Jedynie prawda jest ciekawa


Przegrane zwycięskie powstanie

01.08.2012

Chwała Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który przywrócił cześć i pamięć tego Powstania.

1. To było przede wszystkim powstanie nielegalne. Nielegalne wobec Niemców, bo sprzeczne z zarządzeniami niemieckich władz okupacyjnych. Nielegalne wobec Rosjan, bo Stalin uznał je za wymierzone w jego plany podboju i podporządkowania Polski. Nielegalne wobec komunistycznej władzy, która traktowała powstańców jak wrogów.

Powstańcy warszawscy najpierw ginęli od niemieckich kul, potem w UB-eckich kazamatach, a gdy wreszcie zaprzestano ich ścigać, podważony został sens ich walki i poświęcenia. Powstanie uznano za zbędne i niepotrzebnie wywołane. Z bohaterów uczyniono wręcz głupców, porywających się z motyką na słońce. A w Europie i świecie o powstaniu warszawskim mało kto wiedział, liczyło się tylko powstanie w getcie.

 

2. Wizerunek Powstania zmienił dopiero Prezydent Lech Kaczyński. To on, wielkimi obchodami 60 rocznicy powstania w Warszawie i nade wszystko wspaniałym nowoczesnym Muzeum, przywrócił godność i dumę tym coraz mniej licznym żyjącym powstańcom i przywrócił cześć i dobrą pamięć powstańcom poległym i zamordowanym.

Cześć i Chwała Mu za to dzieło! Nikt dla przywrócenia pamięci Polaków nie uczynił więcej.

 

3. To dzieło nie kończy oczywiście sporów o sens powstania, bo niemało jest szyderców, którzy znów będą drwić, że odprawiana jest akademia na cześć klęski. Tak, militarnie to była klęska, ale bez tej klęski mogłoby dziś nie być wolnej Polski. Tak to jest z historią narodów, że usiane zwycięstwami są zazwyczaj drogi najeźdźców, a nie tych, którzy się bronią. Nam też łatwo przychodziły zwycięstwa, gdy ruszalismy do szturmu na nieprzyjaciela – pod Grunwaldem, pod Kłuszynem czy pod Wiedniem. Do dziś rozpiera nas duma z tych zwycięstw, ale szczególnie cenna i godna pamięci jest ofiara krwi tych, którzy stawali do walki tak jak w Warszawie, na progu własnego domu, nawet bez nadziei na zwycięstwo. Bez nich, bez tej krwi przelanej w nierównym i z pozoru beznadziejnym boju, Polska nie byłaby Polską.

 

4. Niedawno rozmawiałem z jednym z powstańców warszawskich, mieszkającym w Londynie. Nienaganna forma fizyczna i bystrość umysłu, mimo prawie 90 lat. Zapytałem go, co czuł młody człowiek, gdy wokół niego walił się świat i świstały kule, z których każda mogła za chwile przynieść śmierć. Mój rozmówca odpowiedział, że w ogóle się nad tym nie zastanawiał, a nawet nie brał pod uwagę tego, że zginie. Inni ginęli wokół, ale on nie wyobrażał sobie siebie w roli nieboszczyka. Liczyła się tylko walka i przyjaźń, nakazująca ratować się nawzajem w najgorszych chwilach. I kule podobno nie były najgorsze, lecz kanały, z których nie wiadomo było, czy się wyjdzie żywym. Nie miał żadnej powojennej traumy, poza tą jedną związaną z kanałami i przez lata nie odważył się obejrzeć filmu „Kanał”. Bo wracała mu pamięć, jak szli tym kanałem, a przed sobą pchali jakiegoś trupa, który blokował wąskie przejście.

 

5. Zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy o tym przegranym dla Nich i zwycięskim dla nas powstaniu. I pomyślmy o powstańcach, którzy musieli udźwignąć ciężar własnej klęski, która dopiero dla nas zamieniła się w zwycięstwo.

 

Janusz Wojciechowski

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook