Jedynie prawda jest ciekawa


Przerwany lot: pytania bez odpowiedzi

10.04.2013

Przed trzema laty w smoleńskiej katastrofie lotu wojskowego Tu-154M zginął prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i 93 inne osoby - przedstawiciele polskiej elity, szefowie najważniejszych urzędów, generałowie, duchowni, parlamentarzyści, urzędnicy i członkowie różnych stowarzyszeń.

Lecieli by oddać hołd polskim oficerom zamordowanym w 1940 roku w katyńskim lesie. Nad zbrodnią z 1940 roku na pół wieku zapadła kurtyna milczenia i fałszu. Od trzech lat próby zgłębienia przyczyn tragedii z 2010 roku nie dotknęły prawdy o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia przed lotniskiem w Smoleńsku.

Ciągle wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Nadal kluczowe dowody jak rejestratory i wrak samolotu są po stronie rosyjskiej. Raport MAK i komisji badania wypadków lotniczych powołanej przez Jerzego Millera – budzą liczne kontrowersje i w świetle badań ekspertów niezależnych – mijają się z rzeczywistością.

Wiele dowodów bezpośrednich i pośrednich wskazuje, że istnieją inne racjonalne wyjaśnienia przebiegu katastrofy, niż te, które podają MAK i komisja Millera. Przez trzy lata było możliwe połączenie wysiłków badawczych i wykazanie, że nawet przy braku dostępu do najistotniejszych dowodów materialnych jak  wrak polskiej maszyny, możliwy jest postęp w dochodzeniu do prawdy o okolicznościach katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Kluczowe znaczenie ma możliwość zbadania wraku samolotu. Do skutecznego prowadzenia badań niezbędny jest dostęp do dowodów nie budzących zastrzeżeń co do ich wiarygodności. Dotychczas podejmowane od czasu do czasu inicjatywy władz państwowych, nie doprowadziły do zwrotu Polsce wraku maszyny z biało-czerwoną szachownicą, ani czarnych skrzynek, przetrzymywanych przez stronę rosyjską. Nie ma nawet gwarancji, że wrak naszego samolotu, kiedykolwiek zostanie udostępniony do szczegółowych badań.

Odtworzenie rzeczywistego przebiegu wydarzeń tak przed wylotem, podczas lotu jak i w czasie tragedii i po dramacie w Smoleńsku stanowi wielkie wyzwanie nie tylko dla prokuratorów, ale dla ludzi nauki.

Wyjaśnienie tak istotnego dla losów Kraju wydarzenia, jakim była katastrofa smoleńska, to probierz skuteczności polskiego państwa i tego, jak obywatele będą je postrzegali. Trzy lata po katastrofie nie wiadomo na czym, na jakiej opinii opierał się premier Donald Tusk, godząc się 13 kwietnia 2010 r. na prowadzenie śledztwa przez stronę rosyjską, przyjmującej za podstawę smoleńskiego śledztwa Konwencję Chicagowską, uznając lot tupolewa nr 101M za cywilny. Czym kierował się minister Sikorski wycofując błyskawicznie memorandum ambasadora RP o eksterytorialności wraku?

Bolało nas i złościło, jak mówiono, że państwo zdało egzamin, że potrafiło ono zorganizować 96 pogrzebów! Okazało się, że pamięć ofiar nie była uszanowana, a honor munduru polskiego żołnierza był szargany. Zatem i pogrzebów państwo nie zorganizowało godnie…

Artur S. Górski

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook