Jedynie prawda jest ciekawa


Przekręcona kasa CBA

21.10.2015

Czy były szef warszawskiej delegatury CBA, bliski przyjaciel Pawła Wojtunika, zostanie skazany za malwersacje finansowe w specsłużbie? Ujawniamy skandaliczne praktyki na najwyższych szczeblach Biura, które zamiast walczyć z patologiami, samo w nich tkwi – piszą na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

Dziennikarze w artykule opasują sytuację, jaka panowała po 2009 r., gdy szefem CBA został Paweł Wojtunik. Zaczął on bowiem ściągać do Biura swoich kolegów, m.in. Roberta G., dla którego została utworzona nowa delegatura – warszawska. W artykule autorzy podają przykłady panującej tam atmosfery przekrętów i mobbingu. W styczniu 2011 r. na polecenie dyrektora G. CBA z funduszu operacyjnego wynajmuje mieszkanie przy ul. Stryjeńskich na warszawskich Kabatach. […] – W lokalu tym Robert G. pozwolił mieszkać swojemu koledze ze Straży Granicznej, świeżo przyjętemu do służby w CBA Stanisławowi G. Ten z kolei sprowadzał do tego lokalu kuzynów. Wszyscy musieli się usuwać, gdy „potrzebował skorzystać” z niego dyrektor G. — oburza się funkcjonariusz Biura, dodając, że z powodu wykorzystywania mieszkania do celów prywatnych już po kilku miesiącach uległo ono dekonspiracji. Autorzy przytaczają również treść notatki służbowej, której autorem był kierowca Roberta G. „Dyrektor wielokrotnie zlecał mi pobieranie pieniędzy w formie zaliczek z kasy CBA. […] Po wypłaceniu środków kwitowałem ten fakt na stosownym druku i następnie udawałem się do Delegatury, gdzie przekazywałem pobrane środki pieniężne w całości Dyrektorowi”. […] Funkcjonariusz zeznaje, że wypłacał 5 tys. zł, 1 tys. i 10 tys. zł. […] Kierowca dostał wtedy polecenie wpłacenia ich na zadłużone konto dyrektora, który „obawiał się, że jak go [długu — przyp. red.] nie spłaci, będzie figurował w BIK”. […] Inni funkcjonariusze mówią nam o kolejnych gorszących praktykach, na które przyzwolenie dawał dyrektor G. Wspominają o nowej „tradycji” imienin obchodzonych w pracy oraz świętowaniu przyznawania premii.

Autorzy wskazują, że działań Roberta G. szef CBA nie mógł dłużej kryć, więc zostało wszczęte przeciwko dyrektorowi delegatury warszawskiej postępowanie. Prowadzący je funkcjonariusz napisał analizę, z której wynikało, że dyrektorowi G. należy postawić zarzuty i wydalić go dyscyplinarnie ze służby. Tak się nie stało. Robert G. odszedł na własne życzenie (po dłuższym zwolnieniu lekarskim w październiku 2011 r.) z sowitą odprawą i uprawnieniami emerytalnymi. Jednak dzięki wspomnianej notatce służbowej sprawą zajęła się prokuratora. Warszawska prokuratura okręgowa potwierdziła nam, że prowadzi śledztwo, w którym Robert G. jest podejrzanym, a Stanisław G. — świadkiem. Zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych (defraudacji funduszu operacyjnego na kwotę nie niższą niż 17 tys. zł) i osobistych, za co grozi 10 lat więzienia.

Autorzy artykułu o sprawie rozmawiają również z Mariuszem Kamińskim, byłym szefem CBA, oraz Maciejem Wąsikiem, byłym wiceszefem CBA. Rozmówcy komentują poczynania Roberta G., ale wypowiadają się także na temat samego szefa CBA, Pawła Wojtunika m.in. odnośnie afery podsłuchowej. – W sprawie afery podsłuchowej zachowanie Wojtunika jest niejasne. Do dziś opinia publiczna nie zna odpowiedzi na wiele pytań. Z jednej strony sam Wojtunik został nagrany w kompromitującej rozmowie z wicepremier Bieńkowską. Z drugiej — do mediów wyciekły tajne meldunki CBA sporządzone zanim wybuchła afera. Wynikało z nich, że funkcjonariusze mieli niezwykle precyzyjną wiedzę na temat przebiegu co najmniej kilku rozmów nagranych przez kelnerów, np. rozmowy Nowaka z Parafianowiczem – powiedział Mariusz Kamiński, natomiast Maciej Wąsik wskazał: – Niejasne są też okoliczności uzyskania przez CBA kilkunastu nagrań, które zostały przekazane do prokuratury po wielu miesiącach od wszczęcia śledztwa. Doszło wtedy do kuriozalnej sytuacji, w której Paweł Wojtunik złożył zawiadomienie na prokuratorów w związku z tym, że ujawnili oni fakt przekazania przez CBA tych nagrań.

Więcej o patologiach w CBA w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 19 października br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook