Jedynie prawda jest ciekawa

Przełomiec: „USA ostatnią nadzieją Ukrainy”

12.02.2015

Dostarczanie broni to jedyne sensowne rozwiązanie. Obama zaczyna się łamać i powiedział, że jeżeli nie uda się znaleźć pokojowego rozwiązania to Stany Zjednoczone zaczną dostarczać broń –powiedziała w Poranku Wnet Maria Przełomiec dziennikarka, twórca programu „Studia Wschód”.

Według niej UE i NATO zaznaczyły, że jako instytucje nie będą dostarczać broni Ukrainie, ale mogą to robić kraje członkowskie. „Czyli pozostaje tylko nadzieja, że USA pomogą Ukrainie i utrzymają pokój w Europie” –zaznaczyła Przełomiec.

Dzinnikarka i znawczyni Wschodu odniosła się także do sytuacji na Białorusi, gdzie odbył się szczyt ws. Ukrainy. „Łukaszenko w porównaniu z Putinem zaczyna wyglądać na przyzwoitego polityka. Białoruski prezydent jest obecnie w fazie pożyczania pieniędzy od Rosji, ale chce również być na szczycie partnerstwa w Rydze traktowany jak inny, dlatego puszcza oko do zachodu” – przekonywała.

Jej zdaniem znaczną część Białoruskiego budżetu stanowią zyski ze sprzedaż ropy naftowej na zachód, którą po preferencyjnych cenach Mińsk kupuje od Rosji. „Łukaszenko się boi podobnej sytuacji jak na Ukrainie, dlatego wprowadza specjalne ustawy, które mają jej bronić przed zielonymi ludzikami. Teraz wprowadził nowy twór w języku dyplomacji czyli przyjazna neutralność wobec Rosji oraz Ukrainy zarazem” -podkreślił gość Poranka Wnet.

Zdaniem Marii Przełomiec prezydent Rosji nie cofnie się ze swojej polityki i jest gotowy podeptać każdy podpisany traktat międzynarodowy, bo już do tej pory złamał niemal wszystkie zapisy prawa międzynarodowego. „Putin jest zdeterminowany aby bronić swojej władzy za wszelką cenę. Dlatego jest tak niebezpieczny” - dodała.

Przełomiec podkreślała, że słabość przywódców Unii Europejskiej napędza prezydenta Rosji - Zapowiedzi, że sankcje są niepotrzebne, że nie chcemy żadnej zimnej wojny jak to zaznaczył Nikolas Sarkozy, dają poczucie siły Putinowi, który może się spóźniać godzinę na spotkania z czołowymi przedstawicielami Europy.

Ryb, radiownet.pl

Fot. [ecs.org.pl]

Słowa kluczowe:

Rosja Ukraina

,

Putin

,

USA

,

broń

,

wojna

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook