepisy wprowadzające zmiany do prawa lotniczego, w art. 10 ustawy z 30 czerwca 2011 r. dość wyraźnie podkreślają, że "Do spraw wszczętych, a niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe". A ta ustawa weszła w życie 18 września 2011 r. Zatem, zmian tych i tego zakazu dowodowego nie stosuje się do postępowania, które wszczął podpułkownik Karol Kopczyk w dn. 10 kwietnia 2010 r., postępowania prokuratorskiego. Z formalnego punktu widzenia istnieje możliwość przesłuchania członków komisji Millera. Ten zakaz dowodowy nie znajduje uzasadnienia ani z powodów merytorycznych, ani formalnych.

A czy zdaniem pana mecenasa, po ewentualnym przesłuchaniu członków komisji Millera, dobrym rozwiązaniem byłoby odtajnienie protokołów z ich przesłuchań, tak jak zrobiono ze stenogramami z zeznań członków zespołu parlamentarnego?

O, to już sięgamy bardzo daleko. Najpierw musi zapaść decyzja o przesłuchaniu, potem te osoby muszą się stawić i zostać przesłuchane. Ale myślę, że z racji iż te osoby deklarują głęboką wiedzę, warto by było żeby ich protokoły przesłuchań, w stosownym komunikacie, jako załączniki, zawiesiła na stronie internetowej.

Czy jako pełnomocnik niektórych rodzin ofiar katastrofy, miał pan dostęp do dowodów i materiałów, z których korzystał zespół Jerzego Millera?

Część dokumentów związanych z pracami komisji Millera została załączona do akt śledztwa Wojskowej Prokuratury Okręgowej i właśnie z tego powodu, że niektóre ustalenia prokuratury odbiegają od treści ustaleń komisji Millera, bezwzględnie trzeba wyjaśnić te wątpliwości. Na potrzeby prokuratury pracuje zespół biegłych, który ma prawo poznać metodologię pracy badań i sposób dochodzenia do wniosków przez członków komisji Millera – takich wniosków, które przez biegłych z prokuratury zostały zanegowane. Koronnym takim przykładem medialnym jest choćby kwestia obecności gen. Andrzeja Błasika w kokpicie.

rozmawiała Magdalena Czarnecka

[fot. kprm.gov.pl]


Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook